5 maddede devletten onaylı Yoga nasıl yapılır

5 maddede devletten onaylı Yoga nasıl yapılır
5 maddede devletten onaylı Yoga nasıl yapılır
Ülkemizde özellikle sanat camiasında çok yaygın olan Yoga, şu günlerde garip bir müdahale ile karşı karşıya. Herkes İçin Spor Federasyonu'na bağlı olan Yoga salonlarında, dekoratif eşyalar bir misyonerlik girişimi olarak algılandı ve yasaklar getirildi. Yani devlet yogaya el attı! Peki devletten onaylı Yoga nasıl yapılır? İşte böyle...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Yurdum insanı farklı kültürlere her daim kollarını açmış, her türlü folklorik etkinliği kendince bir şekle sokarak uyum sağlamış olmasıyla bilinir. Misal yemek kültüründe suşisinden tutun, waffle'ına kadar her türlü gıdaya açık bir anlayışımız var. Aynı şekilde tangodan, valse her türlü dansa ayak uydurabiliyoruz. Rock'tan Hiphop'a her türlü müzik kültürüne de gönül verebiliyoruz... Pekala pilates ve ayrobik de bu ülkenin bağrında nice insanımız tarafından benimsenmiştir. Yoga da işte bu dışarıdan gelip, ülkemizde sevilen bir aktivite oldu. Yoga aslında bir aktivite olmaktan öte, bir öğreti, bir felsefe ve bir meditasyon biçimi. Yani pek çok açıdan bir rahatlama metodu. Kısa bir süre önce Yoga devlet tarafından "Herkes İçin Spor Federasyonu"na bağlı bir etkinlik haline getirildi ve bütün Yoga salonları bu federasyona bağlandı. Bir nevi devlet kontrolüne giren Yoga'nın başına gelenler de bu noktadan sonra başladı!

HİS Federasyonu, geçtiğimiz günlerde bir talimat yayınladı ve Yoga salonlarında "Farklı din" tartışmasının fitilini ateşledi. HİS Federasyonu, Yoga salonlarında yer alan pek çok öğeye yasak getirdi. Artık devletten onaylı bir şekilde Yoga yapmak zorunda kalacaklar için biz de bir rehber hazırladık ki, Yoga salonuna gittiklerinde alışık olmadıkları bu yeni düzen hakkında bilgileri olsun.

1. Resim yasak

Dini obje olarak görülen içinde Buda heykellerinin olduğu rahatlatıcı manzara resimleri ya da Buda'yı çağrıştıran çizimler artık Yoga salonlarında yer alamayacak.

2. Heykel yasak

Yine dini obje olarak görülen Buda heykelleri yasak. Yani devlet kazara Budist olmanıza karşı önlem alıyor.

3. Müzik yasak

Budizmi çağrıştıracak müzik vs. dinletiler yasak. Yani Yoga yaparken fonda ne çalar bundan sonra bilemiyoruz ama belki devlet Yoga salonlarında çalınmasını istediği müzikler için özel bir albüm hazırlayarak soru işaretlerini giderebilir.

4. Tütsü de yasak dua da...

Yine budizmi çağrıştırması sebebiyle Yoga salonlarında tütsü kullanmak da yasak. Artık muhtemelen oda spreyleriyle idare edilecek. Bu arada Yoga salonunda dua etmeyi aklınızdan bile geçirmeyin... Mantra artık misyonerlik faaliyeti kapsamında.

5. Çare İzzet Altınmeşe

Devlet bu kadar yasağı misyonerlik faaliyetlerine engel olmak için koyduğunu açık bir şekilde belirtiyor. HİS Teknik Kurul Başkanı Süleyman Gönülateş açıkça şöyle söylüyor:

“Talimatı biz hazırladık, Gençlik ve Spor Bakanlığı onayladı. Farklı dinlerden kastımız, İslamiyet dahil tüm dinler. Dini semboller salonlara girdiğinde misyonerlik, siyaset başlıyor. Yoga da spor ise dinle ilişkili hiçbir şey bulunmamalı. Haç gibi belirgin objeleri görmek istemiyoruz.”

Biz de ülkemizi Budizm tehlikesinden(!) korudukları için HİS'e teşekkürlerimizi belirtip bu talimatname sonrasında "Peki nasıl Yoga yapacağız?" diye soracak olanlara hizmet olarak İzzet Altınmeşe usulü Yoga'yı çare niyetine sunuyoruz. Yasak HİS'ten, çaresi Radikalist'ten;

5 maddede İzzet Altınmeşe usulü Yoga nedir nasıl yapılır?
 

Bir de yeri gelmişken soralım: