7 maddede yurdum insanının sosyal medyada eş arama metotları

7 maddede yurdum insanının sosyal medyada eş arama metotları
7 maddede yurdum insanının sosyal medyada eş arama metotları
İnternet icat olduğu günden bu yana sanal dünya alternatif bir eş arama bulma mecrası olarak görüldü ve kullanıldı. Türkiye'de gelinen son noktada "İslami Evlilik Sitesi" gibi kanalların devreye girmiş olması buz dağının sadece görünen kısmı... İşte size 7 maddede yurdum insanının sosyal medyada eş arama metotları...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

MIRC'dan önce dünya bir toz bulutuydu ve henüz mikroorganizmalar bile ortaya çıkmamıştı. MIRC'ta Zurna kanalında sorulan "ASL?" gibi soruların ardından, ICQ ve hemen ardından Messenger yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Facebook'un icadı ve "sonuç odaklı" mobil uygulamaların hayatımıza girmesinden sonra ise dünya asla eskisi gibi olmadı...

Yurdum insanı sosyal medya ve sanal dünyaya her zaman için eş bulmak adına bir umutla dört elle sarıldı. Çöpçatan siteleri ve bu iş için özel olarak yapılmış uygulamalar dışında, yurdum insanı öyle mecralarda eş arayışına çıkıyor ki inanmak mümkün değil. Kimisi tek gecelik, kimisi kısa süreli, kimisi ömürlük ilişkiler arıyor... Biz de sizler için geniş çaplı bir operasyon düzenledik. 7 farklı site ve uygulama üstünde nasıl eş arandığını mercek altına aldık öyle mecralarda bile eş arayan var ki yurdum insanına "Kardeş sen çok yanlış gelmişsin" dememek elde değil.


1. Couchsurfing ve Airbnb

Öncelikle daha önce bu iki site hakkında bilgisi olmayanlar için kısaca bahsedecek olursak; bu iki site dünya çapında insanların seyahat ettikleri şehirlerde kalacak yer bulmak amacıyla evini, odasını kiraya veren ya da sırf iyilik olsun diye evinin kapısını turistlere açan insanların ilanlarını yayınlayan birer sosyal ağ.
Yani ortada çöpçatanlık yapılacak bir durum yok. Üstelik ilanların neredeyse hepsi yurt dışından gelecek yabancılar için hazırlanmış. Yani bir anlamda ülke turizmine de bir katkı söz konusu desek yanlış olmaz.

Ancak işin ucunda birinde yatıya kalmak var ya, durur mu yurdum insanı? Bir kadın olarak ilan çıktığınız zaman çok kısa sürede sizinle aynı şehirdeki yerli erkek kullanıcılardan "Bu gece ev müsait mi?" , "Bu gece müsait misin?" , "Selam, evin çok güzel :)" gibi mesajlar almaya başlıyorsunuz. Nasıl bir umut, nasıl bir çaresizliktir sizin yorumunuza kalmış ancak bu yolla eş arayan vatandaşlarımız için kendimiz sahte hesaplarla bir "test sürüşü" gerçekleştirdik, bu şekilde bir eş bulmanız neredeyse imkansız. Sadece tek bir kadın kullanıcıdan davetkar bir cevap aldık o da açıkçası evinde kalsak sabaha buz dolu bir küvette, böbreğimiz çalınmış bir şekilde uyanabileceğimiz intibasını yarattı.

2. InstaMessage

Instagram günümüzdeki en yaygın sosyal medya araçlarından biri ve güzel fotoğraflarını paylaşan kadınların fotoğraflarının altında pek çok kullanıcının münasebet kurmak amaçlı attığı mesajları görmek mümkün. Fotoğraf paylaşım amacıyla temelleri atılan sonrasında kendi çapında bir sosyal medya ağına dönüşüp Twitter'ın tahtını sallayan Instagram'ın potansiyeli kısa sürede fark edilince, insanların toplum önünde yorum yazıp rezil olmadan rahat rahat birbirine "yürüyebileceği" InstaMessage mobil ortamda hayata geçti. Artık bütün kullanıcılar konum özelliğinden faydalanarak çevrelerinde ne kadar InstaMessage kullanıcısı varsa görmeye başladılar. Bu sayede çevrelerindeki insanları fotoğraflarına bakıp, beğenip onlarla mesajlaşabilme imkanları oldu. Peki bu uygulama ne kadar başarılı sonuç veriyor?

