25 Kasım'da kadına yönelik şiddete hayır demek için 20 sebep

25 Kasım'da kadına yönelik şiddete hayır demek için 20 sebep
25 Kasım'da kadına yönelik şiddete hayır demek için 20 sebep
25 Kasım, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından belirlenmiş önemli ve özel bir tarih. Ülkemizde ve dünya çapında kadına yönelik şiddet ilk çağlardan bu yana kanayan bir yara. En gelişmiş ülkelerde bile kadına yönelik şiddetin boyutları tedirgin edici noktalarda. İşte size kadına yönelik şiddete hayır demeniz için 20 ibretlik sebep!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan bir kararla her 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak anılıyor. Bugünün anlam ve önemi büyük çünkü, şiddetin boyutları sadece 3. dünya ülkeleriyle sınırlı değil. Kadın hakları konusunda önemli gelişmelere imza atan ülkelerde bile, kadına yönelik şiddet giderek artıyor. Peki ciddi konu için seçilen gün neden 25 Kasım? Bu tarih Dominik Cumhuriyeti’nde 1930-61 yılları arasında ülkeyi yöneten diktatör Rafael Trujillo tarafından 1960’ta katledilen 3 kadın aktivist olan Mirabal kardeşler anısına Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlendi. 25 Kasım'ın sembol isimleri olan Mirabal kardeşlerin en temel hakları olan özgür düşüncelerini ifade etmesine karşı uygulanan şiddet aslında bugün dünyadaki milyonlarca kadına uygulanandan farksız. Eşine düşüncelerine açtığında dövülen, ailesine aklından geçenleri söylediğinde 'cezalandırılan', hatta bazı ülkelerde toplum içerisinde kendisini ifade ettiği için linç edilen kadınların hepsi Mirabal kardeşlerin kaderini paylaşıyor. Anneler, sevgililer, eşler, kız kardeşler... Şöyle bir etrafınıza baktığınızda göremiyorsanız, gazetelerin üçüncü sayfalarını açmak size zor geliyorsa, işte size Türkiye ve dünyada kadının hali:

1.Katliam2014 yılında Işid'in Suriye ve Irak'taki kadınlara uyguladığı zulüm yüzbinlerce kadının vahşice öldürülmesi, tecavüze uğraması ve köle olarak satılmasıyla sonuçlandı.

2.Kölelik


Nijerya'da Boko Haram'ın 2014 yılındaki tek bir eyleminde 300 kız çocuğunu kaçırıp öldürmesi, tecavüz etmesi ve köle olarak satmasına dünya seyirci olarak kaldı.

3.Toplu tecavüzYine 2014 yılında daha önce de toplu tecavüzlerle gündeme gelen Hindistan'da, babasının dövülmesine karşı gelen kızın onlarca erkeğin tecavüzüne uğrayıp öldürülmesine dünya tanık oldu.

4.Adaletsizlik


2014'te İran'da kendisini korumak için tecavüz saldırganını öldüren Reyhane Jabbari suçlu bulunarak idam edildi, dünya sadece seyretti.

5.HaklarMısır kadın hakları sıralamasında son sırada bulunurken her kadından %47'si aile içinde ya da sokakta şiddet görüyor.

6.TutsaklıkMısır'da kadınların %99'a yakın bir oranı sokağa çıktıklarında tacize uğruyorlar. Kadınlar bu sebeple eve mahkum bir hayat yaşıyor.

7.CinayetPeki ya biz? Türkiye'de her gün ortalama 4 ila 5 kadının ailesi ya da eşi tarafından öldürülüyor! Bunu açacak olursak sadece basına yansıyan olaylardaki rakamlar şu şekilde:

Namus cinayetleri: 5 kadınNefret cinayetleri (cinsiyet ve etnik, dini grup ayrımcılığı) : 6 kadınİntihar: 32 kadınAile içi ve eş cinayetleri: 294 kadın yaşamını yitirdi.Benzer olaylarda 458 kadın yaralı olarak kurtuldu.8.FuhuşTürkiye'de 2014 yılında 142 kadın taciz ve tecavüz şikayetinde bulundu. 202 kadın fuhuşa zorlandığı sebebiyle emniyet güçlerine başvurdu.

