Age of Ultron'un 2. fragmanında kafa karıştıran 12 gizem, sır ve ipucu

Age of Ultron'un 2. fragmanında kafa karıştıran 12 gizem, sır ve ipucu
Age of Ultron'un 2. fragmanında kafa karıştıran 12 gizem, sır ve ipucu
Avengers: Age of Ultron'un ilk fragmanı gücenmesin, ama geçtiğimiz günlerde resmi galasını yapan ikinci fragman sanıyoruz Marvel'ın yayınladığı tüm ön izlemeler arasında içinde en çok mini-gizem, sır ve ipucu barındıranıydı.

Gerçekten. İki gündür fragmanın tepesinde duruyoruz, videoyu başa alıp alıp izliyor; her önemli sahnede duraklat tuşuna basıp arşivlerimizi karıştırıyoruz ama hâlâ cevaplandıramadığımız bazı sorular var. Bu yazıyı yazmak için de o yüzden böyle bekledik; bazı şeyleri netleştirmek, bazı sorulara cevap vermek gerekiyordu.

Sokovia mı, Afrika mı, Yoksa Bu Bir Uçak Mı?Bu bana en ilginç gelen sahnelerden biri oldu. Önceki fragman ve görüntülerle elimizde olan bilgileri birleştirince vardığımız sonuçtan da yürüyüp, filmin geçtiği lokasyonlar üzerine bir konuşalım istedim.

Öncelikle, filmin çekim yaptığı yerler İngiltere, İtalya, Güney Afrika, Güney Kore ve Bangladeş. Bunlardan İtalya ve Güney Afrika’nın gerçekteki yerlerine tekabül edeceklerini biliyoruz. İtalya muhtemelen HYDRA bağlantısıyla ön plana çıkacak (Cap’in ilk fragmanda bastığı kaleyi hatırlayın, orası İtalya’ydı); Güney Afrika‘da Hulk vs. Iron Man savaşının yapıldığı yer.

Peki burası neresi? Eğer Güney Afrika‘ysa muhtemelen Hawkeye‘ın insanları soktuğu bu yer Hulk vs. Iron Man kavgasından kaçanların toplandığı bir sığınma yeri. Ama bir yandan da fazlaca teknolojik duruyor. Acaba Hawkeye sahneleriyle arka arkaya konularak ters köşe yapılmaya çalışıyor olabilir mi Marvel? Acaba burası daha ziyade Ultron‘un insanları kıyım için topladığı yapılardan biri mi? Eğer öyleyse, muhtemelen burası Scarlet Witch ve Quicksilver‘ın sahnelerinin geçtiği kurgusal şehir Sokovia olacaktır. Göreceğiz.

Logomuz Hayırlı Olsun Kaptan, Ultron Utandırmasın…The Winter Soldier‘da Captain America‘nın SHIELD‘ı dağıtışını izlemiştik. Ondan sonra hatırlayacaksınız, sizlerle paylaştığımız teori Avengers‘ın Tony Stark çatısı altında toplanan yeni bir süper kahraman kurumu olacağı yönündeydi. Cap‘in sol omzundaki Avengers logosu bunu kanıtlar nitelikte. Aynı şekilde bu logo bir uçağın altında da saniyeliğine gözüküyor.

Bruce Banner ve Ultron?Buyurun fragmanın en garip, en “nasıl yani?” yerine. Bildiğimiz kadarıyla Ultron, Tony Stark‘ın yarattığı, sonradan kafayı yiyen bir robottu. Bu robotun gelip parti basması başlı başına bir garipti, ama onu sindirmiştik bir kere. Şimdi burada daha acayip bir şey var. Bruce Banner Ultron’u tanıyor. Adamın verdiği ilk tepki, “Nasıl olur böyle bir şey?” tonlamasında “Ultron?” demek.

Bu biraz ilk teoriye gölge düşürüyor. Banner‘ın böyle bir tepki vermesi için iki ihtimal var. İlki, birinci teoriye uyuyor. Stark, Ultron projesini Banner‘a anlatmış olabilir, neticede Avengers ve Iron Man 3‘ten ikilinin samimi olduğunu biliyoruz. Ama Banner, Ultron‘u sanki tanıdık bir isimmiş gibi telaffuz ediyor. Bu da bizi ikinci teoriye getiriyor. Ultron, Tony Stark‘ın yarattığı bir şey değil. Tony Stark’ın tamir ettiği bir şey.

Ona da gelin isterseniz fragmanda biraz vakit atlayarak değinelim.

Robot İşini Stark’tan Daha İyi Bilen Kim? Ya Da Robot, Robot Mu?


Thor burada çok kilit bir laf ediyor: “You’ve meddled with things you don’t understand”. Kabaca şöyle çevirelim: “Sen anlamadığın işlere burnunu soktun.” Ne demek anlamadığın işler? Eğer sadece bir robot inşa etmekten söz ediyorsak, affedin ama Marvel Cinematic Universe‘te bu işten Stark‘tan iyi anlayan bir kişi daha yok. Thor da bunu biliyor. Tutup da Iron Man‘e “robot işleri seni aşar” demezsiniz. Diyorsanız, o robot düz bir robot değildir.

O halde şunu sormak gerek, Tony Stark‘ın boyunu aşan ne var MCU‘da? Henüz Dr. Strange daha evrene dahil olmadı, o yüzden bunun tek bir cevabı var: Asgard. Thor’un kendinden bu kadar emin konuşmasının sebebi de bu olabilir. Stark‘ın Mjolnir‘e bu kadar takıp, bir bilimsel açıklama getirmeye çalışması (“bence parmak izi tanımlı“) da bunun bir öncüsü olabilir.

