Ankara'ya yolu düşen İstanbulluların hazır olması gereken 15 mesele

Ankara'ya yolu düşen İstanbulluların hazır olması gereken 15 mesele
Ankara'ya yolu düşen İstanbulluların hazır olması gereken 15 mesele
Ankara, Türkiye'nin başkenti, ikinci büyük şehri olarak her zaman ülkemizin göz bebeğidir. Cumhuriyet'in kurulduğu, Kurtuluş Savaşı'nın komuta edildiği Ankara, İstanbullular için her zaman bir handikaplar memleketi olmuştur. Pek çok İstanbullunun hazırlıksız yakalandığı Ankara meselelerini sizler için bir araya topladık. İşte Ankara'ya yolu düşen İstanbulluların hazır olması gereken 15 mesele!

RADİKAL - “ Ankara havasını biliyorum gerisi kolay” deme ey İstanbullu! Hem Ankara hem de Ankaralılar hakkında hazır olman gereken öyle şeyler var ki, bunları bilmeden Ankara’da geçireceğin günler seni sarsabilir. Kızılay’da bir yürür geçerim deme, Tunalı’da bir dolanır dönerim deme! Ankara bu, benzemez başka memlekete. Peki bir İstanbullu ne bilmelidir Ankara hakkında? İşte size dev hizmet! Çıkarın kalemleri kağıtları not edin;


1) Ankara ayazı

Banyodan saçını kurutmadan çıkanların düşmanı olan “Ankara soğuğuyla bana bir şey olmazcılar”a tam anlamıyla savaş açıyor. “Aynı soğuk bizim oralarda da var” diyorsanız fark ettirmeden insanı yataklara düşüren Ankara ayazıyla bir an önce tanışmanızı öneririz. Hele ki Ankara’ya kışın gidecekseniz 3G faktörünü yani “Gar, gış, gıyamet” göz önünde bulundurup yanınıza polarlı, yünlü giysiler almanız lehinize olacaktır.

2) “G” sendromu

3G demişten değinmemiz gerekir. “Bir şehir bir insanı bir harften nasıl soğutur?” sorusunun cevabı Ankara’da gizli. G harfi de alfabenin diğer harfleri gibi pek kıymetli pek anlamlı. Ama Ankaralılar bu harfe biraz fazla düşkünler. Dışladıkları “K” harfinin yerini neredeyse tamamıyla “G” harfi almış durumda. Ankara’ya gitmeden önce “G” sendromuna hazırlıklı olun. Gofrete bizim gibi gofret diyorlar orada sıkıntı yok.

3) Fransa ve İtalya’dan daha pahalı

İstanbul’dan Ankara’ya giderken tam 12 lira ödemeniz gerekiyor. Ancak Fransa’dan İtalya’ya aracınızla geçerken 4 Euro ödemeniz yeterli. Bu da yaklaşık 11,16 TL ediyor. Yani İstanbul’dan Ankara’ya geçmek Fransa’dan İtalya’ya geçmekten daha pahalı.

4) 36 milyon liralık kapı

12 liranızı ödediniz artık rahatça Ankara kapısından geçebilirsiniz. Ankara’nın beş girişine de yerleştirilen bu kapıların yapımı için toplamda 36 milyon TL harcandı. İlginç harcamalarıyla dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediyesi yaptırdığı Ankara kapılarıyla tüm ilgiyi üzerinde toplamayı başardı. Ankara’nın kapısından geçerken kıymetini bilin, bir Molla Güryani viyadüğü değil sonuçta 36 milyon lira söz konusu!

