2016'da kulaklarını müziğe banmak isteyenler için mini rehber

2016'da kulaklarını müziğe banmak isteyenler için mini rehber
2016'da kulaklarını müziğe banmak isteyenler için mini rehber
Müzik hayatımızın her yerinde. Evde bir şeylerle uğraşırken, ofiste çalışırken, oyun oynarken, otobüste, vapurda, araba kullanırken... Hayatını 2016'da daha fazla müzikle yoğurmak isteyenler için mini bir rehber hazırladık. İşte kulak dostu tavsiyeler...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Hem yeni müzik trendlerini takip etmek hem de müziğin tam içinde olmak isteyenler için 2016'ya yönelik bir yapılacaklar listesi bu aslında. Kulanlarınızı iyice müziğe banıp, ruhun gıdasa doymak istiyorsanız ufak notlar alabilirsiniz. Her geçen sene daha hızlı, daha gürültülü, daha dijital bir hal alan popüler müzik akımlarından daha fazlasını hak ettiğinizi unutmayın. İşte kulaklarınızın pasını silecek yapılacaklar listeniz...

1. Empire

Bu hem gözünüze hem kulağınıza hitap edecek bir tercih. ABD'nin en popüler dizilerinden biri olan Empire, ülkemizde henüz çok geniş kitleler tarafından tanınmıyor. ABD'de kurgusal bir müzik şirketinin aile içerisinde parçalanmasını konu alan dizi gerçekten çok eğlenceli bir senaryoya sahip. Müzik dizinin adeta ruhuna işlemiş ve dizi için özel olarak yapılan son derece profesyonel şarkılara kendinizi kaptırabiliyorsunuz.

Dizi sadece kurgusal bir şirketin etrafında dönmüyor. Gerçek hayata oldukça yakın bir çizgisi var. Dizide bir bölümde Snoop Dogg, bir bölümde Rita Ora, hatta aynı anda Pitbull ve Timbaland gibi dünyaca ünlü şarkıcıları bir arada görebiliyorsunuz. Müzik endüstirisinin gerçekleriyle bizi buluşturan Empire'ı henüz izlemediyseniz, ikinci sezonu devam etmekte olan bu yapımı 2016'da ilk bölümden itibaren sindire sindire arada atıştırmalık olarak takip edin.

2. Eski şarkılara devam

Müzik piyasasındaki üretkenlik sıkıntısı 2016'da da süreceğe benziyor popüler müzik akımlarında eski şarkıların yeniden yorumlanmasına tekrar tekrar şahit olmaya hazır olun. Ülkemizde de bir süredir özellikle Sezen Aksu gibi sanatçıların eski şarkıları üzerinden devam eden yeniden yorumlama furyası, 90'lar üstüne odaklanmaya devam edecek.

90'lar neydi? Sevgiydi, emekti, Grup Vitamin'di!
 

2015 yılında Grup Vitamin'le yaptığımız röportajda da bu konuya değinmiştik. Emrah Anul durumu şöyle yorumlamıştı: "90'lardan ve eski dönemlerden şarkıları hem çalanla hem de tanımadığınız insanlarla bir arada söyleyebiliyorsunuz. Ancak 2000 ve sonrasında bunu yitirdik."

3. Indie

Dünya genelinde önümüzdeki yıl için takvimlerde yerini almış pek çok beklenen albümlerin çoğu Indie Rock, Indie Folk gibi kategorilerde yer alıyor. Bu da bağımsız müziğin önümüzdeki yıla hakim olacağını gösteriyor. Ancak özellikle son iki yılda popüler müziği neredeyse işgal eden elektronik, dubstep, trap gibi akımların bizi seçici olmaya zorlayacağı kesin. Ancak dünyanın başı mı şişti nedir, daha dinlendirici nitelikte şarkılardan oluşan albümler bizi karşılayacak gibi.

4. Tarkan

Her ne olursa olsun Türkiye'deki pop müziğe yaklaşık 20 yıldır Tarkan yön veriyor ve her albümüyle ülkemizdeki pop müziğin yeni şeklini belirliyor. 2016'da çıkacak yeni Tarkan albümü ülkemizdeki gelecek yılların pop müzik eğilimini belirleyecek gibi duruyor. Şu ana kadar çok fazla bilginin sızmadığı bu yeni albüm Tarkan'ın 6 yılı aşan bir aradan sonra muhteşem dönüşü niteliğinde olabilir.

5. Headliner

Headliner ülkemizde ne kadar popüler olur bilinmez ama muhtemelen 2016'da müzikseverler için uluslararası alanda büyük bir trend olacak gibi. 2015'te yayına başlayan internet sitesi Headliner, düzenlediğiniz etkinlikler için size sanatçı bulmanızı sağlıyor. İstediğiniz tarihi seçip sanatçıları belirli fiyatlar üzerinden etkinliklerinize davet edebiliyorsunuz. Ancak Headliner'ın 2016 hamlesi uygulamayı bir adım öteye taşıyacak gibi. Headliner 2016'da yapacağı geliştirmelerle hangi tarihte nerede nasıl bir müzik etkinliği olduğunu gösteriyor ve hızlı bir şekilde bu etkinliğe katılmanızı sağlıyor. Böylece etkinlik düzenlemek için mekanınız olmasa bile bir yerlere gidip eğlenmek için hangi sanatçıların nerede olduğuna rahatlıkla erişebiliyorsunuz.

