7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nde sağlığınız için 10 tavsiye

7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nde sağlığınız için 10 tavsiye
7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nde sağlığınız için 10 tavsiye
7 Nisan 1948 tarihinden günümüze her sene kutlanan Dünya Sağlık Günü, bir Anneler Günü bir Sevgililer Günü kadar popüler bir kutlama günü olmasa da aslında hakkını yediğimiz bir gün. Biz değil miyiz "Her şeyin başı sağlık" diyen? O zaman neden böylesi bir günü ülke çapında bir sağlık festivaline çevirmiyoruz? İşte size 7 Nisan Dünya Sağlık Günü'nde sağlığınız için 10 tavsiye!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır. Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez veya ölçülemez. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlar da sağlıklı olur. Bunu biz demiyoruz, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü diyor. Vardır bir bildikleri diyerek, biz de sizler için 10 maddelik bir sağlıklı yaşama listesi hazırladık. Sağlığınız için yapabileceğiniz şeyler saymakla bitmez ancak en azından bu 10 maddeyle başlamak sizin için faydalı olabilir.

1. Ellere dikkat

Gün içerisinde bindiğimiz toplu taşıma araçlarından tutun, ofis eşyalarına kadar pek çok mikrop yuvasına ellerimiz girip çıkıyor. Kişisel hijyenimizi düşünüyorsak her lavaboya girdiğimizde ellerimizi özenle yıkamamız lehimize bir hareket olacaktır.

2. Sabah egzersizleri

Sabahları kalktığımızda en azından bir 15 dakika egzersizler yaparak vücudumuzu günün temposuna hazırlamamız faydalı olacaktır. Isınmadan spor yapanların ne hale geldiği malum. Peki siz sabah kalktığınızda otobüsü kaçırmamak için koşarken ısındığınızdan emin misiniz?

3. Su için

Bol su içmek sağlıklı bir vücudun en büyük gereksinimi. Ofis ortamında sürekli çay kahve içerek sıvı ihtiyacımızı erteliyoruz ve vücudumuza farkında olmadan usul usul zarar veriyoruz. Nasıl ki araba suyla çalışmıyorsa, bedenlerimiz de susuz çalışmıyor. Dikin kafanıza şişeleri üşenmeyin.

4. Sağlıklı beslenme

Homini gırtlak fast food yiyerek geçen ömürlerin sonu genelde kalp krizi ve benzeri durumlarla sonuçlanıyor. O zaman ne yapacağız sağlıklı besleneceğiz, sebze tüketimini arttıracağız.

5. Spor

Sporsuz hayat bir noktadan sonra vücudunuzun şeklinin bozulmasına ve sizin kendinizi taşıyamamanıza yol açar. Bu yüzden düzenli spor, sağlığınız için çok önemli.

6. Spor yoksa alternatif spor

Spora vaktiniz yoksa gün içerisinde karşınıza çıkan egzersiz fırsatlarını kaçırmayın. Asansör değil merdiven kullanın, kısa mesafelerde vasıta kullanmayın yürüyün. Bir şekilde çalıştırın vücudunuzu.

7. Doğa gezileri

Fırsat buldukça doğa gezilerine çıkın, taş ve beton yığınları arasında ciğerlerinizi esir etmeyin. Çıkın kırlara bayırlara, oksijene doyun.

8. Koşun

Koşu yapmak vücuda her zaman iyi gelir. Sonuçta bu bacaklar kıvrılıp oturalım diye bize verilmemiş. Arada bir fırsat yaratın kendinize koşmak için.

9. Meyve yiyin

Akşamları cipstir, kektir, börektir yemektense meyve yiyin. Vücudunuza öğütebileceğinden fazlasını yüklemeyin. Meyve candır.

10. Herkes kendi kapısının önünü süpürsün

Sağlıklı bir ortam için her birey kendi kapısının önünü süpürse, mikroplardan arınız ve daha temiz bir şehirde yaşarız. Çöpler, izmaritler, toz yığınları... Mikropları kapınızın önünde evcil hayvan niyetine beslemeyin. Süpürün gitsin. Dünya Sağlık Gününüz kutlu olsun!