5)Pavyon

Gece hayatı çok sıkıcı söylentilerine karşın Ankara pavyonları sizi bekliyor. Samimi ve içten gece hayatıyla öne çıkan Ankara 7’den 70’e katılımın aksine daha çok öğrenciler tarafından ele geçirilmiş. İsteyenin 06’ya gittiği, kimilerinin Bahçeli’de Quaestor’a gidip sabaha kadar dans ettiği kimilerinin de Fikrim Bar’a gidip Grup Kibele’yi dinlemeyi tercih ettiği bu şehir her kesime hitap eden gece hayatıyla bu konuda sınıfı geçiyor. Ancak bir de Sarı Tutku olayı var ki o burada anlatılmaz, bilen bilir…

6) Gölbaşı

Boğaz kenarı, dağ eteği, kale dibi gibi coğrafi bir yer bildirimi gibi olsa da aslında Gölbaşı asla sadece gölün başında bir yer değildir. Sanayi mahallesiyle, bitirimleriyle, olaylarıyla Ankara’nın kendi içinde özel bir eyaleti gibidir. Gölbaşı’nda olan Gölbaşı’nda kalır Ankara’da.

7)Trafik

Yanınızdaki Ankaralı çok trafik var dediğinde aracınız ilerliyorsa sakın şaşırmayın. Sinirlenmeyin de tabii… Gerçek bir trafikle karşılaşmak istemeyen Ankaralıların İstanbul’a uğramamasını öneriyoruz. Bir de şu var ki Ankara’da sıradan bir sokak bile uçak indirilebilecek genişliğe sahipken İstanbul’da ana cadde olması gereken yolların tek şerit olması da Ankaralıların bir başka şaşkınlık sebebidir. Ankara’ya giderseniz geniş yollardan karşıdan karşıya geçerken yorulmayın.

8) Üst geçitler

Karşıdan karşıya geçmek derken gelelim o meseleye… İşte Ankara Büyükşehir Belediyesinin çok masraf ederek yaptığı üst geçitler. İyi hoş her yer üst geçitle dolu da maalesef kullanan yok. Gerekli gereksiz demeden çalışıyoruz mesajı vermek için inşa edilen geçitler Ankara’nın vazgeçilmez dalga konusu olmaya devam ediyor. Ama insanlar da haklı doğru düzgün yokuşu bile olmayan bir şehirde, tırmanma konusunda deneyimsiz insanların ne işi olur üst geçitle.

9) Metro

İstanbul’da metro 00.00’da kapanır. Şehirlere göre farklılık gösteren metro uygulamalarından en çok hayal kırıklığına uğratanı Ankara oluyor. 00.00’da kapanır izlenimi yaratan Ankara metrosu 23.00’da kapanınca Ankara severler taksilere yöneliyor. Ancak metro kapanışına tanık olan mutsuz Ankara ziyaretçilerini bir de taksi tarifeleri üzüyor. Biz baştan uyaralım Ankara’da taksiler diğer şehirlere göre daha pahalı.

10) Ucuz kira

Taksileri pahalı olsa da bu şehrin ev kiraları gerçekten çok ucuz. Bir öğrenci evini 400-500 liraya tutup 3-4 kişi yaşayan gençler İstanbul’da okusalar nasıl bir maddi kriz geçireceklerinden haberdar bile değiller. Emeklilikten sonra taşınılacak sahil kasabaları listenize bir sahil kasabası olmasa da Ankara’yı eklemeyi düşünün deriz.

11) Didim

Pek çok tatil beldesinde genelde İstanbul’lular ağırlıklı olarak yazlıkçı hayatı yaşarlar. Ancak Didim’in yeri başka. Didim günümüzde yaz aylarında Ankaralılar ve İngilizlerin arasında paylaşılan bir şehir konumunda. Plakaların neredeyse tamamının 06 olduğu Didim’de elinizi sallasanız Ankaralıya çarpar. Ve her Ankaralının ya Didim’de yazlığı vardır, ya da yazlığı olan bir akrabası eşi dostu vesilesiyle Didim’e gitmiştir. Bu sebeple Ankaralılar arasında yaz muhabbetleri başladı mı bilin ki söz konusu yer büyük ihtimalle Didim’dir.

12) La BebeHayır Fransızca bir bebek bezi markası değil. Ankaralıların birbirlerine sesleniş biçimleridir La Bebe. Ankara’da biri size “La Bebe” diye seslenirse şaşırmayın, “Buyur söyle la” diye karşılık verin. La’yı Ankara’da istediğiniz her cümlenin başına ve sonuna çekinmeden koyabilirsiniz. Sizi şehrin atmosferine daha çok ısındıracaktır.

