2015'te en merakla beklediğimiz 20 film

2015'te en merakla beklediğimiz 20 film
2015'te en merakla beklediğimiz 20 film
Geçtiğimiz yıl hiç ummadığımız filmler gişe yaparken, sessizce gelen filmler de listeleri domine etti. 2015'in de en az 2014 kadar ilginç olmasını umuyor ve bu yılın en heyecanla beklediğimiz filmlerini paylaşıyoruz. / Yiğitcan Erdoğan

2014 filmler için ilginç bir seneydi. Marvel Captain America ve Guardians of the Galaxy‘yle listeleri domine etti; Transformers saçma sapan bir gişe yaptı, Maleficent yılın finanssal anlamda sürprizi oldu ve Hunger Games‘in yanına Insurgent ve Maze Runner gibi iki kardeş eklendi. Bunların dışında çok ilginç bir şekilde ödül sezonu filmleriyle indie filmler dünyası biraz daha sıkı birleştiler ve bazı sürpriz indie hitler de oldu.

Ama 2014’ün kapısını kapattık artık, önümüzdeki seneye bakmak gerek. Bu sene sinema dünyası için nasıl geçecek? Gelin beraber irdeleyelim.

1. Jupiter Ascending

 

Yönetmen: The Wachowskis
Başrol: Channing Tatum, Mila Kunis, Sean Bean
Türkiye Vizyon Tarihi: 27 Şubat
HeyecanMetre: Meh. Wachowski’ler bizi daha önce yüz üstü bıraktılar, o yüzden temkinliyiz. Fragmanlar da pek olumlu bir intiba bırakmadılar. Ama Matrix ve V for Vendetta’dan gelen devasa kredilerinin hatrına yine bekliyoruz.

2. Chappie

Yönetmen: Neill Blomkamp
Başrol: Hugh Jackman, Sigourney Weaver, Dev Patel
Amerika Vizyon Tarihi: 6 Mart
HeyecanMetre: Orta. Neil Blomkamp District 9 yüzünden bizim gözümüzde hâlâ bir bebiş. Fakat Elysium biraz… vasattı. O yüzden yönetmenin üçüncü denemesini temkinli merakla bekliyoruz.

3. Cinderella

Yönetmen: Kenneth Branagh
Başrol: Cate Blanchett, Lily James, Helena Bonham Carter
Türkiye Vizyon Tarihi: 13 Mart
HeyecanMetre: İnanır mısınız hiç fena değil. Elimizde Maleficent veya Snow White gibi eciş bücüş bir “karanlık masal” tribi yok. Baya baya Cinderella çekiyorlar. Branagh teatral anlatımı içselleştirmiş bir yönetmen ve kadro da çok leziz. Ailecek gidilesi. (Ayrıca, vallahi Robb Stark’ı özledik.)

4. The Divergent Series: Insurgent

Yönetmen: Robert Schwentke
Başrol: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet
Türkiye Vizyon Tarihi: 20 Mart
HeyecanMetre: Orta şekerli. Insurgent geçen sene üzerimize yığılan “YoungAdult Franchise” filmleri arasında en eli yüzü düzgün olanıydı. Devamından umudumuz var ama yol ortasında yönetmen değiştirmiş olmaları bizi ürkütüyor.

5. Avengers: Age of Ultron

Yönetmen: Joss Whedon
Başrol: Robert Downey Jr, Chris Evans, Scarlett Johansson
Türkiye Vizyon Tarihi: 1 Mayıs
HeyecanMetre: Takdir edersiniz ki baya yüksek. Fragmanlardan görebildiğimiz kadarıyla Age of Ultron MCU’nun en atmosferi sağlam işlerinden biri olacak. Whedon’a güvenimiz tam.

6. Mad Max: Fury Road

Yönetmen: George Miller
Başrol: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
Avustralya Vizyon Tarihi: 14 Mayıs
HeyecanMetre: Bu fragmandan sonra BAYA yüksek. Mad Max’in bizi felsefi düşüncelere sürüklemesini, derin içebakışlara gark etmesini beklemiyoruz. Mad Max’in çılgın olmasını, muhteşem gözükmesini ve atmosferini iliklerimize işlemesini bekliyoruz. Yapacak gibi gözüküyor.

7. Spy

 

Yönetmen: Paul Feig
Başrol: Melissa McCarthy, Jude Law, Jason Statham
Amerika Vizyon Tarihi: 22 Mayıs
HeyecanMetre: Ne bir fragman var, ne de bir afiş. Henüz heyecanlanmak için belki çok erken. Ama Paul Feig’in önceki iki işi Bridesmaids ve The Heat bizim için yeterli teminatlar. Üstelik Melissa McCarthy yine var!

8. Tomorrowland

Yönetmen: Brad Bird
Başrol: George Clooney, Britt Robertson, Hugh Laurie
Türkiye Vizyon Tarihi: 22 Mayıs
HeyecanMetre: Bu filmi yıllardır bekliyormuşum gibi hissediyorum. Yönetmen koltuğunda Pixar’ın ustası Brad Bird. Senaryonun başında Bird ile birlikte Damon Lindelof. Başrolde Laurie ve Clooney… Üstelik de bir bilim-kurgu. Ne yanlış gidebilir?

9. Jurassic World

Yönetmen: Colin Trevorrow
Başrol: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Ty Simpkins
Türkiye Vizyon Tarihi: 12 Haziran
HeyecanMetre: Dürüst olmak gerekirse orta şekerli. Jurassic Park evrenini özledik, ama seri ilk filmden beri sırtını doğrultamadı. En azından, o ilk filmin ihtişamı hiç yakalanamadı. Şu an World de patlak çıksa şaşırmayacak bir konumdayız.