Öncelikle kadın kullanıcıların mesaj kutusunun saniyeler içerisinde dolduğunu söylemek mümkün. Tipiniz nasıl olursa olsun, InstaMessage kullanıcısı erkekler "Nefes alsın yeter" anlayışıyla tam saha pres uyguluyorlar. En çok "Selam" ve "Merhaba" kelimelerinin havada uçuştuğu mesajlar arasında ise kadınlar seçme şansları çok olduğu için oldukça seçici davranıyorlar.

Kadınlar genelde erkeklere hitaben "Yaratıcı bir şeyler yaz" şeklinde not düşüyorlar. Açıkçası son derece özgün ve yaratıcı bir cümlenin bile işe yaraması şansa kalmış. Bir kadın kullanıcıysanız ve biraz şımarmaya ihtiyacınız varsa InstaMessage kullandığınız takdirde gelen mesajların kısa sürede sizi havaya sokacağından emin olabilirsiniz. Erkek bir kullanıcıysanız ise delirmemeniz elde değil çünkü kadınlar genelde kaslı vücutlara sahip erkeklerin fotoğraflarına ilgi gösterseler de, InstaMessage'da doğal görünüme sahip sıradan hayatlara sahip erkekleri aradıklarını ima ediyorlar. Yani "Kadınlar ne ister?" sorusunun trajedisini sonuna kadar yaşamak isteyen erkekler InstaMessage ile delirmenin eşiğine gelebilirler.

3. Tinder

Hani seçim sonuçlarından sonra hep ortada dönen bir muhabbet vardır ya "Sen oy vermedin, ben oy vermedim, kim oy verdi o zaman bu partiye?" diye, işte Tinder da öyle bir şey. Bir mobil uygulama olan Tinder, tamamen insanların birbirilerini beğenip iletişime geçmesi üzerine hedef odaklı bir platform. Uygulama sizin Facebook hesabınızla senkronize bir şekilde çalışıyor ve mantığı çok basit; önünüze aradığınız kriterlerdeki kişilerin fotoğraflarını çıkartıyor "Beğendim" "Beğenmedim" seçeneklerinden birini kullanarak saniyeler içerisinde yüzlerce kişinin fotoğrafıyla muhattap oluyorsunuz.

Eğer beğendiğiniz kişi de sizi beğenirse (ki böyle bir şeyin olması neredeyse imkansız) karşılıklı iletişime geçebiliyorsunuz. Açıkçası bu programı birden fazla hesapla test ettik ve bu uygulamayla sonuç alabilen vatandaşlara ödül verilmesi gerektiğine inandık. Erkek kullanıcılar dikkat: eğer kendinizi dünyanın en çirkin insanı olarak hissetmek isterseniz kesinlikle Tinder kullanın. Kadın kullanıcılar dikkat: özgüvene mi ihtiyacınız var? Tinder kullanın önünüze gelene "Beğendim" deyin. İlla biri de sizi beğenmiştir. Seçici olmayın, bunalıma girersiniz.

4. Okcupid, Badoo ve Meetme

Bu üç sosyal ağ direkt sonuç odaklı çalışan mecralar ve hemen hemen hepsinde sistem aynı. Facebook ve Tinder'ı bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan durum bu üç uygulama gibi oluyor. Bir profil oluşturuyorsunuz, detaylıca neyin nesi olduğunuzu ve ilgi alanlarınızı tanımlıyorsunuz. Sonrasında karşınıza gelen kişilere "Beğendim, beğenmedim" yapabiliyorsunuz. Beğenmeden de direkt mesaj atabiliyorsunuz karşınızdakilere.

Erkek kullanıcıların düşük de olsa cevap alma şansları var. Kadın kullanıcı olmak ise zor çünkü aynı InstaMessage da olduğu gibi saniyeler içerisinde ahlaksız tekliflerden tutun da "Selam" a kadar aklınıza gelen her türlü mesajı alabiliyorsunuz hatta sizinle umreye gitmek istediğini söyleyen "muhafazakar" erkek kullanıcılar bile karşınıza çıkabilir. Çıkmaz demeyin, çıkıyor!

5. Craiglist ve Backpage

Şu ana kadar saydıklarımız eş arayan yurdum insanının kılıcı kalkanıysa, bu iki site kitle imha silahıdır. Aslında bu siteler de birer çöpçatan sitesi değil vatandaşlar satış, kiralama ve hizmet ilanları verebilsinler diye Türkiye ayağı açılmış uluslararası platformlar. Ancak işin ucunu açık bırakan bu sitelerde kişisel ilanlar kısmı var ve burada çeşitli kategoriler altında ilişki arayışında olanlar da ilan verebiliyor.

