5 maddede hızla yükselen Kara Ekmek'in sırrı

5 maddede hızla yükselen Kara Ekmek'in sırrı
5 maddede hızla yükselen Kara Ekmek'in sırrı
MedCezir ve Karagül mücadelesi halinde geçen Cuma akşamlarının reyting listesinde bir kaç haftadır istikrarlı yükselişiyle dikkat çeken Kara Ekmek nasıl bir dizi, sırrı ne, inceledik...

ATV’de cuma akşamları 20:00’de yayınlanan Kara Ekmek, emin adımlarla ilerleyen bir hayatta kalma hikâyesi. Senaryosunu Gül Abus Semerci ve Yelda Eroğlu’nun yazdığı dizi, sağlam oyuncu kadrosu ve senaryosuyla hanım hanım kızların üstün sıkıcı evlilik hayallerinin ve peri masallarının egemen olduğu ekranlarımıza dişli karakterler getirerek yeni bir soluk getirdi.

 

1. Kara Ekmek, ilk bakışta yalı, gece kondu, yükselmek isteyen kız gibi unsurları ve bol entrikalı yapısıyla çok klişe gibi görünmekle birlikte, bu donelerle ustaca oynayarak başka yönlere açılan sürprizli bir dizi. Ön yargılarınızı bırakarak izlemekte fayda var.

 

2. Konusu kısaca: Mine (Elifcan Ongurlar) ve Asiye (Özlem Yılmaz) , İstanbul’un kenar mahallerinden birinde, zorluklar içinde yaşamaya çalışan iki kız kardeştir. Hayat bu sevgisiz ve umutsuz yetiştirilmiş kardeşlerin üzerinden silindir misali geçmektedir. Bir gün çok zenginlerin başından geçen bir cinayete ya da kazaya tanık olurlar. Asiye hemen bunu bir fırsata çevirerek, kendine yeniden doğacağı yeni bir kimlik edinir ve yalıya yerleşir.

10 maddede Kara Ekmek'in Asiye'si Özlem Yılmaz
 

 

3. Asiye ya da yeni adıyla Selen korkusuz, küfürbaz, gözü kara bir karakter. Ne korunmaya muhtaç bir narin ceylan, ne de argodan, küfürden imtina eden, sürekli gülümseyen ve kibar olma çabası içerisinde bir kadın. Lanlı lunlu konuşmaktan çekinmezken diğer yandan evde çalışan insanlara insan gibi davranan alışılmadık bir tip. Gecekondudayken de, yalıdayken de aynı müdanasız karakter. Sistemi kendi çıkarları için kullanarak, kimseye dayanmadan, kendi hayatını kuran ve yolunda ilerleyen, cesur bir kadın.

 

4. Bu dizide erkekler aldatıyor, güçsüz, güvenilmez ve bencil. Kadınlar ise güçlü, kararlı ve korkusuz. Kadınlar yarı yolda bırakılsa da, görmezden gelinmeye çalışılsa da, aldatılsa da, kazık yese de yılmıyor, akıllarını kullanarak yollarını belirleyebiliyor.

 

5. Hayatları fakirlik, engeller, dayakla geçmiş, türlü sefalet çekmiş, her zaman yüz üstü bırakılmış kadınların rüzgâr tersine döndüğünde neler yapabileceğini göstermesi bakımından çok zevkli bir dizi. Sınıf mücadelesi, bağımsız, akıllı kadın rolleri, beceriksiz, aciz erkek rolleri ve ataerkil düzene yönelik tavrından dolayı diğer dizilerden ayrılıyor.

Diğer Karakterler:

Mine (Elifcan Ongurlar): Asiye’nin kızkardeşi. Maddi imkansızlıklar yüzünden okulunu dondurmak zorunda kalmıştır. Üvey annesi Pervin, babası Nayloncu Salim ve diğer ev sakinleriyle birlikte fakir bir mahallede yaşamaktadır. Hayatı boyunca şiddet dolu bir ortamda yaşamıştır, babası, eski sevgilisi Ali, onu ezmiş, aşağılamış ve şiddet uygulamış kişilerdir. Yalıda ablasının yanında hizmetçi olarak çalışmaktadır. Yalı sakinlerinden karısı Hale ile arası açık olan Taylan’la flört etmeye başlar.

Çetin (Ushan Çakır): Zengin bir ailenin tek torunu. Sorumsuz, bencil, güvenilmez, beceriksiz bir genç adam. Hayatı boyunca çalışmak zorunda kalmamış bir insan. Kadınlara saygı duymayan, bir ilişkinin gereklerini yerine getirmeyi umursamayan bir adam. Asiye’nin hayatına girmesiyle birlikte değişir, onu etkilemek için sorumluluk almaya, hayatındaki insanları önemsemeye başlar.

Taylan (Engin Hepileri): Mimar. Çetin’in dayısı. Çocuklarının ölümünün ardından karısı Hale ile ilişkisi zarar görmüş ve araları açılmıştır. Merhametli, dürüst bir adam. Hem Mine’ye, hem de Asiye’ye yakınlık duymakta. Ancak önce Hale’yle birlikte halletmesi gereken konular var.

Ahmet (Ahmet Leventoğlu): Çetin’in dedesi. Büyük bir inşaat şirketinin sahibi. Hale (Başak Daşman): Taylan’ın karısı. Ölen çocuğunun yasını tutuyor. Bir dönem annesinin yanına taşınsa da evliliğine son bir şans vermek amacıyla yalıya geri döndü. Kocasının Mine’yle yakınlaşmasından son derece rahatsız.

Pervin (Gülçin Santırcıoğlu): Mine ve Asiye’nin üvey annesi. Nayloncu Salim’in karısı. Gündelikçi olarak çalışır. Engelli erkek kardeşi, önceki evliliğinden olma oğlu, kayınvalidesi, iki yetişkin genç kız ve hasta bir kız çocuk ile birlikte sefalet içinde yaşar. Hayatı hiç kolay değildir. Geçim sıkıntısı, sürekli fedakarlık etmek zorunda olmak ona göre şeyler değildir. Pervin’in önceliği, ekonomik bakımdan güçlü olmaktır. Bu uğurda elinden geleni yapar. Şantaj dahil.

Ali (Anıl İlter): Mine’nin sevgilisi. Tekstil atölyesinde çalışmaktadır. Tüm derdi, işi gücü Mine’dir. Şiddete eğilimlidir. Fevri hareketleri vardır.

Salim (Altan Erkekli): Naylonculuk yapar. Yetersiz, beceriksiz, zar zor geçinen ve daha fazlasına gücü yetmeyen ve kolay kandırılabilen bir adamdır. Karısına çok düşkündür. Bu zaafını bilen Pervin, onu dilediği gibi yönetir.