65 yıllık evli çift 10 dakika arayla öldü!

65 yıllık evli çift 10 dakika arayla öldü!
65 yıllık evli çift 10 dakika arayla öldü!
65 yıldır evli olan İngiliz çift, 10 dakika arayla hayatlarını kaybetti. Yeğenleri "Bu onlar için mükemmel bir son oldu" dedi.

RADİKAL - Kasım ayının ilk günlerinde İngiltere 'de The Notebook filmindekine benzer bir olay yaşandı.

İkinci Dünya Savaşı gazisi olan 88 yaşındaki Harry Stevenson, bir süredir bakımevinde yaşayan eşi Mavis’ten ayrı kalamamış, bakımevindeki odasına taşınmıştı. Hayatlarının son yıllarını aynı bakımevinde, aynı odada geçiren yaşlı çifti ölüm bile ayıramadı.

65 yıldır evli ve 70 yıldır beraber olan Harry ve Mavis Stevenson çifti, bulundukları bakımevinde birkaç dakika arayla hayatlarını kaybetti.

Bakımlarıyla yakından ilgilenen ve onları sık sık ziyaret eden yeğenleri Stephen Creswell, 89 yaşındaki Mavis’in “gitmek üzere” olduğunu bildiğini, ancak 88 yaşındaki amcasının “gidişinin” beklenmedik olduğunu söyleyerek, “Amcam Harry oldukça sağlıklıydı. Öldüğü zaman büyük şok yaşadım. Birbirleri olmadan yaşamayı düşünemezlerdi, bu yüzden bence bu mükemmel bir son oldu” dedi.

SIRADAN İNSANLARIN BÜYÜK AŞKI

Harry İkinci Dünya Savaşı gazisiydi. D-Day olarak bilinen Normandiya Çıkartması sırasında sahilde bulunan Harry, daha sonra da Japonlarla savaşmak üzere Uzakdoğu’daki cepheye gönderilmişti. Harry savaştan döndükten sonra çift 1949 yılında evlendi. Japonlarla savaşırken elinden vurulan Harry, yaşadıkları yerin yakınlarındaki bir fabrikada çalışmaya başladı ve 50 yıl boyunca burada çalıştı.

Çift neredeyse hiç ayrılmadı. Hayatlarının büyük bir bölümünü Derby şehrindeki Chaddesden bölgesinde bulunan evlerinde geçirdiler. Ancak yaşları ilerledikçe, Mavis’te de çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıktı. Bu yüzden yaşlı kadın, daha iyi bir bakım göreceği düşüncesiyle St. Werburgh’s adlı bakım evinde yaşamaya başladı. Ancak kocası Harry onsuz yaşamaya dayanamadığını söyledi ve belirgin bir rahatsızlığı olmamasına rağmen karısının yanına, bakımevine taşındı. Çift o andan itibaren Derby şehrindeki Spondon bölgesinde bulunan, St. Werburgh’s House adlı bakım evinde yaşamaya başladı.

GÖZÜNDE BİR DAMLA YAŞLA…

Mavis 3 Kasım sabahı saat 10.50’de hayata gözlerini yumduğunda çift aynı odada bulunuyordu. Bakıcılar Harry’nin yanına gitti ve ona mümkün olduğunca yumuşak bir dille, eşinin vefat ettiği haberini verdiler. Hemşireler gözünden birkaç damla yaş süzülen Harry’yi odasında yalnız bırakarak dışarı çıktı. Birkaç dakika sonra geri döndüklerinde, Harry’nin de vefat ettiği anlaşıldı.

Bakımevi çalışanları, Harry’yi bulduklarında gözünde bir damla yaş olduğunu ve bu manzara karşısında hepsinin çok duygulandığını söylüyor.
Yeğenleri Stephen Creswell, “Bu duyulmamış bir olay ve aslında onlara uygun bir son oldu. Birbirlerine çok yakınlardı ve büyük bir aşk yaşıyorlardı. Görebileceğiniz en yakın bağlara sahiptiler. Asla bağıra çağıra kavga etmezlerdi” diye konuştu.

NOTEBOOK FİLMİNE BENZEYEN BİR AŞK HİKAYESİ

(Bu bölümde filmden ayrıntılar bulunmaktadır)

Harry ve Mavis’in hikayesi, akıllara Nicholas Sparks’ın romanından uyarlanan The Notebook filmini getirdi. Filmde Noah ve Allie adlı çiftin aşk hikayesi anlatılıyordu. Noah hayatının aşkı olan eşi Allie’nin hafıza sorunları sebebiyle bakım evine yerleşmesinden sonra onsuz yaşamaya dayanamamış ve karısının yanına, bakım evine taşınmıştı. Tıpkı Harry gibi İkinci Dünya Savaşı gazisi olan Noah da Allie’yle uzun yıllar evli kalmış, son nefeslerine kadar beraberlikleri devam etmişti.