13) Çinçin

Sakın ola bir zamanların +18 televizyon programı gelmesin. Çinçin, Ankara’nın en ‘belalı’ mahallesi olarak bilinir. Çinçin’e girmek de Çinçin’den çıkmak da başlı başına bir maceradır. Yani biri tutar da size “Haydi Çinçin’e gidelim” derse , “Kalsın ben almayayım” diyerek savuşturun. Canınızı yolda bulmayın, Çinçin dediğimiz bölgeye polis ekipleri bile girmeden önce iki kez düşünüyor, siz düşünmek için acele etmeyin sakın. Uzun uzun düşünün. Ancak Çinçin’in büyük bir bölümünün kentsel dönüşümle Ankara’ya kazandırıldığını da not edelim.

14) Deniz yok belki...

Bu güzel şehrin bir tek denizi yok. Adaylığı döneminde çılgın ‘Boğaz’ projesiyle gündeme gelen Melih Gökçek’in Ankara’ya kapı ve üst geçitten sonra deniz de yapacağı bekleniyor. Ancak Ankara buna hazır mı bilmiyoruz çünkü koca şehrin ortasından geçecek bir boğaz, sahil yolu kavramına uzak bir şehire “Boğaz trafiği” gibi bir kıyamet yaşatabilir. Ankara bu projeye hazır olabilir ancak Ankaralılar hazır mı bilinmez. Ancak şimdilik Ankara’ya gidecek İstanbullular; Gölbaşı’yla, Eryaman yapay gölüyle vs. idare etmeye hazır olmalılar.

15) ...Ama alt geçit var!

Ankara’nın üst geçitleri pek kullanılmasa da alt geçitler hayati önem taşıyor. Ancak alt geçitler de yoğun yağmurlarda havuz olarak hizmet verebiliyor! Ey İstanbullular eğer sağanak yağış varsa giyin mayolarınızı koşturun Ankara’nın alt geçitlerine bedava havuz keyfi sizi bekler!


  http://www.radikal.com.tr/128982212898227

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başka farklar - momentum

  Doğma büyüme İstanbullu olup Ankara'ya yerleşmiş biri olarak söyleyeyim: Türkiye'nin ikinci büyük şehri olmasına rağmen İstanbul'dan daha homojendir. Daha az çeşitlilik barındırır. Daha muhafazakardır. Daha mazbuttur (sosyal demokrat çevreler de dahil). Daha derli topludur. Daha disiplinlidir. Daha temizdir. Kurallara daha çok uyulur. Ulaşım daha kolaydır. Asayişi daha iyidir. Daha iyi evlerde yaşama imkanı vardır. Bilhassa yeni inşa edilen muhitler (Eryaman, Çayyolu, Yaşamkent, Pursaklar vs.) pırıl pırıldır. Halk daha rasyonel düşünür. Genel ortam daha az dejenere ve daha az yozlaşmıştır. Daha az Bizanslıdır. Daha tahammül edilebilir bir metropoldür. Turistik atraksiyonu yoksa da, devamlı yaşam için daha kolay ortamlar sunar. Başkent olmasına rağmen hala yerel'dir, kendisidir, Ankara'dır. Dünyaya ve ülkeye mal olmuşluk yönünden İstanbul'la kıyaslanamaz. Dış bağlantıları zayıftır.

  Haksızlık etmeyin - user383538

  36 milyon tl.lik kapılar Ankara nın değil, Melih Gökçek in.

  Olmamış - ceros

  İstanbul'da yaşayıp günlük 4 saatini trafikte geçirmenin verdiği acıyı hafifletmek için teselli niyetiyle yazılmış bu Ankara'yı küçümseme edebiyatının, gazetecilikle ilgisi olmadığı gibi, eğlenceli bir tarafı da yok bence. Radikal'e de hiç yakışmıyor.

