Acilen Hollywood'a ihraç etmemiz gereken 10 kadın oyuncumuz

Acilen Hollywood'a ihraç etmemiz gereken 10 kadın oyuncumuz
Acilen Hollywood'a ihraç etmemiz gereken 10 kadın oyuncumuz
Şu sıralarda dünya sinemasında kadın oyuncuların çok hızlı bir şekilde yüzlerini eskittiğini ibretle takip ediyoruz. Çok kısa sürede, çok fazla projede yer almaktan Scarlett Johansson ve Keira knightley gibi önemli yıldızlar tahtlarını yeni yıldızlara devrediyorlar. Peki çare ne? Hollywood'a sesleniyoruz bizim kadın oyuncularımız ne güne duruyor?

RADİKAL - Bu bir isyan mı? Velev ki isyan. Daha en güzel dönemlerinde Cameron Diaz'a doyamamış bir neslin, "Lucy Liu hangi ara demode oldu?" sorusunun hicranını yaşayan bir kuşağın serzenişidir bu. Yüzü eskimesin diye dualar edilen Maggie Q'nun kaderine bir hüzünlü iç çekiştir... Nedir efendim derdimiz? Yüzüyle insanın içini açan, rol aldığı filmin başlıca izlenme sebeplerinden biri olan kadın yıldızlar çabuk tüketilmesin, yok olmasın hayranı olduğumuz yüzler. "E ama yaşlanıyorlar" demeyin. Bir Michelle Pfeiffer her yaşta Michelle Pfeiffer'dır fakat bakınız bugün tahtında Jennifer Lawrence ve Shailene Woodley oturuyor. Ancak trend kadınlar o kadar hızlı tüketiliyor ki, 20 yıl sürmüş bir Michelle Pfeiffer efsanesinin ardından, 10 yıl dayanabilmiş bir Lucy Liu dalgası geldi, Scarlett Johansson resmen direniyor, başını alıp giden Shailene Woodley'in kaç sene dayanacağı belli değil. Neden? Çünkü bir kadın oyuncu beğenilmeye görsün artık suyu çıkana kadar zilyon küsur filmde onun yüzünü eskitmeden rahat bırakmıyor Hollywood sektörü. Çare ne peki? Çare sürekli yeni yüzlerle piyasayı beslemek, daha uzun soluklu yıldızlar yaratmak. Bir senede 5 ila 10 farklı projede boy göstermesin Hollywood'un kadın yıldızları, arada bir bizim yıldızlarımıza da paslasınlar. Pekala bizim kadın oyuncularımız da her türlü filmde mevcut yıldızların muadili olabilirler. İşte size acilen dünya sinemasına ihraç etmemiz gereken 10 kadın oyuncumuz!

1. Nurgül YeşilçayGözleriyle, tutkulu oyunculuğuyla pekala dram yüklü yapımlarda kendisine verilecek yükü kaldıramaz mı Nurgül Yeşilçay? Gerçi kendisine Hollywood kapıları açılmadı değil. Holy Motors filminde Eva Mendes'in rolü ilk önce kendisine teklif edilmişti ama filmin Türk örf ve adetlerine uygun olmaması açısından kariyeri için olumsuz cevap vermişti Yeşilçay.


2. Merve BoluğurFemme Fatale denir bazı rollere, öldüren zalım kadınlar vardır hani. Bu yükü son yıllarda Hollywood'da fazlasıyla yüklenen Eva Green'in yedek kulübesinde Merve Boluğur otursa olmaz mı yani? Arada bir o çıksın göstersin yüzünü, pekala bizim kızımız da adamın aklını alacak kadar güzel, canına kastedecek kadar zalım olabilir. Olmaz mı? Bir denemek lazım.


3. Naz ElmasRomantik komediler için hem sempatik hem de güzel olacak bir yüz lazımsa, buyrun size Naz Elmas'ı sunalım. Hollywood'da fırsat verildi de Naz Elmas mı oynamadı? Bir Emma Stone değil elbet ama ufak ufak rollerle bugün başlasa, iki yıla kalmaz Hollywood'u hallaç pamuğu gibi atar. İnanıyoruz.


4. Aslı Enver


Bir dram olsun da güzel güzel ağlayan bir kadın görelim hasretiyle yananlar, alın size ağladıkça güzelleşen Aslı Enver! Koyun filme sevgilisi aldatsın, koyun filme ailesi yerle bir olsun. Aşk acısı çeksin, sürünsün, çıldırsın... Fısıldayarak konuşsun, öyle kauçuk kaplama makyaja da gerek yok, yüzüne bakmaya doyamaz izleyen.


5. Meryem Uzerli


Sayın Hollywood yapımcıları, şu elimizde bulunan Meryem Uzerli'ye Oscar heykelinin hatrı için bir alıcı gözle bakın. Dönem filminde kraliçe olur, düşes olur, yeri gelir kontes olur her türlü rolü kaldıracak bir insan evladı kendisi. Şiveyse şive, dilse dil, bakışlarsa bakışlar... Boysa boy, possa pos. Hükümet gibi kadın, koy filme ister Kraliçe Elizabeth olsun, ister Monako prensesi. Bizden söylemesi...


6. Beren SaatEsas kız mı lazımdı? Alın size en esaslı başrol kızı. Güzelliği bir kenara içine girdiği rolü ete kemiğe büründüren Beren Saat'i şu güne kadar keşfedip de fırsat tanımayan Hollywood yapımcıları utansın.

7. Tuğba BüyüküstünEgzotik karakterler için yerel yüz sıkıntısı çeken Hollywood'a Tuğba Büyüküstün'den ziyade çare mi var? Pochahontas'ı ver oynasın, gitsin Aztek kraliçesi olsun, yeri gelsin Arap prensesi olsun, Persli sultan olsun, Hint güzeli olsun... Her türlü coğrafyada yerel yüz olmaya müsait bir ışığı enerjisi var Tuğba Büyüküstün'ün.

8. Bergüzar KorelPolisiye filmlerde deyim yerindeyse "estirecek" bir kadın oyuncu aranıyorsa, Hollywood hiç boşuna cast kataloglarına gözünü dikmesin. Bergüzar Korel'den CIA ajanı da olur, lanet olası Federallerden biri de olur, yargıç da olur ki zaten bu rolün hakkını veren bir şahsiyet kendisi. Yeter ki imkan sunulsun, yeter ki fırsat olsun.


9. Sinem KobalHollywood'un adeta sıfır rh negatif kan tadında ihtiyacı olan "çıtır kız" rolleri için de ülkemizde biçilmiş kaftanlar mevcut. Sinem Kobal hem gençliği hem de güzelliğiyle bu tip rollerin altından kalkabilecek bir enerjiye sahip. Koy filme üniversiteli genç kız olsun, koy filme evin büyük kızı olsun, koy filme kasabanın en güzel kızı olsun. Hollywood yapımcıları başları her sıkıştığında Taylor Swift'in peşinden koşup "Allah rızası için gel kurtar şu filmi" demesinler. Sinem olmazsa Serenay Sarıkaya verelim, yeter ki alın oynatın bir şans verin.


10. Farah Zeynep AbdullahAksiyon filmlerinde Farah Zeynep'i hiç görmedik ancak, potansiyeline ve yapabileceklerine baktığımız zaman pekala bir X Men serisinde kendisine yer bulabilir ya da Batman, Spiderman gibi serilerde kendisine uygun bir rol verilebilir. Gülümseyişi ve enerjisinin yanı sıra oyunculuk yeteneğiyle de dev yapımlara renk katabilecek bir isim Farah Zeynep.