Adrenalin pompası 8 unutulmaz düello sahnesi

Adrenalin pompası 8 unutulmaz düello sahnesi
Adrenalin pompası 8 unutulmaz düello sahnesi
Düello diyoruz. Savaş sahneleri, onlarca kişinin birbirine girdiği sahneler, mertliği bozup işin içine yumruk ve yakın dövüş silahlarından başka bir şey sokanlar... Mevzumuz onlar değil bugün. Duello diyoruz İki tarafın karşı karşıya gelip birbirinin canına okuduğu, sonunda sadece bir tarafın muzaffer dağıldığı sahneler. Video oyun tabiriyle anlatmak gerekirse, boss dövüşlerinden bahsediyoruz!

Olay büyümesin diye, başına “bilim kurgu ve fantezi tarihinin” ayracını eklemek gerekir. Bu sahneler bilim kurgu ve fantezi tarihinin en unutulmaz 8 düellosunu içeriyor. Bunun içinde süper kahraman filmlerini de aldık değerlendirmeye. Ayrıca da belirtelim, dünya üzerindeki yegane düello sahnelerinin bu 8’li olduğunu iddia etmiyoruz. Atladıklarımız varsa, yorumlarınız başımızın üstündedir. Lafı daha fazla uzatmayalım. Buyurunuz!

1.Arthur vs. YerçekimiGeek dünyasında bir laf vardır, Inception ile açtığın listeden kimseye zarar gelmez. Yani, aslında böyle bir laf yok, ama bize göre olmaması büyük eksiklik. Christopher Nolan’ın iki Batman arası çıkarttığı başyapıtın pek çok akıl almaz sahnesi vardı. Bükülen şehir, yavaşça nehre yuvarlanan dolmuş, Limbo’daki sahneler, Marion Cotillard’ın gözüktüğü her an… Ama herhalde filmin sembolü olarak birini seçeceksek, Arthur’un bu düellosunu seçeriz. İtiraf edin, duvarların döndüğü, paradoksların havada uçuştuğu sahne yıllar sonra Inception’ın en aklınızda kalan anlarından biri oldu, değil mi?

2.Darth Maul vs. Qui-Gonn & Obi-WanYok bir de almasaydık. Düşünün, sene 1999. En son Star Wars filmi çıkalı tamı tamına 16 sene geçmiş. Işın kılıcı düellosu deyince aklımıza hâlâ Luke ve Vader’ın kapıştığı sahne geliyor. Bir anda, arkaya ilahi bir koro yerleşiyor. Koraaaaaa diyor koro. Mataaaaa diyor koro. Bir daha koraaaa diyor. O sırada ekranda olan iblisimsi varlık, ışın kılıcını açıyor. Kıpkırmızı. Zaten dumur olmuşsunuz, tam o sırada hergele ikinci tarafını açıyor kılıcının. Siz çift taraflı bir ışın kılıcına dumur oladurun, Maul Qui-Gonn ve Obi-Wan ikilisiyle unutulmaz bir düelloya geçiyor…

3.Dumbledore vs. VoldemortBu tip listelerde çok hakkı yendiğini görüyorum bu düellonun. Birilerinin aklına Harry Potter gelse bile, genelde elleri son filmdeki Potter vs. Voldemort sahnesine gidiyor. Oysa ki beşinci film Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda vuku bulan Dumbledore vs. Voldemort düellosu o sahneyi diz çökertir, tövbe istettirir. Sen Hogwarts’ın çevresini tavaf etmişsin neye yazar? Burada Potter evrenini en iyi yansıtan dövüş dönüyor. Gerçekten de o evrenin kuralları dahilinde geçtiğine inanıyordunuz bu kavganın. Gerçekten de iki çok usta büyücünün asalarla savaşması söz konusu olsa, sadece ışık fırlatmaktan çok daha fazlasını yapabileceğini ilk defa bu sahnede görüyordunuz. Muazzamdı.

4.Gandalf vs. BalrogBir ak sakallı karizma abidesinden, bir başkasına uçuyoruz. Gandalf ve Balrog’un düellosu tam iki filme ancak sığdı sevgili geekyaparlar, iki film diyoruz! Gandalf düşmeye Yüzük Kardeşliği’nde başladı, yolun sonunu ise İki Kule’de buldu anca. Düellonun başı efsane (You shall not pass!), ortası efsane (Run, you fools!), üstüne üstlük bir de finali de efsane! Gri Gandalf’ı gömüp, Ak Gandalf ile tanışmamızın kaynağı bu. Daha ne olsun?

5.Hit-Girl vs. Mother RussiaKick-Ass’i izlememiştim ben. Kick-Ass 2 çıkana kadar da bu eksik kapanmamıştı açıkçası. Sonra bir ara Jim Carrey’nin çıkıp “kusura bakmayın, fazla vahşi bu film, tanıtımını yapamayacağım” dediğini duydum. Ya bu film maske takan bir ergenin kendi çapında süper kahramanlık yapması üzerine değil miydi? Ne kadar şiddetli olabilirdi ki? Takdir edersiniz ki izledikten sonra daha fazla yanılamayacağımı anladım sevgili geekyaparlar. O seriden buraya tek bir düello sokmak zordu, fakat en nihayetinde serinin en iyi tarafı açık ara Chloe Grace Moretz’in canlandırdığı Hit-Girl olduğundan, Mother Russia düellosu aklımıza gelince gerisinde pek zorlanmadık!

6.Neo vs. Agent Smithler TopluluğuÇocukken bu sahneyi izlediğimde aklım çıkmıştı resmen. Neo’nun Oracle ile buluşmasından hemen sonra gerçekleşen bu düello, ikinci Matrix filminde işlerin daha farklı olacağının kanıtı gibiydi. Yanlış anlamayın, ilk filmdeki Neo vs. Smith düellosu da süperdir. Gelin görün ki bu filmdeki onu resmen çocuk oyuncağı gibi gösteriyor. Üzerinden tamı tamına 12 sene geçti, hâlâ Neo’nun bir direk bulup yere saplamak suretiyle etrafındaki Smith’lerin suratına basa basa yere paralel dönmesi favori dövüş hareketlerimdendir.

7.Scott Pilgrim vs. GideonEdgar Wright’ın sağlam bir adam olduğunu Shaun of the Dead ve Hot Fuzz’dan biliyorduk zaten. Mükemmel bir adam olduğunu Scott Pilgrim ile öğrendik. Aslında bu filmde Scott’ın yedi kötücül eski sevgiliyle yaptığı her düello araya sokuşturulmuş video oyunları referansları sağ olsun acayip tatmin edici. Ama on numara dokuz puanı Gideon ile yaptığı son düelloya vermek zorundayız. Bunda Jason Schwartzman’ın da payını atlarsak ayıp etmiş oluruz. O Gideon olarak bu kadar eğlenceli olmasaydı, bu düello böylesine tatmin edici olmazdı.

8.Spider-Man vs. Electro


Film o kadar iyi değildi, ben bunu kabul ediyorum. Fakat siz de bir şeyi kabul edin, Spidey ve Electro arasında geçen “müzikal” düello, süper kahraman filmi tarihinin en orijinal kavgalarından biriydi. Sorun yumruklaşmak, birkaç bina devirmek, bir iki araba fırlatmaksa bunu herkes yapar. Ama elektrikli bir kötü adamla Spidey arasında, arka plana müziği kendiliğinden yerleştirilmiş ve kamera açılarıyla muhteşem çekilmiş bir sahne çekmek? İşte o orijinallik ister!