2015'te Google'dan ne umduk ne bulduk

2015'te Google'dan ne umduk ne bulduk
2015'te Google'dan ne umduk ne bulduk
2015 yılı her bakımdan hareketli bir sene oldu, Google'da yapılan aramalar da genelde bu gelişen olaylara göre şekillendi. Ancak bazı aramalar var ki, belki de çoğumuz hakkında çok fazla şey bilmiyor olabiliriz. 2015'te neleri kaçırdık diyenler için en çok arananlar arasından seçtiğimiz bir beşli hazırladık...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

2015'ten ne umduk bilinmez ama Google'da arayınca isimler arasında birinci sırada Özgecan Aslan'ı bulduk. Genel aramalarda Seçim Sonuçları'nı bulduk. Şarkı aradık Gülşen'den Bangır Bangır'ı bulduk. Dizi aradık Kiralık Aşk'ı bulduk. Televizyon programı aradık Survivor'u bulduk... Bunlar hakkında az çok bir fikriniz olabilir, ancak Türkiye genelinde yapılan aramalarda sene içerisinde gözünüzden kaçmış olabileceğini düşündüğümüz 5 şeyi sizler için bir araya topladık:

1. Hande Erçel

Hande Erçel bu yıl Türkiye'de en çok aranan 2. isim oldu. Sokağa çıkıp sorduğunuzda kim olduğuna dair çok fazla cevap alamıyorsunuz ancak 1993 doğumlu bu genç kız son dönemlerin en çok konuşulan oyuncularından biri. Çok fazla tecrübesi yok ancak güzelliği ve ortaya koyduğu yeteneğiyle dikkatleri çekmeyi başarmış görünüyor.

Hande Erçel, 93'te Bandırma'da dünyaya geldi ve 17 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesini kazandı. İstanbul'a bu şekilde 2010 yılında adım attığında henüz adını kimse bilmiyordu. İstanbul'da 4 yıl kendi başına yaşayan Erçel bu süre zarfında yavaş yavaş kafasındaki kariyeri şekillendirmeye başladı.

Oyunculuk hayalleri onu bu yönde eğitim almaya itti ve Erçel, Çılgın Dershane Üniversitede diziyle ekranlarda ilk defa yüzünü gösterdi. Hemen ardındna Hayat Ağacı dizisiyle kariyerinde önemli bir virajı alan Hande Erçel bu dizideki yetenekleriyle kendisini 2015'in en çok konuşulan yapımlarından Güneşin Kızları'nda buldu! Hızlı bir şekilde tanınmaya başlayan Erçel, 2015'in en çok ilgi gören isimlerinden oldu.

Erçel, henüz 22 yaşında 1.75 boyunda ve 55 kilo ağırlığında. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda "Bu kız da kimmiş?" diye onu Google'da arama ihtiyacı duymayacağız çünkü oldukça hızlı yayılan bir şöhreti var.

2. Seren Şirince

Yılın sürpriz isimlerinden biri de şüphesiz Seren Şirince oldu. Google'da en çok aranan 4. isim olan Seren, küçük yaşlarda tiyatro ile tanışmasına rağmen televizyon dünyasına transfer olana kadar adını çok fazla duyuramamış bir yetenek. 1988 yılında dünyaya gelen Seren, Aşk Emek İster adlı dizide gelen teklif üzerine yer alırken sonrasında televizyon reklamlarında yüzünü gösterse de dikkat çekmemişti.

1.55 boyunda, 45 kilo ağırlığındaki Seren, İlişki Durumu: Karışık dizisiyle bir anda başrol oyuncusu olarak izleyici karşısına çıktı ve adını duyurmayı başardı. Kısa sürede oyunculuğu ve sempatikliğiyle kendisini izleyiciye sevdiren Seren Şirince, gelecek yıllarda sinema dünyasınd akendisini ıspatlamak istiyor.

3. Sertaç Boztepe

Her aranan kişi kariyerinde yeni yükselen yıldızlar olmuyor elbette. Kötü olaylarla da andığımız isimleri de arayabiliyoruz Google'da. Sertaç Boztepe de 2015'te kaybettiğimiz ancak herkesin ismini çok fazla duymadığı ya da ıskladığı kişilerden. 2015'te en çok aranan 10. kişi olan Sertaç Boztepe; Arka Sokaklar, Yemin, Adanalı, Kardelen gibi TV dizilerinde rol aldı. Son olarak da Aşk Kırmızı adlı film için kamera karşısına geçen eski manken ve oyuncu Setaç Boztepe yakalandığı lenfoma hastalığından kurtulamayarak 23 Mart 2015'te 41 yaşında İstanbul'da hayatını kaybetti. 1973 doğumlu mankenlik kariyeri de bulunan oyuncu, sevenlerini 2015'te üzenlerden oldu.

4. Nursel'in Mutfağı

Çalışan kesimin adını pek duymadığı bir program. Hafta içlerinde öğlen saatlerinde yayınlanan Nursel'in Mutfağı genelde ev kadınları ve emekli kesim tarafından ilgi görüyor. Genç kuşağın ve çalışan kesmin pek de bilgisinin olmadığı programda yöresel yemeklerin yapılışı üzerine odaklanılıyor ve son zamanların en çok arananları arasında büyük bir yükselişte. Hatta yemek tarifleri bile Google'da "Nursel'in mutfağındaki kayseri mantısı" gibi kriterlerle aranıyor. Nursel'in Mutfağı kendi kategorisinde 2015'in 3.sü oldu.

5. Harika Kanatlar

Evde çocuğu olanlar için adı hiç de yabancı gelmeyecek olan bu program büyük bir sürpriz yaparak 2015'in en çok aranan TV programları ve videoları arasında 4. sırada yer aldı. Surivior ve İşte Benim Stilim gibi programların yer aldığı bu kategoride ne derece büyük bir başarı olduğunun altını çizmemiz gerek! Harika Kanatlar TRT Çocuk kanalınd yayınlanan uçaklar üzerine bir çizgi film. Yetişkin biri için çok fazla şey ifade etmese de anlaşılan çocukların dünyasında bir fenomen olduğu gerçek. Denemeye değer, bir izleyin belki neden bu kadar çok ilgi gördüğünü anlarsınız...