İşin daha güzeli amatör müzik grupları bu sisteme üye olarak etkinliklerini duyurabiliyor ve inanılmaz sayıda dinleyiciye ulaşabiliyorlar. Bu sistemin ülkemizde çalışmaya başlaması, müzik piyasasını baştan aşağı değiştirebilir...

6. Vine & Scorp

Vine ve Scorp geçtiğimiz yıllarda pek çok sosyal medya fenomeninin doğuşuna ev sahipliği yaptı. Bu fenomenlerin çoğu kariyerlerini oyunculuk yönünde değerlendirdiler. 2016 bu tarz uygulamalarda müzik alanında ilerleyecek fenomenleri karşımıza çıkartabilir.

Özellikle "Yeneteksizsiniz" "O Ses Türkiye" gibi programlara çıkmak istemeyen ama kendi kitlesini oluşturup sesini duyurmak isteyen gizli kalmış yeteneklerin bu alandan hayatımıza girişlerine şahit olabiliriz.

7. Daha az albüm daha çok konser, film tarzı klipler

Bu sadece 2016 için değil belkide gelecek 10 yıl için hazırlanmamız gereken bir durum. Müziğin internet ortamında çok hızlı bir şekilde kopyalanıp dağılması ister istemez müzik piyasasını albüm satışları üzerinden adeta hezimete uğratmış durumda. Pek çok sanatçının "USB Albüm" gibi fikirlerle bu hezimeti durdurmaya çalışması da işe yarayacak gibi gözükmüyor çünkü insanlar müziği bedava elde etmeye alıştı.

Bunun yerine uzun aralıklarla albüm çıkartıp yeni şarkılarını sadece konserlerde seslendiren, konserlerden yeteri kadar getiri elde ettikten sonra albümü piyasaya çıkartan sanatçılar bu yeni stratejileriyle bizi şaşırtabilirler. Ancak kliplerin bu yönde nasıl etkileneceği merak ediliyor çünkü bir klip dijital ortama düştükten sonra klibin sesini ayıklamak son derece kolay. Bu da kliplerin içerisinde şarkıyı bir bütün halde dinlememize engel olacak diyalogların, ara seslerin yer almasıyla çözülecek gibi görünüyor. Şu ana kadar pek çok sanatçının klibinde bunun örneklerini gördük. Bu modelin giderek yayılması bekleniyor. Ülkemizdeki örneklerini merakla bekliyoruz...

8. Müzikaller

Ülkemizde de son dönemde müzikallere doğru bir yöneliş olduğu görülüyor. 2016, yeni müzikallerin doğduğu, eskilerin sahnelenmeye devam ettiği bir yıl olacağa benziyor. ABD'deki tiyatro salonlarında izleyicilerin beklentilerinin de bu yönde olduğuna dair raporlar bu açığı değerlendirmek isteyen müzik yapımcıları tarafından değerlendirmeye alınmış durumda.

9. Yeni yıldızlar

En çok merak edilen de geçtiğimiz yıllarda yükselen müzik yıldızlarından sonra bu yıl kimlerin piyasaları alt üst edebileceği yönündeki sorular. Geçen yılın en önemli yeni yıldızlarından biri MO olarak karşımıza çıkmıştı. Amatör çalışmalardan, uluslararası ortak çalışmalara uzanan bir sıçrama yapan Danimarkalı yıldız, aslında gelecek yıllarda da bu tip sanatçıların daha büyük çıkışlar yapacağına yönelik bir işaret. Telegraph gazetesi, bazı ünlü sanatçıların hayranları tarafından öne çıkartılan isimlere dikkat çekiyor. O sanatçılara bir bakmakta farda var:

Alessia Cara

James Blake, Ed Sheeran, Justin Timberlake gibi yıldızların hayranlarının üstünde birleştiği tek isim olarak 19 yaşındaki sanatçı ön plana çıkıyor. Youtube'da adını duyuran Cara'nın imkan verilmesi halinde 2016'yı yıkıp geçmesi bekleniyor.

The Japanese House

Sia, Alicia Keys, Lauryn Hill, Lorde gibi sanatçıların hayranları ise The Japanese House'un 2016'yı sallayacağından emin. Amber Bein adında 20 yaşında bir Londralı müzisyen olan sanatçı, depresif bir tarza sahip.

VANT

Adele, Ellie Goulding, Birdy, Gabrielle Aplin gibi sanatçıların hayranları ise 3 kişilik bir müzik grubunun adını dilinden düşürmüyor. Call Center çalışanı olarak Sunderland'de yaşayan bu grubun müzik kariyerlerinin bir anda parlamaya başlaması, hayatlarını 2016'da farklı noktalara taşıyacak mı bunu göreceğiz...

Zara Larsson

Sosyal medyanın en çok konuştuğu isim ise Zara Larsson olarak ön plana çıkıyor. İskandinavya'da oldukça popüler olan Larsson, en son bacağına bir prezervatif geçirerek korunmadan ilişkiye giren erkekleri eleştirmesiyle gündeme gelmişti. Güzelliğiyle de dikkat çeken Larsson henüz dana 17'lerinde.

Bu paylaşım, prezervatifi küçük bulan erkekler için...

İsveçli yıldızın en büyük destekçileri ise genelde Rihanna ve Beyonce gibi sanatçıların hayranları. Bu da onun ne kadar büyük bir çapta yıldız olmaya aday olduğunu gösteriyor.