9.Kayıt dışı işçilikPeki kadına şiddet sadece onu fiziksel müdehale midir? Kadına uygulanan manevi şiddet de ülkemizde almış başını yürümüş vaziyette! Türkiye'de kayıt dışı çalışan kadın toplam 4.032.000 civarında!

10.İşsizlikTürkiye'de iş arayan kadınların sadece %26'sı iş bulabiliyor.

11.Aile içi şiddetPeki bu gezegenin günah keçisi sadece Türkiye ve 3. dünya ülkeleri mi? Asla. Dünya genelinde her 4 kadından biri aile içi şiddete uğruyor.

12.TacizDünya genelinde her üç kadından biri tacize uğruyor. Ve yine dünya genelinde cinayete kurban giden kadınların yarısı aile içi ve yaşadıkları ilişkilerde gördükleri şiddet sebebiyle yaşamını yitiriyor.

13.Eş Şiddeti


Kore'de kadınların üçte ikisi eşinden şiddet görüyor.

14.ŞiddetBritanyadaki şiddet suçlarının dörtte biri kadına yönelik aile içi şiddet suçlarıdır.

15.Tecavüz


ABD'de her 5 kadından biri tecavüz girişimine maruz kalıyor. Bu durum kadınların yarısında 17 yaşından önce gerçekleşiyor.

16.ÇaresizlikABD'de 30 milyona yakın sayıda kadın aile içi şiddet maduru. Bu kadınların bir çoğu kaçacak yerleri olmadığı için kendisini çaresiz hissediyor.

17.KorkuAvrupa Birliğinde kadınların %27'si aile içi şiddete uğruyor. %27'lik kısmın yarısı korktukları için polise başvuramıyor.

18.ŞüpheKanada'da her 6 günde bir, bir kadın eşi ya da birlikte yaşadığı kişi tarafından öldürülüyor. Kanada'da pek çok kadın eşleri tarafından öldürülme şüphesiyle yaşıyor.

19.Zorlanmak


Her yıl milyonlarca kadın özellikle Afrika'da 'sünnet' olmaya zorlanıyor. Bu eyleme maruz kalan kadınların büyük bir bölümü hayatları boyunca acı çekiyor ve çeşitli hastalıklarla boğuşuyorlar.

20.MedeniyetsizlikKadına karşı şiddetin sözde en az yaşandığı ülkeler olan İsveç, Norveç ve Finlandiya'da yaşanan tecavüz olaylarının sadece %10'u ortaya çıkartılabiliniyor. Baltık ülkelerindeki hukuk sistemi tecavüz gibi cinsel saldırı olaylarında tatmin edici cezalandırmalar uygulayamadığı için kadınlar tecavüz olaylarını yargıya taşımaktan çekiniyorlar. Özellikle Finlandiya dünyada tecavüze karşı en 'hoşgörülü' ülke olarak biliniyor. Finlandiya aynı zamanda dünya üzerindeki kadına yönelik işlenen suçların bildirilmesinde 3. ülke konumunda! Pek çok kadın medeni olarak görülen ülkelerindeki bu tutum sebebiyle medeniyetsizliği hissediyor.Kadına şiddet küresel bir sorun, sadece birkaç ülkeyi parmakla göstererek çözülebilecek bir durum söz konusu değil en modern olarak gördüğümüz Baltık ülkelerinden, saygıyı ön planda tutan Doğu Asya ülkelerine kadar dünyanın hemen her yerinde kadına karşı şiddet ve suç, korkutucu boyutlarda. Türkiye'de her gün 4-5 kadın, Kanada'da her 6 günde 1 kadın şiddet sebebiyle yaşamını yitiriyorsa dünya ortalamasına vurduğumuzda kadının yok yere ölmediği, şiddet görmediği gün yok gibi gözüküyor. Dünyada kadınların şiddetten kaçıp kurtulabilecekleri bir ülke de yok. İşte bu yüzden 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Tüm ulusların bir araya gelerek kadına karşı şiddetle mücadeleye destek vermesi gerekiyor. Yoksa bu korkutucu oranlarla dünya asla kadınlar için güvenli bir gezegen olmayacak.