Andromeda Galaksisi biraz daha parlak olsaydı böyle görünürdü

Andromeda Galaksisi biraz daha parlak olsaydı böyle görünürdü
Andromeda Galaksisi biraz daha parlak olsaydı böyle görünürdü
Dünya'mıza en yakın spiral galaksi olan Andromeda Ay kadar parlak olsaydı, gökyüzü nasıl görünürdü?

RADİKAL - Tanıştıralım; fotoğrafta Ay’ın yanında gördüğünüz, Andromeda Galaksisi… Onu uzun pozlama yapmadan görebilmek oldukça zor çünkü 2,5 milyon ışık yılı uzakta. Peki ya bu böyle olmasaydı? Ya Andromeda Galaksisi de Ay kadar parlak olsaydı?

Manşette yer alan fotoğrafın yaratıcısı Tom Buckley-Houston, konuya biraz daha açıklık getiriyor. Buckley-Houston, “Andromeda galaksisi Dünya ’ya yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta bu yüzden son derece loş bir şekilde görünüyor. Yeterli ışığın yakalanabilmesi için dakikalarca, saatlerce belki de günlerce uzun pozlama yapılması gerekiyor. Fakat uzun pozlama yapılsa bile galaksinin, yalnızca bize yakın olan kısmını daha aydınlık görebiliyor. Ayrıca eğer pozlama, mehtaplı gecelerde yapılırsa gökyüzünün parlaklığı yüzünden tamamen beyaz görünüyor ve bu da gökyüzündeki hiçbir nesneyi fotoğraflayamamamız anlamına geliyor” diyor.

Slate.com blogunun yazarı Phil Plait de bu görselin doğruluğunu onayladı ve “Andromeda, Dünya’dan bakıldığında 3 dereceden fazla bir açıyla görünüyor[…] Ay ise 0.5 derece ile… Yani fotoğrafta Andromeda, Ay’dan yaklaşık 6 kat daha büyük. Bu kesin bir büyüklük olmayabilir fakat şu an için kimse nokta atışı yapılmasını beklemiyor. Bu yeterince yakın bir değer ve bunu düşünmesi bile harika bir şey” diye konuştu.

Dilerseniz normal sayılabilecek düzeydeki uzun bir pozlamayla Andromeda’yı görebilirsiniz. Hatta karanlık bir ortamda, Andromeda Galaksisi’ni çıplak gözle bile görebilirsiniz. Ama görebileceğiniz, yalnızca Andromeda’nın merkezinde bulunan küçük ve parlak bir parça olacaktır.

Andromeda, ilk kez İngiltere ’nin Sussex şehrinde kendi gözlemevini kuran amatör gökbilimci Isaac Roberts tarafından fotoğraflandı. Roberts, teleskopla yaptığı uzun pozlama sonucunda bir takım veriler elde etti ve bunları ‘samanyolu içerindeki bir takım bulutsu şeyler’ olarak yorumladı.

NASA’daki bilim insanları, 2012 yılında, ‘Samanyolu ve Andromeda’nın çarpışması kaçınılmaz’ açıklamasını yapmıştı. İki galaksinin arasındaki mesafe saniyede 68 kilometre hızla kapanıyor. Yaklaşık 3.75 milyar yıl sonra Andromeda’nın gökyüzünü neredeyse tamamen kaplayacağı düşünülüyor. Bu demek oluyor ki, her geçen saniye Andromeda’nın fotoğrafı daha parlak ve görünür bir şekilde geçecek:

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal