7 maddede Özcan Deniz'in dünden bugüne inanılmaz değişimi

7 maddede Özcan Deniz'in dünden bugüne inanılmaz değişimi
7 maddede Özcan Deniz'in dünden bugüne inanılmaz değişimi
Son yılların aranan dizi yıldızı olana kadar Özcan Deniz'in geçirdiği yolculuk, 90'lı yılları ıskalayanlar için son derece ilgi çekici zaman dilimleri içeriyor. Adını ilk olarak 1992 yılında duyurmayı başaran Özcan Deniz, o günlerden bu günlere farklı imajlar ve farklı projelerle defalarca karşımıza çıktı. Peki nedir bu Özcan Deniz cazibesi? Nereden geldi nereye gidiyor. İşte size 7 maddede Kaderimin Yazıldığı Gün'e kadar bir Özcan Deniz portresi!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Sene 1972, 19 Mayıs kutlamalarıyla uyanan Ankara 'da bir çocuk dünyaya geliyor. Çoğu sanatçının sonradan edindiği sahne adlarını öngörmüşçesine, Deniz ailesi Özcan adını veriyorlar bu çocuğa. Yıllar sonra adını milyonlarca kişi ezberleyeceği bu çocuk, daha beş yaşında Aydın'a göç ediyor ailesiyle beraber. Özcan Deniz, adını henüz kimsenin bilmediği bu yıllarda okulunda sesiyle ön plana çıkan bir çocuk oluyor. Müzikle yatıp müzikle kalkan Özcan Deniz, bu uğurda 1985'te ergenliğinin baharında nokta koyuyor eğitim hayatına ve sil baştan başlıyor yaşama. İşte o gün oluyor Özcan Deniz'in kaderinin değiştiği gün. Ve başlıyor bir müzik serüveni. İşte size 7 maddede onu aranan bir jön yapan başarı hikayesi;

1. İşçisin sen işçi kalma Özcan1985 yılında okul sıralarını terk ettiğinde bir anda geçim sıkıntısının içinde bulur kendisini Özcan deniz. Pazarda simit, limon satar. Pidecilik yapar. İnşaatlarda çalışır. Kaportacı olur. Ama bu kadar sıkıntının arasında müzik aşkı asla küllenmez. Aydın'dan İzmir'e gider. On üç yaşında İzmir'de şarkı söylemeye başlar, İzmir'in ardından Antalya'da da sahnelerde kendisine yer bulur ve çocuk yaşta yerel bir şöhret olmaya yolunda ilerler.

2. İstanbul'un yolları taştanÖzcan Deniz, Aydın'da düzenlenen bir ses yarışmasında birinci olunca, yarışmanın sunucusu Cenk Koray'ın dikkatini çeker. 1988'de İstanbul'a gelir İMÇ'nin yollarını uzun süre aşındırır Özcan Deniz ancak kayıtlarını kimseye dineletemez. 18 yaşına geldiğinde pes eder ve İstanbul macerasına son verir.

3. Almancı Özcanİstanbul'da tüm parasını tüketen Özcan Deniz, rehin kaldığı otelde gizlice aradığı Almancı bir organizatörle konuşur ve iki yıl süren bir vize işkencesi sırasında pek çok gazinoda sahneye çıkar. Sonunda Emrah ve Öztürk Serengil'in yer aldığı bir turnede kendisine yer bulan Özcan Deniz Almanya'ya kapağı atar. 1992'de ilk albümü olan "Yine Ağlattın Beni"yi Almanya'da çıkartan Deniz, Prestij Müzik'le tanışma fırsatı buldu ve Türkiye'ye geri döndü.

4. MeleğimÖzcan Deniz, Türkiye'de "Meleğim" adlı şarkıyla bir anda milyonlara sesini duyurdu ve Prestij Müzik'in en önemli sanatçılarından biri olur. Aradan geçen yıllarda 90'ların sembol isimlerinden biri olan Özcan Deniz, artık Mahsun Kırmızıgül ve Alişan'la birlikte fantazi müziğin önde gelen isimlerinden biridir. Bu üçlü çıkardıkları albümler ve özel hayatlarıyla bir döneme Prestij Müzik'in damga vurmasını sağlamıştır.

5. Oyunculuktan yönetmenliğe


ilk oyunculuk denemesini 1995'te kamera arkasında Memduh Ün'ün olduğu "Ona Sevdiğimi Söyle" ile yapmıştı. Aynı yıl içerisinde Yer Çekimli Aşklar adlı bir filmle daha sevenlerinin karşısına çıktı. Toplamda 13 sinema filminde kamera karşısına geçen Özcan Deniz'in kariyerinde en büyük basamak 2002'de rol almaya başladığı Asmalı Konak adlı dizideki "Seymen Ağa" karakteri olarak görülür. Toplamda 10 farklı dizi ve bir de TV filmiyle de ekranlarda boy gösteren Özcan Deniz, hali hazırda dizi sektörünün en gözde aktörlerinden, reyting rekortmeni dizilerin vazgeçilmez oyuncularından olma özelliğini sürdürüyor. Kaderimin Yazıldığı Gün dizisinde oyunculuk performansını sergilemeyi sürdüren Özcan Deniz, 2015'te sadece yönetmenliğini yapacağı bir projeyle sinema salonlarında yerini alacak.

6. Büyük dönüşüm

 
Özcan Deniz imajını en sık değiştiren ünlülerden biri olarak da her zaman medyanın ilgisini üstüne çekmeyi başaran bir sanatçı oldu. Neredeyse her albümünde ve oynadığı her dizide farklı bir tarzla kameraların karşısına geçen Özcan Deniz, kendini sürekli yeniden yaratan isimlerin başında geliyor. Sizler için Özcan Deniz'in dönüşümünü gözler önüne seren bazı fotoğrafları derledik.7. Hayatının filmi


Özcan Deniz hakkında biraz abartılı olsa da yaşam hikayesini az çok yansıtabilen Neredesin Firuze filmi, sanatçının Almanya'dan plakçılar çarşısına uzanan serüvenini anlatan bir yapımdır. Neredesin Firuze, Özcan Deniz'in yanı sıra Türkiye'de bir dönemin plakçılar çarsısındaki vaziyeti anlatan senaryosuyla, sanatçının kariyerinde ayrı bir yere sahiptir ki filmin ana hatlarıyla hikayesi yine Özcan Deniz'e aittir.