Andy Warhol hakkında bilinmesi gereken 18 şey

Andy Warhol hakkında bilinmesi gereken 18 şey
Andy Warhol hakkında bilinmesi gereken 18 şey
'Pop art'ın öncüsü Andy Warhol, 1928 yılında bugün doğmuştu. Hakkında bilinmesi gereken 18 ayrıntı...

RADİKAL - Andy Warhol hakkında söylenecek çok fazla şey kalmadı belki. 20. Yüzyıl sanatını baştan yarattıi videoyu bir sanat biçimi olarak kullandı ve biraz daha uzun yaşasaydı, bilgisayarla üretilen sanat eserleri de hayatımıza daha çabuk girecekti.

Peki tam bir ana kuzusu olduğunu, uzun yıllar annesiyle beraber sanat yaptığını, Drella adlı ‘drag queen’ öteki benliği olduğunu biliyor muydunuz?

Yaşasaydı bugün 86 yaşına girecek Andy Warhol hakkında bilinmesi gereken 18 detay…

1. 20. yüzyılın en ilginç sanatçılarından, pop art'ın öncüsü Andy Warhol, sanatında seri üretimin, seri üretim nesnelerinin sıkça kullanıldığı bir sanat türünü kullanıyordu. Ünlü “Campbell çorbaları” reklam çalışmasında da bu tarzı kullanmıştır.


2. Gerçek adı Andrew Warhola idi.

3. Almayı en çok sevdiği şey iç çamaşırlarıydı.

 

4. 21 yaşındayken, “The Broad Gave Me My Face, But I Can Pick My Own Nose” adlı resmi, Associated Artists of Pittsburgh’ün düzenlediği yıllık sergiye kabul edilmedi.

5. 29 yaşındayken burnuna estetik yaptırdı.

6. 20’li yaşlarındayken saçlarını griye boyamaya ve gri peruk takmaya başladı. Bu görüntü sayesinde ne kadar genç göründüğünün fark edileceğini düşünüyordu.

 

7. Andy Warhol tam bir ana kuzusuydu. Annesi Julia Warhola, sanat yapması konusunda onu ilk teşvik eden kişiydi. 1952 yılında Julia Warhola, oğlunun yanında yaşamak için New York’a taşındı. Annesi, Andy Warhol’un resimlerine hep katkıda bulunur, ona fikriler verirdi. Hatta bazı eserlerine Andy’nin imzasını atardı. Anne oğul, 1971 yılına dek beraber yaşadılar. 1 yıl sonra anne Warhola vefat etti. (Yukarıda: The Andy Warhol Museum’da bulunan, Andy Warhol’un annesini çizdiği resim 1974) 

 

8. Warhol, video sanatını halka açık olarak sergileyen ilk sanatçıydı. Yukarıda, yakın arkadaşı ve Bob Dylan'ın eski sevgilisi Edie Sedgwick'i kullandığı, deneysel bir video çalışmasından bir kesit bulunuyor.

9. Bir önceki günden kalan yemekleri yemeyi hiç sevmezdi.

10. Dindar bir Katolik olarak yetiştirilen Warhol, New York şehrindeki evsiz barınaklarına sürekli yardım yapardı.

11. Durduk yerde sohbetlerini kasede kaydetmeye başlardı. Kayıt cihazını insanlara “karısı” olarak tanıtıyordu. Pork (Domuz) adlı oyunu, kasete kaydettiği sohbetleri hakkındaydı. Oyun New York ve Londra’da gösterilmişti.

12. 1979 yılında, 24 saat süren Le Mans yarışları için, BMW’nin M1 model arabasını elle boyamıştı.

 

13. Takma adı Drella idi. Dracula ve Cindirella’nın karışımı olan bu öteki benliğini, bir ‘drag queen’ olarak resmetmişti.

14. ‘Pop art’a öncülük etmenin dışında, Warhol Interview adlı bir dergi çıkardı, gece kulübü açtı, kablolu yayında gösterilmek üzere 2 TV şovu hazırladı. Andy Warhol’s TV ve Andy Warhol’s Fifteen Minutes adlı tv şovları MTV’de gösterildi.

15. En bilinen sözlerinden birisi “Bir gün herkes 15 dakikalığına ünlü olacak” idi.

 

16. Ölümünden 2 yıl önce, bilgisayarla üretilen sanatı keşfetti. Commodore Amiga 1000 modelini kullanarak, bazı bilindik sanat eserlerine yeni bir yorum kattı.

17. Resimlerini afiş ve baskı teknikleriyle çoğalan Warhol, bu şekilde Amerikalıların olaylara bakış açısına da tepki gösteriyordu. Çalışmalarında çizim, boyama, baskı resim tekniği, serigrafi, heykel, video ve müzikten yararlandı.

18. İzleyici kitlesini provoke ederek, sanatına duyulan ilgiyi canlı tutan Warhol, Amerika'da ve dünyada onun her hareketini takip eden, onu anlamaya çalışan bir sanat medyası yarattı.