5 maddede İzzet Altınmeşe usulü Yoga nedir nasıl yapılır?

5 maddede İzzet Altınmeşe usulü Yoga nedir nasıl yapılır?
5 maddede İzzet Altınmeşe usulü Yoga nedir nasıl yapılır?
İzzet Altınmeşe... Tam bir Anadolu beyefendisi, 10 kaplan gücünde sesi, kaliteli duruşu ve özgün tarzıyla yılların eskitemediği bir efsane sanatçı. Onu hep yanık türküleri ve Bob Marley'le yaşıt oluşuyla tanıdık bildik sevdik. Ancak kendisinden hiç ummayacağımız bir özelliğini geçtiğimiz günlerde magazin bültenleri sayesinde keşfettik. "Hele Meyrem Meyrem" diyen o dudakların sahibi meğerse iflah olmaz bir Yoga üstadıymış! Sizin için bu konuyu biraz derinlemesine araştırdık. İşte size 5 maddede İzzet Altınmeşe usulü Yoga nedir nasıl yapılır?
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Öncelikle bir düzeltmeyle başlayalım, İzzet Altınmeşe'nin yaptığı şey aslında Yoga değil. Peki ne? YOKA desek bilir misiniz? Yoga'nın Türk usülü hali. Hayır sandığınız gibi Maden Dağı türküsü eşliğinde ve çiğ köfte yoğrularak yapılmıyor. Yogaya abest bir durum söz konusu değil. Sadece figürler ve tarz biraz daha yerelleştirilmiş, Anadolu'nun suyunu içmiş hale getirilmiş. Peki nedir bu YOKA o zaman gelin bir bakalım;

1. İzzet Altınmeşe zincirin sadece bir halkası

Aslında yıllardır türküleriyle mendil salladığımız, "Tey tey" çektiğimiz pek çok isim tam anlamıyla Yoga'ya gönül vermiş birer üstat konumunda. Sadece İzzet Altınmeşe değil, Belkıs Akkale, Selahattin Alpay, Hayri Şahin ve Sümer Ezgü tam 12 yıldır bir araya geliyor ve yoga yapıyor. Bu ünlüler grubunun her üyesi yoga sayesinde gençleştiğini, zinde kaldığını, bedenlerini ve ruhlarını gerilimden arındırdığını söylüyor.

2. Üstat Yogi Kazım

Bir zamanlar Zeki Müren'e nefes alma dersleri veren 100 yıla merdiven dayamış olan Yogi Kazım lakaplı Kazım Gürbüz, geçirdiği bir kaza sonrasında 30 yıl Almanya'da tedavisi için bulunmak durumunda kalmış. Türkiye'ye döndüğünde de İzzet Altınmeşe işe tanışıp birlikte Yoga yapmaya başlamış. İzzet Altınmeşe, Yoga hakkında ne biliyorsa Yogi Kazım'dan öğrenmiş. Bir nevi Usta Miyagi ve Karete Kid ilişkisi oluşmuş aralarında.

3. Yoka sadece Yoga değildir

İzzet Altınmeşe Yoga macerasını kendi kelimeleriyle şöyle anlatıyor: "Yoganın önemini, Kazım Hoca sayesinde çok sonradan öğrendik. 18 yıl önce sırtımda ciddi problemler çıktı: Kamburlaşmaya başladım, belim de gittikçe büküldü. Sonunda hocayı buldum. "Hani bana yıllarca önce söylemiştin. Haydi bakalım, kendimi yogaya ve ellerine teslim ediyorum" dedim. Sırtım altı ayda düzeldi. Herkes hayretler içinde kaldı. Asuman Şahin’in vücündunda da benzer problemler çıkınca Kilyos’ta hep birlikte kampa girdik. O kamptan üç ay sonra dipdiri çıktık. Bazı kişiler yogayı bir spor dalı gibi görüyor. Oysa yoga bir felsefe ve bir yaşam tarzı. Yüzyıllardır doğru yaşamanın, bedeni iyi ve verimli kullanmanın, zihni arındırmanın yolunu öğretmiş. Yoga yapmaya başladıktan sonra en az 10 yıl gençleştiğimi fark ettim. İşleyen demir ışıldar, deyimindeki gibi zamanla bedenimin yenilendiğini gördüm. Ölene kadar yoga yapacağım."

Yani aslında arada bir yapılan egzersizlerden çok daha öte bir şey Yoga, Altınmeşe için. Bir yaşam biçimi, bir hayatta kalma yöntemi. Ki zaten şu an hocalık yaptığı sınıfının karşısında sergilediği hareketleri ne yalan söyleyelim genç halimizle biz yapamadığımız için ağır bir utanç içerisindeyiz.

4. Yoga'dan Yoka'ya...

Altınmeşe çoğunluğu kadınların oluşturduğu bir gruba haftada 2 gün 1 ila 2 saat arasında seanslarla Yoka dersi veriyor. Yoka evet yoga değil. Nefes çalışmaları ve ısınma hareketleri ile başlıyor ve Yoga'nın barındırdığı bazı hareketleri kapsayarak devam ediyor. Peki neden Yoka? Aslında isim bu işin üstadı olan Yogi Kazım'ın adından geliyor. Yogi'nin Yo'su, Kazım'ın Ka'sı ile, Kazım Gürbüz'ün geliştirdiği pek çok hareketi kapsayan egzersizlerden oluştuğundan ötürü bu disipline : Yoka deniyor. Dünyada pek bilindiği söylenemez ama yurdumuz insanını Yoga'ya ısındıracak yegane geçiş köprüsü konumunda. İzzet Altınmeşe de şu anda bu ekolün üstadı ve en önemli temsilcisi konumunda. Yani eğer birinden Yoka öğrenecekseniz, en doğru adres İzzet Altınmeşe!

5. Yoka nelere iyi geliyor?

Yoka başta kas ve kemik erimesine karşı çok önemli bir savunma silahı. Açıkçası İzzet Altınmeşe'nin olimpiyat atletlerini aratmayan çevikliğini görünce buna inanmamak mümkün değil! Bununla birlikte migren ve damar tıkanıklıkları da Yoka ile mücadele edilebilen hastalıklar arasında. Fügen Yıldırım'ın kaleme aldığı bir kitaptan Yoka hakkında daha fazla bilgi almak da mümkün. Sonuç olarak yanık sesine kurban olduğumuz İzzet Altınmeşe, bu yönüyle bizi hem şaşırttı hem de içimize yaşam enerjisini adeta zerk etti.