  Ankara'yı görmeden makale yazmak - imoteph

  Ankara ile ilgili yazılan pek çok şey abartı ve saçmalıktan ibaret ama benim takıldığım nokta, doğru düzgün yokuşu yok ibaresi. Hayatında 1 kez bile Ankara'da bulunmuş her insan, Ankara'nın Dikmeni lafını duymuştur. Boş boş konuşmakta, bilmeden yorum yazmakta üstüne yok Türk insanının. %40 eğimi olan caddelerini görmemiş bunu yazan saçma insan. 15 milyon insan bir şehre doluşmuşlar, şehri yaşadıklarını sanıyorlar :D

  K'nin hallerine ek - firat1729

  Tabi bu k'nin g'ye donusmesi Angaraca'ya ozgu degildir, zaten Anagaraca da Orta Anadolu lehcemizden baska bir sey degildir. Belki cografya bakimindan Ankara Orta Anadolu'dan nispeten daha cok gocmen aldigi icin bu lehcenin kullanimi diger buyuk sehirlerdekine gore daha yaygindir. Fakat bu yaziyi okuyup da k'yi g'ye donusturen biriyle karsilastiginizda karsinizdakine vay Angara'li hosgelmissin Istanbul'a demeyin, Yozgat'tan Istanbul'a sizden once gocmus bir ailenin evladi cikabilir karsinizdaki. Ha bu arada kiralar Ankara'da Istanbul'dakine gore daha makul diye kendinize dert edinecekseniz size acilen Nisantasi'na geri donmenizi tavsiye ederiz. Daha da iyisi tatil icin Didim yerine Bodrum'u tercih ederek kiraya harcamak isteyip de harcayamadiginiz paralardan daha hizli bir sekilde kurtulabilirsiniz.

  "Şöyle Boğaz'a karşı" edebiyatı! - Kuzeyebakış

  Sanırsın ki İstanbul'da yaşayan 15 milyonun üzerindeki insan Boğaz kıyısında oturup rakı-roka-balık üçlemesiyle Yahya Kemal'in şiirlerini terennüm ediyor ya da hiç olmazsa Boğaz'a karşı çayını yudumlarken "Ah o eski İstanbul, nerede o eski İstanbul azizim!" lakırdılarıyla yaşıyor! Hadi onu geçtim, bienallerin, sergilerin, konserlerin, sempozyumların ve bilumum sanat aktivitelerinin müdavimi bir entelektüel ordusu mütevellit ve bu ordu şehri epey bir aydınlatmış ve sıra Ankara'yı rönesansla tanıştırmaya gelmiş! Ankara'yı küçümseme diyalogları ya da dalga geçmeler sonradan şehirleşmiş ya da tam olarak şehirleşememiş Beyoğlu beyzadelerinin müstehzi diyaloglarında yer bulur ve hatta değersiz senaryolarına kadar girer Ankara'nın Dikmeni gibi. Sunduğu kahraman sanki Kabil'in varoşlarından gelmiş gibi ilk defa plaza görüp pek bir etkilenir! Gerisini yazmayacağım. Şehir değil şehri nasıl yaşadığın ve sende bıraktığı izdir önemli olan.

  Angara'da K harfinin üç hali - user550315

  K'nin birinci hali: Sözcüğün başında veya ortasında ise ve kendinden sonra kalın ünlü geliyorsa, G halini alır (örn. gapı, golay, gumsal, gılıç); K'nin ikinci hali: Sözcüğün ortasında veya sonunda ise, H halini alır (örn. galhalım, gabuh, çocuh); K'nin üçüncü hali: En az kullanılan halidir; kendinden sonra ince ünlü geliyorsa K halinde devam eder (örn. kereste, kimlih, köy). Burada ahılda dutulması gerehen onemli alt gurallar da vardır: Angaralı mümkün olduhça ince unlüleri galınıyla deniştirir khi G gullanabilsin (örn: gucçüh). Angaralı K'ning H halını aslıngda KH olarah ohur. Sozcühte artarda ihi dene K varısa ilki G ihincisi H olarah ohunur. Sozcühte çoh fazla K varısa aralarından bir K olarah ohunabilir (örn. galkıh).