9 maddede bir insanlık ayıbı olarak Pazartesi

9 maddede bir insanlık ayıbı olarak Pazartesi
9 maddede bir insanlık ayıbı olarak Pazartesi
Bir oylama yapsak kuşkusuz en berbat gün Pazartesi seçilecektir. Tatil ertesidir, pek sevilmez. Pazar'ın ertesidir, gelmesin diye dua edilir. Gelir, lanet edilir. Neresinden tutsanız elinizde kalan bu gün, bir sendroma da ismini verir: Pazartesi Sendromu. Peki Pazartesi sendromuna maruz kalan biz zavallılar haftanın en sıkıcı gününde neler yaşıyoruz?
Haber: FIRAT GÜRSOY / Arşivi

RADİKAL - Ne yaparsak yapalım bu günle başa çıkamıyoruz. Mis gibi bir Pazar’ın ardından; Pazartesi işe gitmek, randevuya yetişmek, yataktan kalkmak gibi eylemleri gerçekleştirebildiğimiz bir gün olamıyor. Yalnızca bu kadarla kalsa iyi; insanlar bu günün oluşturduğu sıkıntı ve stresten kalp krizi geçiriyor, yetmiyor intihara kalkışıyor. İşte size bir insanlık ayıbı olarak Pazartesi

1-Anket sonuçlarına göre Pazartesi sendromuyla başa çıkmanın en iyi yolu televizyon izlemek ya da seks yapmak

 

 

Bu liste uzayabilir: Online alışveriş, çikolata ya da kozmetik alışverişi, tatil planı yapmak.

2- Çalışanların %50’si işe geç kalıyor

 

 

Sendrom bu adı üstünde; öyle kolay kolay çözemiyoruz. Tatil gününün ertesinde ‘zınk’ diye kalkan varlıklar değiliz. Dolayısıyla da Pazartesi sabahı iş yerine 1-2 saat rötarlı ulaşıyoruz. 

3- Yaklaşık 10 dakika yatakta ‘mırın kırın’ ediyoruz

 

 

Pazartesi günleri, hepimizi ‘Pazar’ın ertesi’ olması vesilesiyle yatağa zımbalıyor kuşkusuz. Bu sürede ortalama 10 dakika kadar.

4- 45-54 yaş aralığındaki insanlar en az 12 dakika sızlanıyorlar

 

 

En şikayetçi yaş aralığı olan 45-54 yaş arası insanlar Pazartesi günleri en az 12 dakika kadar ‘sızlanıyor’. 

5- Çalışanlar yalnızca 3,5 saat verimli

Pazartesileri insanlar verimsiz olma eğilimdelerdir. Fiili çalışma saatleri ortalama 3-3,5 saat arasında gidip gelir.

6- Pazartesi, kendine zarar verme oranı en yüksek gün

İngiltere’deki Ulusal İstatistik Ofisine göre kadınların %17’si, erkeklerin ise %16’sı Pazartesi günü intihar ediyor. Bu sayı hafta sonunda ise %13’de kalıyor.

7- Kriz Pazartesi geliyor

İngiliz Tıp Dergisi’ne göre diğer günlere nazaran Pazartesi günü kalp krizi geçirme oranı %20 artış gösteriyor. Kalp, yüksek kan basıncı, stresli çalışma saatleri ve iş yerindeki sıkıntılar gibi nedenlerden ‘atağa’ geçiyor.

8- ‘Kirli’ haftasonu Pazartesi’yi kurutuyor

Hafta sonu insanların hava kirliliğine neden olması nedeniyle, Pazartesi’nin haftanın en az yağmur getiren günü olduğuna inanılıyor.

9- Araba almak için en ideal gün: Pazartesi

İnanır mısınız Pazartesi günüyle alakalı pozitif şeylerde var şu Dünya. Eğer yeni bir araba alacaksınız, bunu Pazartesi günü yapın! Satıcılar, satışların büyük bölümünü hafta sonu yapıyorlar. Pazartesi geldiğinde genellikle görünürde birkaç müşteri vardır ve hafta sonuna 5 gün kadar uzaktadır. Satıcılar Pazartesi günü satış yapmak için çokta umutlu olmadıklarından, teklif ettiğiniz fiyatlara daha çabuk ikna olacaktır.