Stark, Sen Ne Ettin?Bence Stark, Ultron’u bir şekilde eline geçirdi. Gizli gizli de onu yeni teknolojiler geliştirmek için kullandı. Örneğin bu robot şeklen ve renk şeması olarak Captain America’yı andırıyor. Stark Ultron’un teknolojisini kullanarak Avenger’ların android versiyonlarını yapmaya kalkışmış olabilir mi? Yani şu teoriye geliyorum: Ultron bir Stark yaratısı değil. Ultron bir varlık. Banner’ın kendisine dair önceden bilgisi var. O partide şaşırdıkları şey Ultron‘un kafayı yemiş olması değil, Ultron‘un ayakta olması.

Bence bunların bize anlatmaya çalıştığı şey şu; Ultron Asgard yapımı bir şey.

Mağaradaki Kadının GizemiBu mağaradaki kadın çok konuşuldu. Black Panther evreniyle ilgili olduğuna herkes hemfikirdi, hatta mağaranın Wakanda‘da geçtiği söylendi. Bu hâlâ mümkün, iç rahatlığıyla olmayacak demiyorum. Fakat bence Age of Ultron, Wakanda‘ya ağır bir gönderme yapmayacaktır. Bana soracak olursanız, burasının Asgard ile bir ilgisi var. IMDB‘ye göre açıklanan resmi kadroda Asgardian God isminde bir role sahip bir aktör var. Bu aktörün mağaradaki kadın olmadığı açık, fakat bence kendisi yine de sahnede yer alacak. Zira bence, bu gördüklerimiz gerçek değil. Çekim çok sürreal duruyor, neredeyse cezbedici ve davetkar bir sahne aslında. Işıklandırması, fiziksel lokasyonu… Her şey bana şunu hissettiriyor: Bu gerçek değil, Scarlet Witch’in Thor’a yaşattığı bir halüsinasyon. Bence Heimdall ve Loki‘nin filmde olmasının sebebi de bu. Eğer bu doğruysa, gördüğümüz karakter Hela olabilir. Bir nevi Thor: Ragnarok‘a da yol yapılır böylelikle…

Scarlet Witch, Avengers ile Kafa Mı Buluyor?Black Widow’un gençliği. Ben açık ve net bir şekilde söylüyorum: Bence biz bu film öncesi dönemde Scarlet Witch’i çok küçümsüyoruz. Bence bugüne kadar gördüğümüz flashback sahnelerinin hepsi Scarlet Witch‘in ana karakterlerle oynadığı akıl oyunları. Cap’in İtalya’sı, Hawkeye’ın kış sahneleri ve Black Widow’un bu gençliği. Bence tüm bu sahneler naratifte Scarlet Witch ile hayat buluyorlar.

Kendi Suretiyle Mo-Cap’in Efendisi, Black Panther’ın Azılı DüşmanıAndy Serkis. Kendisinin rolü henüz net değil, fakat Ulysses Klaw olduğu giderek netleşiyor. Bunu insanlar bir Wakanda bağlantısı olarak alıyorlar ama ben pek emin değilim. Bence Klaw‘ı bu filmde tanıtıp, Black Panther‘a ilerleyen filmlerde sokabilirler. Böylelikle filmin kötüsü filmden önce gelmiş olur.

Bu arada kendisi burada sanki bir gemideymiş gibi değil mi? Filmin kadrosu sık sık “Somalili korsanlar” referansında bulunuyor. Klaw bu korsanların başında olabilir mi? Göreceğiz.

Thor, Şimşek ve Gizemli KadınBu binadaki mimari çok acayip. Arkada kim olduğunu bilmediğimiz bir kadın var (insanlar Enchantress diyor, ama emin değilim), her yerde mumlar var ve Thor‘a birisi şimşek atıyor. Thor‘un şimşeği fırlatan kişi olduğunu düşünenler de mevcut fakat tekrar tekrar izledikten sonra, onun şimşeği yediğine kanaat getirdim. Hâlâ emin değilim, ama şu an ağırlıklı olarak üzerine düştüğüm fikir, bunun da o mağaradaki kadın gibi Scarlet Witch tarafından Thor’a oynanan akıl oyununun bir parçası olduğu.

Bir diğer fikir, bu sahnede şimşeğin, Thor’un içinden çekip kopartıldığı… Güçlerini kaybediyor olabilir mi?

Avengers Ekibinin Durumu, ŞaşkınlığıBurada Thor’un başını çektiği bir ekip, bir şeye bakıp şaşırıyor. Şaşıracaklar tabii. Ultron var, Scarlet Witch var, Quicksilver var, Hydra var, her şey var… Galactus bile çıkabilir!!1

Şimdi gelelim assolist mevzuya.

Hulk’ın Gözünü Bürüyen ŞeyBu Hulk. Kendisinin Iron Man ile olan kavgasından geliyor bu sahne. Çok kısa bir an. Bir salise bile sürmüyor. Fakat doğru yerde durdurursanız, görüyorsunuz. Kendisinin gözleri kırmızı. Bu çok büyük bir ihtimalle Hulk’ın Scarlet Witch tarafından kontrol edildiği anlamına geliyor olabilir? Bunu hemen hemen herkes konuştu zaten. Kırmızı gözler, Scarlet Witch‘in akıl kontrolünü sembolize etmek için çok mantıklı (ve daha önce kullanılmış) bir yöntem. Akla yatkın geliyor. Hatta o Black Widow sahnesi böylelikle iki kat anlam kazanıyor. O akıl kontrolünü bile aşkın yıkabileceği fikri, tam Hollywood’luk bir fikir.

Lakin, sizin de aklınıza kırmızı gözler deyince bir karakter daha gelmiyor mu?

Mesela…Tekrar ediyorum. Bence biz bu film öncesi süreçte Scarlet Witch’i çok hafife aldık… (ya da Ultronu?)