10. Terminator: Genisys

Yönetmen: Alan Taylor
Başrol: Emilia Clarke, Jai Courtney, Arnold Schwarzenegger
Türkiye Vizyon Tarihi: 3 Temmuz
HeyecanMetre: Benim pek yüksek değil şahsen, ama belli ki sizin (ve Can’ın) durum iyi. Beni bırakın, siz devam edin!

11. Ted 2

Yönetmen: Seth MacFarlane
Başrol: Mark Wahlberg, Seth MacFarlane, Amanda Seyfried
Türkiye Vizyon Tarihi: 10 Temmuz
HeyecanMetre: Benim için baya yüksek. Ama A Million Ways to Die in the West’i beğenmemiş geniş kitleler için MacFarlane’in kredisi biraz sallantıda. Ben iki filme de gülmüş bir insan olarak ferah bir beklentiye sahibim.

12. Ant-Man

Yönetmen: Peyton Reed
Başrol: Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly
Türkiye Vizyon Tarihi: 17 Temmuz
HeyecanMetre: Edgar Wright gittiğinden beri aynı değil. Ant-Man zaten çok niş bir karakter, Wright’ın gitmesi de eklenince muhtemelen en az merakla beklenen MCU filmi bu olmuştur. Fakat Guardians da böyleydi. Fragmanı iyi çıkarsa, ilk görüşler de olumlu gelirse her şey değişir. Şimdilik nötr.

13. Pixels

Yönetmen: Chris Columbus
Başrol: Adam Sandler, Kevin James, Peter Dinklage
Amerika Vizyon Tarihi: 24 Temmuz
HeyecanMetre: Chris Columbus ve Peter Dinklage isimleri ne kadar güven veriyorsa, Adam Sandler ve Kevin James isimleri de o kadar güven siliyor açıkçası. Konu çok ilginç (klasik oyunları taklit ederek işgale gelen uzaylılar) ama Sandler ve James? Yetmedi mi artık Sony?

14. The Fantastic Four

Yönetmen: Josh Trank
Başrol: Miles Teller, Kate Mara, Michael B. Jordan
Amerika Vizyon Tarihi: 7 Ağustos
HeyecanMetre: Josh Trank heyecan verici bir isim, Chronicle’da heyecan verici bir işti. Simon Kinberg de yetenekli bir yazar. Kadro da baya iyi. Peki o zaman bizim heyecanımız niye “meh” seviyesinde? Bilmiyoruz. Ama ben içten içe bu filmin beni olumlu anlamda şaşırtmasını çok istiyorum…

15. The Man from U.N.C.L.E.

Yönetmen: Guy Ritchie
Başrol: Henry Cavill, Hugh Grant, Armie Hammer
İngiltere Vizyon Tarihi: 14 Ağustos
HeyecanMetre: İşin içinde Guy Ritchie olduğu için baya yüksek. Kadro da heyecan verici. Yoksa öteki şekilde kült bir İngiliz dizisinin film uyarlamasına niye heyecanlanalım?

16. The Jungle Book

Yönetmen: Jon Favreau
Başrol: Scarlett Johansson, Idris Elba, Ben Kingsley
Türkiye Vizyon Tarihi: 9 Ekim
HeyecanMetre: Çok, çok yüksek. Belki de olması gerekenden daha fazla. Bu projeyle ilgili her şey bize heyecan veriyor. Muhteşem kadrosuyla (yukarıdakilerin üstüne bir de Bill Murray, Christopher Walken, Lupita Nyong’o var), harika yönetmeniyle baştan aşağıya süper bir proje.

17. Cirmson Peak

Yönetmen: Guillermo del Toro
Başrol: Charlie Hunnam, Jessica Chastain, Tom Hiddleston
Türkiye Vizyon Tarihi: 16 Ekim
HeyecanMetre: Del Toro! Del Toro bizi çok yüz üstü bırakmadı şu güne kadar. Şimdi de iki Pacific Rim arasında daha küçük ölçekli ama yine onun imzası bir şekilde garip olacağa benzeyen bir işin peşinde. Böyle sağlam kadrolu bir korku filmine açtık uzun zamandır. Doyasıya izleyeceğiz.

18. Spectre

Yönetmen: Sam Mendes
Başrol: Daniel Craig, Christoph Waltz, Lea Seydoux
İngiltere Vizyon Tarihi: 23 Ekim
HeyecanMetre: Her şey yerli yerinde… Sam Mendes geri döndü, Spectre’ın hakları bir şekilde alındı, harika bir kötü adam tercihi (Waltz), harika bir Bond kızı tercihi (Seydoux) ve harika yan karakter tercihleri (Bautista, Bellucci, Scott) yapıldı. Film kötü çıkarsa, kaderimize küseceğiz artık.

19. Star Wars: The Force Awakens

Yönetmen: J.J. Abrams
Başrol: Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac
Türkiye Vizyon Tarihi: 18 Aralık
HeyecanMetre: Şaka mı bu? 2015’e girdiğimiz an aklımdan geçen ilk şey Star Wars oldu. Bir Star Wars filmiyle aynı senedeyiz! 10 sene sonra!

20. Mission: Impossible 5

Yönetmen: Christopher McQuarrie
Başrol: Tom Cruise, Jeremy Renner, Paula Patton
Türkiye Vizyon Tarihi: 25 Aralık
HeyecanMetre: Sevin ya da sevmeyin, Tom Cruise ve aksiyon kelimelerini yan yana getirince ortaya ister istemez güzel bir çıkıyor. Mission: Impossible 5 bizi üzmeyecektir. Çok ihya eder mi bilmiyoruz ama salondan boynumuz bükük ayrılmayacağımıza eminiz!