6 maddede Grinin 50 Tonu'nu aratmayan Yeşilçam filmleri

6 maddede Grinin 50 Tonu'nu aratmayan Yeşilçam filmleri
6 maddede Grinin 50 Tonu'nu aratmayan Yeşilçam filmleri
Sinema salonlarında hiç şüphesiz bu aralar tüm gözler Grinin 50 Tonu filmine yönelmiş durumda. Filmin en dikkat çekici yönü tartışmasız bir şekilde senaryo gereği çekilen fantezi sahneleri olacak. Peki ama maksat fanteziyse Grinin 50 Tonu'na muhtaç mıyız? Ülke olak çok şükür Yeşilçam filmleriyle de pekala idare edebiliriz. İşte size 7 maddede Grinin 50 Tonu'nu aratmayan Yeşilçam filmleri!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Grinin 50 Tonu son zamanların en çok konuşulan yapımları arasında uzak ara başı çekiyor. E.L. James'in çok satanlar listesinden inmeyen, aynı adlı romanından uyarlanan film kategori olarak "Erotik-Dram" olarak sınıflandırılmış. Grinin 50 Tonu'nun yönetmenliğini üstlenen Sam Taylor-Johnson, 2 saat 5 dakikalık filmde kitaba mümkün olduğunca bağlı kalmaya çalışmış. Grinin 50 Tonu kitabını okuyanların kafalarında canlanan fantezileri oynama rolü de Jamie Dornan ve Dakota Johnson'a düşmüş.Peki nedir bu çok konuşulan filmin konusu? Bir edebiyat öğrencisi olan güzel Anastasia Steele, çekici bir iş adamı olan Christian Grey ile bir röportaj gerçekleştirir. Görüşmeye gittiğinde karşısında, tavırları ve çekiciliği ile baş döndüren bir adam bulur. Aşk ve ilişkiye biraz mesafeli duran Anastasia, bu zengin ve yakışıklı adamın cazibesine karşı koyamaz ve kendisini çekimine bırakır. Fakat hayatta her şeye karşı doyum noktasına ulaşmış olan Grey'in ilişki ve seks söz konusu olunca kimsenin bilmediği gizli sırları vardır. Genç kız karşısındaki adamla şehvetin bilmediği yollarına sapıp, sapmamak arasında gel gitler yaşar.

Evet mevzu bu kadar net aslında. Ülke olarak açıkçası çok daha fırtınalı birliktelikleri, çok daha uçuk fantezileri görüp geçirmedik mi? Koştura koştura Grinin 50 Tonu'nu izlemeye muhtaç mıyız? Hiç değiliz. Yeşilçam'ın 50 Tonu'nu yazmalı aslında, asıl hikaye oralarda...

1. Varlıklı adam sekreter severGrinin 50 Tonu'nda konu edilen Christian Grey gibi çekici iş adamlarımız olmadı mı sinema tarihimizde? Oldu elbet. Ancak onların gözü ne gazetecileri gördü, ne de sosyetik güzelleri. Onların vazgeçilmez tutkusu hep sekreterleri oldu. "Hülya hanım kırmızı dosyayı alıp odama gelin" dediler mi akan sular dururdu. Tamam belki çok renkli fanteziler sunamazlardı izleyiciye ancak sekreterlik gibi bir mesleğin intibasına uzun yıllar leke düşürmekten de geri kalmazlardı.

2. Tutkuysa bizde köküne kadarSonuçta Grinin 50 Tonu arzular ve tutkular üzerine bir alt metin taşıyor. Yok muydu bizim Yeşilçam efsanelerimiz arasında bu tip hisleri coşturanlar? Bir defa her varlıklı erkeğin kenar mahalle güzeli merakı Yeşilçam'ın olmazsa olmazları arasında yer alır. O varlıklı adam, dalından tazecik kopardığı kadını yedirir içirir, gün yüzü gösterir, her türlü imkanı ayaklarına serer peki ya karşılığında ne bulur? Ya şoförle, ya gemi kaptanıyla ya da bir müzisyenle işi pişirir o kadın. Tutku dediğin öyle olur zaten, işe heyecan katmak bizim işimiz!

