3D yazıcı sayesinde yeniden koşmaya başlayan köpek

3D yazıcı sayesinde yeniden koşmaya başlayan köpek
3D yazıcı sayesinde yeniden koşmaya başlayan köpek
ABD'de yaşayan ve doğuştan ön bacakları olmayan Derby isimli köpek için 3D yazıcı teknolojisi ile özel bir protez üretildi. Ön bacaklarına takılan protezleri kullanmaya başlayan Derby, kısa sürede yeni 'bacaklarına' alıştı ve koşmaya başladı. Derby yaşadığı bu dönüşümü 3D yazıcılara borçlu.

RADİKAL - Üç boyutlu yazıcılarla şu ana kadar pek çok farklı eşya ve gereç üretildi. İlk olarak Uluslararası Uzay İstasyonu'nda maliyetleri düşürmek için kullanılan 3D yazıcılar, bugün birçok alanda üretim yapabiliyor. 3D yazıcılarla yapılabilecek pek çok faydalı gereç var. Bunlardan biri de sakat insan ve hayvanların uzuvlarının yokluğunu telafi edecek protezler. ABD'de
3D Systems firmasının geliştirdiği özel protez, doğuştan ön bacakları olmayan Derby isimli köpeğe işte bu amaçla takıldı. Yeni protezleriyle diğer köpekler gibi koşabilen Derby, bu sayede normal hayatına devam ediyor. 3D yazıcıda özel olarak hazırlanan protez, köpeğin daha önce kullandığı tekerli sistemin yerini aldı. Mühendislerin tasarımı geliştirerek köpeğin daha rahat hareket etmesini sağlayacak yeni bir protez üzerinde çalıştıkları da açıklandı. (3D Systems)


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    Bugün