AK Saray'ın fatura gecikme meblağı ile yapılabilecek 5 şey

AK Saray'ın fatura gecikme meblağı ile yapılabilecek 5 şey
AK Saray'ın fatura gecikme meblağı ile yapılabilecek 5 şey
Ak Saray'ın elektrik faturasında 100 bin TL'lik bir gecikme payı olduğu ortaya çıkmıştı. Peki bu paralarla neler yapılabilir? Memleketimize nasıl faydalı olunabilir? / Mert Günhan

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ali Demirçalı’nın açıklaması, gündemde bomba etkisi yaptı. Demirçalı’nın sunduğu Ak Saray elektrik faturasına göre milletin adamı Erdoğan’ın sarayının yaklaşık 100 bin liralık gecikme bedeli var. Devletimizin iradesinin sembolü Ak Saray’ın elektrik faturası sadece aylık olarak on binlerce lirayı geçiyor, böyle bir durumda gecikme borcu ile birlikte 100 bin lira söz konusu olunca, insan düşünüyor: Ak Saray’ın sadece gecikmeye giren fatura miktarı ile neler yapılabilir? Memlekete ne gibi faydalar sağlanabilir?

Tabii ki hiç bir şey Büyük Usta’nın iradesinin sembolü ve bir mimarlık harikası olan Ak Saray’ın varlığından önemli değil ama yine de Uzun Adam kendisine bir şato yaptırmak istemeseydi memlekete aylık ne gibi faydaları dokunurdu diye düşünmeden duramıyor insan. İşte biz de az gittik uz gittik dere tepe düz gittik kendimizce bir liste hazırladık, Ak Saray’ın elektrik faturası ile gerçekleştirilebilecek 5 alternatif…

Ak Saray'ın elektriğini kesecek bir memur aranıyor!

1. Barınak projelerinin bütçesi arttırılabilir, yeni hayvan barınakları yapılabilir

radikal

Halihazırda Türkiye’de bulunan barınaklardan bazılarının bütçesinde iyileştirmeler yapılabilir, toplu olarak 100.000 lira ile yeni bir barınak yapılabilir, Ak Saray’ın elektrik faturası ayda 1000 lirayı geçiyor, bu ekstra 1000 lira ile hayvanseverlerin barınaklarda sağlayabileceği faydalar gerçekten çok fazla. Ama ben yine de devletlimizin sarayının elektriklerinin kesilmesini istemezdim. Siz ister miydiniz? Bence siz de istemezdiniz. Bu yüzden bu maddeyi geçiyoruz.

2. Risk grubundaki madenlerin durumlarında iyileştirmeler yapılabilir

radikal

Soma faciasında yaşananların bir daha yaşanmaması için risk grubundaki madenlerin bütçeleri arttırılabilir, sistemleri yenilenebilir, bütçe komisyonu toplantılarında madenlerle ilgili es geçilen konular üzerinde iyileştirmeler yapılabilir. Bir insan hayatı bir insan hayatıdır, değil mi? Öte yandan, büyük ustanın iradesinin sembolünün ışıksız kalmasına gönlümüz elverir mi ya? Boşverelim en iyisi, madenler falan hikaye. Zaten ecelden mi kaçılırmış? Fıtrat meselesi bunlar. Geçelim.

3. Kadın sığınma evlerine destek olunabilir

radikal

Türkiye’de içler acısı durumda olan kadın sığınma evlerinden bir tanesi seçilip pilot proje ilan edilebilir. Hem bütçesi arttırılır hem de içerisindeki durumlar iyileştirilir. Gerçekten kadınların başları sıkıştığı zaman gelebilecekleri ve tamamen güvence altında olabilecekleri bir yer olabilir. Geçirdiğimiz şu günler içerisinde güzel bir detay olur. Ama uzun adam devasa malikanesinde telefonunu şarj edemeyecekse gönül rahatlığıyla buna “okey” diyebilecek olanınız var mı? Ben diyemem şahsen.

4. İşgal evleri devlet tarafından desteklenebilir

radikal

Dünya üzerinde pek çok örneği olan fakat Türkiye’de bin bir zorlukla gerçekleştirilen işgal evleri devlet desteği ve korumasına sahip olur (gerçi bizim ülkemizde devlet desteği ve koruması demek genellikle koğuş içinde polisler tarafından tacize uğramak, asker tarafından öldürülmek anlamına geliyor ama şimdilik öyle düşünmeyelim) böylece gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri ve özgür olabilecekleri bir ortamları olur. Ama ben böyle bir teklifle gelsem, sonra cumhurbaşkanımın gözlerinin içine bakamam, o üzüntüsüne kıyamam. Zaten kız mıdır kadın mıdır o tiplerin bir araya gelecekleri ve kızlı oğlanlı takılacakları bir alan yapma fikri de pek doğru gelmedi bana.