3. Christian Grey gitsin kumda oynasınŞimdi hakkını yememek lazım Grey varlıklı adam, görmüş geçirmiş adam ama iddia edilen karizmanın K'sı yok üstünde. Ama gelgelim bizim filmlerimizde bu tip varlıklı karakterler ya mafya babası, ya da toprak ağası olur güçlerini perçinlerler. Bu da onlara ayrı bir hava verir. Sert, maço, yeri gelince alından öpen, yeri gelince topuklarını kurşunlatan maskulen erkek tipi daha makbul değil midir tutkulu bir ilişki için? "Seviyorum" diyen kadına "Ben romantizmi sevmem" diyip kasılan bir Grey yerine, "Yalan söylüyorsun" deyip tokadı basan bir Kadir İnanır daha şevhetli gelmiyor mu size de? Belki de biz öylesine alıştık, çıtayı çok yukarıda tuttuk Grey bizi kesmez. Alın Christian Grey'i bize Deli Kadir'i verin.

4. Heyecansa heyecanŞimdi mevzumuz ne? Christian Grey'in fantezileri. Adam rahat. Denizde kum onda para, evi var, istediği zaman otel odaları emrinde, herşeye erişebilen, her imkana sahip bir insan evladı. Gözümüz yok Allah fazlasını da versin de o zaman nerede kaldı bu işin heyecanı. Dört duvar arasında rahat rahat her türlü fantazini yap mis gibi kafa rahat oh! Gizli Duygular filmindeki Bülent Bilgiç ne yapsın arkadaş? Filmi izleyen bilir. Birbirini seven iki genç çok afedersiniz o işi yapacak yer arayıp bir türlü bulamamaktadır. Aileleriyle yaşayan çift; otele gider kimlik kontrolünden geçemezler, sinemada mevzuya girerken basılırlar... Başlarından bela eksik olmaz ve bu işin nerede yapılacağının verdiği heyecanın da tarifi yoktur. Grey'in imkanları Bilgiç'te yoktu ama, heyecansa dibine kadar yaşatmayı bilmişti. Bu işin izleyici açısından heyecanı zaten mevzu başlayana kadar, gerisi iki insan arasında neyine heyecan duyacağız ki?


5. Sizinki de sapkınlık mı?Biri işveli bir gazeteci, diğeri gözde bir iş adamı. Ateşle barut. Yani bu ikili arasından böyle bir ilişki çıkmasa ayıp olur. Anlayacağınız Christian Grey'in yaptığı şey öyle atla deve bir mevzu değil. Sapkınlık hele hiç değil, adam keyfine göre yaşıyor sadece. Peki bizde öyle mi? Bir tarafta babası kayıp bir kadın, diğer tarafta olayı araştıran bir polis. Mevzu; "Baba öldü mü ölmedi mi" tartışması. Bir anda tokatlaşmalar başlıyor ve epeyce bir şiddetten sonra bir anda işin rengi değişiyor. Sapkınlıksa buyrun, biz en ümitsiz çiftlerin arasından bile ölüm muhabbetinin üstüne ateşli bir sevişme yaşatırız.

6. Bizde böyle kardeş!

)


Son olarak, Christian Grey'e az biraz Bülent Kayabaş'ın yanında staj yapmasını önerebiliriz. "Ben romantizmi sevmem" falan gibi havalı cümlelerle bizi darlamasına gerek yok. Biz direk mevzuya girilmesinden daha çok heyecanlanan bir milletiz. Bizi de buna alıştıran tartışmasız Bülent Kayabaştır. Şu film sahnesini zaten Grinin 50 Tonu'nun yapımcılarına izletebilsek, projeyi iptal ederlerdi. Arzudur tutkudur, şevhettir hepsi bizde. Hiç öyle uzaklara gitmeye gerek yok. Evde bir uydu kanalında illa bir Yeşilçam filmine denk gelirsiniz, oturun izleyin sadece griyle kalmaz her rengin her tonunu bir de üstüne Kadir İnanır'ın donunu görür libidoya doyarsınız.