AK Saray'ın fatura gecikme meblağı ile yapılabilecek 5 şey

AK Saray'ın fatura gecikme meblağı ile yapılabilecek 5 şey
AK Saray'ın fatura gecikme meblağı ile yapılabilecek 5 şey
Ak Saray'ın elektrik faturasında 100 bin TL'lik bir gecikme payı olduğu ortaya çıkmıştı. Peki bu paralarla neler yapılabilir? Memleketimize nasıl faydalı olunabilir? / Mert Günhan

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ali Demirçalı’nın açıklaması, gündemde bomba etkisi yaptı. Demirçalı’nın sunduğu Ak Saray elektrik faturasına göre milletin adamı Erdoğan’ın sarayının yaklaşık 100 bin liralık gecikme bedeli var. Devletimizin iradesinin sembolü Ak Saray’ın elektrik faturası sadece aylık olarak on binlerce lirayı geçiyor, böyle bir durumda gecikme borcu ile birlikte 100 bin lira söz konusu olunca, insan düşünüyor: Ak Saray’ın sadece gecikmeye giren fatura miktarı ile neler yapılabilir? Memlekete ne gibi faydalar sağlanabilir?

Tabii ki hiç bir şey Büyük Usta’nın iradesinin sembolü ve bir mimarlık harikası olan Ak Saray’ın varlığından önemli değil ama yine de Uzun Adam kendisine bir şato yaptırmak istemeseydi memlekete aylık ne gibi faydaları dokunurdu diye düşünmeden duramıyor insan. İşte biz de az gittik uz gittik dere tepe düz gittik kendimizce bir liste hazırladık, Ak Saray’ın elektrik faturası ile gerçekleştirilebilecek 5 alternatif…

Ak Saray'ın elektriğini kesecek bir memur aranıyor!

1. Barınak projelerinin bütçesi arttırılabilir, yeni hayvan barınakları yapılabilir

radikal

Halihazırda Türkiye’de bulunan barınaklardan bazılarının bütçesinde iyileştirmeler yapılabilir, toplu olarak 100.000 lira ile yeni bir barınak yapılabilir, Ak Saray’ın elektrik faturası ayda 1000 lirayı geçiyor, bu ekstra 1000 lira ile hayvanseverlerin barınaklarda sağlayabileceği faydalar gerçekten çok fazla. Ama ben yine de devletlimizin sarayının elektriklerinin kesilmesini istemezdim. Siz ister miydiniz? Bence siz de istemezdiniz. Bu yüzden bu maddeyi geçiyoruz.

2. Risk grubundaki madenlerin durumlarında iyileştirmeler yapılabilir

radikal

Soma faciasında yaşananların bir daha yaşanmaması için risk grubundaki madenlerin bütçeleri arttırılabilir, sistemleri yenilenebilir, bütçe komisyonu toplantılarında madenlerle ilgili es geçilen konular üzerinde iyileştirmeler yapılabilir. Bir insan hayatı bir insan hayatıdır, değil mi? Öte yandan, büyük ustanın iradesinin sembolünün ışıksız kalmasına gönlümüz elverir mi ya? Boşverelim en iyisi, madenler falan hikaye. Zaten ecelden mi kaçılırmış? Fıtrat meselesi bunlar. Geçelim.

3. Kadın sığınma evlerine destek olunabilir

radikal

Türkiye’de içler acısı durumda olan kadın sığınma evlerinden bir tanesi seçilip pilot proje ilan edilebilir. Hem bütçesi arttırılır hem de içerisindeki durumlar iyileştirilir. Gerçekten kadınların başları sıkıştığı zaman gelebilecekleri ve tamamen güvence altında olabilecekleri bir yer olabilir. Geçirdiğimiz şu günler içerisinde güzel bir detay olur. Ama uzun adam devasa malikanesinde telefonunu şarj edemeyecekse gönül rahatlığıyla buna “okey” diyebilecek olanınız var mı? Ben diyemem şahsen.

4. İşgal evleri devlet tarafından desteklenebilir

radikal

Dünya üzerinde pek çok örneği olan fakat Türkiye’de bin bir zorlukla gerçekleştirilen işgal evleri devlet desteği ve korumasına sahip olur (gerçi bizim ülkemizde devlet desteği ve koruması demek genellikle koğuş içinde polisler tarafından tacize uğramak, asker tarafından öldürülmek anlamına geliyor ama şimdilik öyle düşünmeyelim) böylece gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri ve özgür olabilecekleri bir ortamları olur. Ama ben böyle bir teklifle gelsem, sonra cumhurbaşkanımın gözlerinin içine bakamam, o üzüntüsüne kıyamam. Zaten kız mıdır kadın mıdır o tiplerin bir araya gelecekleri ve kızlı oğlanlı takılacakları bir alan yapma fikri de pek doğru gelmedi bana.

5. Nihat Doğan’ı Survivor Adası’na temelli gönderebiliriz

radikal

Bence Acun’un Nihat Doğan’ı sörvarvıy adasına göndermiyor oluşu bizim hatamız oldu. Adamı ismini bilmediğimiz, haritada yerini gösteremediğimiz bir adaya göndermek varken ülkede barındırdık. Bu hatayı düzeltmek adına bence AK Saray’ın elektrik faturasının gecikme meblağını Nihat Doğan’ı bir yerlere göndermek için kullanabiliriz, bence milletçe böylece daha rahat ederiz. Hatta bu proje önce Nihat Doğan ile başlayıp, sonrasında da her ay bu bütçe ile bir kişiyi daha ülkeden postalama şekliyle devam edebilir. Ne bileyim, Yunanistan olur, Afrika olur, Arktikler olur…