İlanların büyük bir çoğunluğu açıkçası ücret karşılığı ilişki hizmeti veren escortlar ve transeksüeller tarafından veriliyor. Bu ilanlar Backpage'de o kadar yoğun ki, site BTK tarafından erişime engellenmiş! Bunun dışında her türlü ilişki için verilmiş ilanlar her iki siteye de bakıldığında hayretler uyandırıyor. En kötüsü ise yurdum erkeğinin içine düştüğü çaresizliği bu sitelere verdikleri ilanlarda görmek mümkün. Bir noktadan sonra üzülmemek elde değil, umutsuzca ve birazda umarsızca verilmiş ilanları görünce; "Bu kadar adam zamanını buraya ayıracağına bilime kafa yorsa ülke olarak çağ atlarız" dememek için zor tuttuk kendimizi.

6. Hornet

Aynı bölgede bulunan eşcinsellerin bir araya gelmesini ve tanışmasını sağlayan bir uygulama olan Hornet uygulamasında vaziyet gayet "sonuç odaklı". Kısa bir test sürüşünden sonra eşcinsel vatandaşların sanal dünyada tanışıp kaynaşma konusunda bütün tabuları yıktığını ve bazı şeyleri çoktan aştığını görmek mümkün. Bunda toplum baskısının da etkisi büyük, bazı kullanıcıların yazdıklarından sosyal çevrelerinde çok içine kapalı oldukları için Hornet üzerinde olabildiğince rahat olduklarını anlayabiliyoruz. İletişim kurmak ve "ilerlemek" o kadar kolay ve rahat ki "Biri bizi işletiyor olmasın" dememek elde değil.

7. Çaresizliğin dibi: Facebook Grupları

Açıkçası Facebook ilk kurulduğunda açılan grupların çoğu eski arkadaşlarımızı bulmak için de, bulduk da çok şükür hala görüşüyoruz. Aralarında garip şeyler yaşadıklarımız da olmadı mı? Olmuştur elbet bunu da bir kenara koyalım. Facebook'ta kreş arkadaşını bulup tek gecelik ilişki yaşayan vatandaşlarımızın da varlığından haberdarız. 50 yaşındaki vatandaşın en son 10 yaşında köy okulunda gördüğü sıra arkadaşından ahlaksız teklif aldığına da şahit olduk. Bunların hepsi birbirini bir şekilde daha önce tanıyan kişilerin ikili ilişkilerine dayanan durumlar. Ancak gelinen durum trajikomik...

Facebook'ta çeşitli gruplar altında toplanan insanların yapılan paylaşımlar üzerinden birbirlerine süpersonik diyebileceğimiz yollarla "yürümesi" çaresizliğin en karanlık noktası olarak dikkatimizi çekti. Bir gruba üye olarak zilyon küsur saçma paylaşıma yorumlarımızla destek olurken bir anda kendimizi "Hayırlı sabahlar" ile başlayıp "Whatsapp var mı?" ile devam eden soru cevaplar içerisinde bulduk. Üstelik bunların hepsi ortalık yerde yorumlar halinde gerçekleşiyordu. Şaka olduğunu sandık ama değildi, yurdum erkeği bildiğiniz artık çaresizlikten gözü dönmüş bir şekilde bulduğu her kanaldan saldırıyordu. Araştırmaya daha fazla devam etmeme konusunda bizi ikna eden de aslında bu durum oldu.

Bir toparlama yapacak olursak, eğer gerçekten sanal ortamda; kısa, uzun, tek gecelik fark etmez bir ilişkiye yelken açma hayaliniz varsa erkekseniz şansınız her platformda çok düşük, hiç zorlamayın. Yaptığımız teşebbüslerden aldığımız dönüşlerin sayılarıyla, yüzdesini hesapladığımız şans oranları şu şekilde;

Couchsurfing & Airbnb:

Erkekseniz: %0 , Kadınsanız: %45

InstaMessage:

Erkekseniz: %10 , Kadınsanız: %95

Tinder:

Erkekseniz: %1 , Kadınsanız: %50

Okcupid, Badoo ve Meetmee:

Erkekseniz: %30 , Kadınsanız: %80

Craiglist ve Backpage:

Erkekseniz: %25 , Kadınsanız: %100

Hornet:

Eşcinselseniz: %90

Facebook Grupları:

Erkekseniz: %15 , Kadınsanız: %65