40 yıl hatırdan fazlası: Kahvenin bilmediğimiz 14 faydası

40 yıl hatırdan fazlası: Kahvenin bilmediğimiz 14 faydası
40 yıl hatırdan fazlası: Kahvenin bilmediğimiz 14 faydası
Atasözlerine konu olan kahvenin 40 yıllık hatrı, misafirlikte sunulmasından da öte... Gözaltı şişliklerinin giderilmesinden, toprağın ph değeri değiştirmesine kadar kahvenin birçok faydası bulunuyor.
Haber: Naz Melis Zengin - nazmeliszengin@gmail.com / Arşivi

RADİKAL - Güne bir bardak sıcak kahveyle başlamak kadar güzel bir şey olamaz herhalde. Hele hele uykusuz geçirmek zorunda olduğumuz günlerde kahve en büyük kurtarıcımız… Ama biri bize say bakalım kahvenin faydalarını dese, “Uyku açıyor, bağırsaklara faydalı, bir de filtrelendiğinde Instagram’da güzel duruyor” mu diyeceğiz? Neyse ki bize faydasından çok zararlarını anlatmak isteyenlere inat kahveyle ilgili birçok araştırma yapılıyor. Biz de  ‘ Dünya Kahve Günü’ne özel olarak bu araştırmaların bir kısmını sizler için derledik. İşte birçok ortamda sizi kurtarmaya yarayacak kahvenin en ilginç 14 faydası…

1. Kahve yüz güzelliğine de oldukça iyi geliyor. 1 yemek kaşığı kahve telvesini 1 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürünce cildinizin yağlanma probleminden büyük ölçüde kurtulacaksınız.

2. Seul Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, strese bağlı uykusuzluk sorunu çeken farelerin beyinlerin üzerinde yaptıkları incelemede, kahve aromalarının beyin proteinlerini değiştirerek stresi baskıladığını tespit etti. Yatağınızın yanındaki komodinin üzerine bir paket kavrulmuş kahve koyarak siz de kendi üzerinizde bu etkiyi görebilirsiniz.

3. Başka bir araştırmaya göre de günde 4 bardak kahve içenlerin depresyona yakalanma riski yüzde 20, intihar etme riski ise yüzde 50 azalıyor. Çünkü kahve serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi nörotransmitterlerin üretimine yardım ederek hafif anti-depresan gibi davranıyor. Ama siz yine de mutlu olacağım diye tiryaki olmaya kalkışmayın.

4. Kahve mutfak tezgahında kabusumuz olan zor lekelerin temizlenmesinde de faydalı olabiliyor.

5. Pirelenme riski olan evcil hayvanlarımızı kahve tanesi yıkarsak, pirelerden kurtulma ihtimalimiz oldukça yüksek.

6. Kahve tıkalı lavabomuzu da açabiliyor!

7. Tava üzerinde bizi saatlerce uğraştıran zorlu kiri de kahve temizleyebiliyor. Merak eden süngere kahve telvesini sürüp ovalasın.

8. Gözaltı şişliklerinin inmesi için kahveyi gözaltına sürüp 15-20 dk bekletirseniz, şişliklerde azalma olacağını fark edeceksiniz.

9. Saçınızı kahve ile yıkarsanız daha parlak ve havalı bir görünüme kavuşabilirsiniz. 

10. Bahçenizdeki bitkilere zarar veren sümüklü böcekleri, karıncaları ve diğer hayvanları serpiştirdiğiniz az miktardaki kahve tanesi ile uzaklaştırabilirsiniz.

11. Kahve toprağın ph değerini değiştireceği için toprağa ekildiğinde çiçeklerinin rengini değiştirebilir.

12. Kahve evinizdeki kötü kokuların giderilmesine de yardımcı olabilir. Ocağınızı ısıtıp üstüne toz kahve döktükten sonra evinizdeki kötü kokuların giderilmesinde kahvenin ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

13. Kahve telvesi, azot, potasyum, fosfor ve mineraller bakımından zengindir. Bu nedenle bahçeniz için mükemmel bir gübredir. Toprağı doğal olarak havalandırır. Zararlı otların çıkmasını engeller. Topraktaki kimyasal artıkları temizler.

14. Oyuncakların depolandığı alanlar (özellikle pelüşler gibi doldurulmuş oyuncaklar), minderler, çantalar, saklanan ayakkabıların içine bırakılan telve küf kokularını ve küf oluşumunu engeller.