5. Nihat Doğan’ı Survivor Adası’na temelli gönderebiliriz

radikal

Bence Acun’un Nihat Doğan’ı sörvarvıy adasına göndermiyor oluşu bizim hatamız oldu. Adamı ismini bilmediğimiz, haritada yerini gösteremediğimiz bir adaya göndermek varken ülkede barındırdık. Bu hatayı düzeltmek adına bence AK Saray’ın elektrik faturasının gecikme meblağını Nihat Doğan’ı bir yerlere göndermek için kullanabiliriz, bence milletçe böylece daha rahat ederiz. Hatta bu proje önce Nihat Doğan ile başlayıp, sonrasında da her ay bu bütçe ile bir kişiyi daha ülkeden postalama şekliyle devam edebilir. Ne bileyim, Yunanistan olur, Afrika olur, Arktikler olur…


  http://www.radikal.com.tr/129594312959437

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kutluyorum - user1005494

  Okuduğum yorumcuları tek tek kutluyorum. Her şeye rağmen olayları iyi tarandan yakalamaya çalışıyorsunuz. Yok İngilterede şöyle, yok o fatura 3 aylıktır. Bravo. Arkadaş millet götürüyor, tüm dünya farkında sen hala ıbıdık, gubidik diyorsun. Ayağındaki don da gidince belki uyanırsın. (sanmıyorum ya). Amerikada başkan tüm su elektrik, parasını, yediği yemeğin, içtiği suyun bile parasını cebinden ödüyor. Buna ne dersin???Hadi kendine güveniyorsa Amerikan usulu başkanlık yapsın. Ben razıyım.

  akp li değilim ama - user726491

  bu şekilde insanlara çamur atıp halkı galyana getirmekte olmaz faturaya bakarsanız ocak ayının faturası aksaray ekim sonunda kasımda açıldı kasım aralık ocak 3 aylık faturadır o yeni abone olanlar bilir yeni eve geçmişlerdir abonelik işlemlerini 3 ay sonra yapmışlardır ilk gelen fatura çok yüklü gelir yani 3 aylık faturayı öderler kısaca bu sarayın daha eski faturalarını gösteremedikleri için ve saray kullanıma açılmadan da kullanılan elektiriğide hesaplarsak en az 12 ay olarak toplamda 15 aylık kullanım bedelidir o fatura yani 1.400.000 /15 =93.333 tl aylık elektrik kullanımı var bunu kabaca hesapladım tabii bildiğim kadarıyla cumhurbaşkanı bunu taksit yaptırabilir :) ayrıca devasa saray için çevre aydınlatmaları olsun güvenlik sistemleri olsun bence bu fatura normaldir bi tane daha böyle 1.400.000 tl fatura gelirse he o zaman inanırım ama saraya bakınca bence benim hesaplarımın altında bir faturası gelir tahminen 60-70.000 arası

  AK Saray'ın Elektirik Faturası - user1015066

  Medeniyetten öteye gidemediğimiz apaçık ortada helede Bizlerde bu ön yargı varken hiç bişe olmaz neden derseniz adam bir saray yaptırdı demediğiniz kalmadı kardeşim siz cumhurbaşkanlığı protokollerinin nerde yapıldığından haberiniz varmı hep olumsuz düşünüyorsunuz eskıden çankayada iki yönü trafiğe kapatıp yolun ortasında devlet adamlarını ağırlanıyordu sunular sankı mahalede yapılıyordu bu milletin ayıbı acayip bişe sanki cebine koyup götürcek bu devletin malıdır erdoğan gider bir başkası gelir kısaca özü şuki üzgünüm size iran gibi bir devlet lazım asmak için rusya gibi bir devlet lazım savaş için amerika gibi bir devlet lazım oynatmak için size kimse yaranamaz asla....

  .......... - user396045

  biz ingilizler kadar ekonomisi iyi olan bir ülke olsaydık, yorum yapmak zorunda kalınmazdı.. ne zamanki kişi başına düşen gelir, kadın şiddeti, eğitim seviyesi.. vs gibi konular ingiltereye eş olur işte o zaman kaçAK Sarayda eleştirilmez..

  eğrisi doğrusu - user1012819

  İngilizler Londra da bi sarayın sadece restorasyonu için 6 milyar dolar harcıyorlar.lütfen buna da bir yorum yaparmısınız?

  devlet erkanı yasalar karşısında normal vatandaştan farklı değildir. - user1002376

  olmamalıdır.

  ........ - user919564

  Memleketi ne hale getirdiler arkadas