Artık Türkiye'de kimse sokak çocuğu fotoğrafı görmek istemiyor!

Artık Türkiye'de kimse sokak çocuğu fotoğrafı görmek istemiyor!
Artık Türkiye'de kimse sokak çocuğu fotoğrafı görmek istemiyor!
Poltio'nun son anketi belki de bir sosyolojik araştırmaların kapısını aralayabilir. İnanılır gibi değil ancak bir zamanların trend fotoğrafçılık konusu olan sokak çocuklarını artık kimse görmek istemiyor! Eğer fotoğrafçılığa merak saldıysanız ve ne tarz fotoğraflar çekmemeniz gerektiğini merak ediyorsanız Poltio'nun bu anketinin sonuçlarına kesinlikle göz atmalısınız!

RADİKAL – Nerde başladı nasıl başladı bilinmez. Ancak bir dönem eline fotoğraf makinesini alan Balat’a, Tarlabaşı’na ve diğer eski semtlere koşup sokak çocuklarının fotoğraflarını çekmeye başladı. Bu o kadar büyük bir trend haline geldi ki, sokak çocuğu fotoğrafı çekmek istemeyenler fotoğrafçılıktan soğur oldu. Ama merak etmeyin her devrin sonunun geldiği gibi bu devir de sona erdi.

Poltio’nun 6000 kişiden fazla ziyaretçisiyle gerçekleştirdiği son anketi aslında kimsenin sokak çocuğu fotoğrafı görmek istemediğini ortaya koydu. Belki bir bıkmışlık söz konusu olabilir. Yılların birikimi sanki isyana dönüşmüş bu ankette. Sözümüz fotoğrafçılığa yeni merak salanlara, önce bir infografiğe bakalım;

 

Hey sen, elindeki fotoğraf makinesini yavaşça yere bırak. Kötü bir niyetimiz yok. Sadece konuşmak istiyoruz. Seni bu yola girmeden önce uyarmamız lazım. Biz 6447 kişi olarak aramızda oyladık. Çekebileceğin en klişe, en itici fotoğrafları seçtik. Bu listeye bir bak. Kitleyi tanı, ondan sonra bas o denklanşöre.

 

Nispeten katlanılır klişeler

 

- İstiklal Caddesi: %7

 

Tramvayı, renkli dükkanları, çeşit çeşit insanları ile bir fotoğrafçı cenneti biliyoruz. Sadece başından sonuna kadar yürüyerek tüm fotoğraf portfolyonu tamamlayabilirsin. Ama sence de yeterince İstiklal Caddesi fotoğrafımız yok mu? Karlı İstiklal Caddesi, yağmurlu İstiklal Caddesi, kalabalık İstiklal Caddesi, ıssız İstiklal Caddesi, kedili İstiklal Caddesi… Görmemişin bir caddesi olmuş dedirtmeyelim artık elaleme.

 

- Denize karşı çay – kahve: %8

 

Haklısın bütün gün fotoğraf peşinde haldır haldır gezmektense otur Boğaz’a karşı herhangi bir çay bahçesine, söyle çayını, bir yandan keyif çat, bir yandan gelsin like’lar, follower’lar. Tamam da alemin bir akıllısı sen misin yavrum? Havanın güneşli olduğu bir günde ortalama bir Boğaz kahvesi en az 17 fotoğrafçı ağırlıyor. İçine Kız Kulesi yansımış çay bardağı fotoğrafının 4252’inci versiyonunun yaratıcı olduğu fikrine nereden kapıldın acaba?

 

- Gündoğumu – Günbatımı: %8

 

Ah, duyar gibi oluyoruz “ışık çok güzel, tam şurada dursana Pelinsu” deyişinizi. İnsanoğlunun 15 bin yıl önce güneşin doğuşuna çok şaşırıp onu tanrı sanması anlaşılabilir olsa da aradan geçen zamanda her sabah ve her akşam tekrarlanan bu doğa olayına artık alışmamız beklenirdi.

 

Asap bozanlar

 

- Buruşuk yaşlı portresi: %12

 

 Sen bayramda ninenin-dedenin elini öpmeye gitme, köyüne yıllardır adım atma sonra da yollarda buruşuk yaşlı kovala. Bir de duyduk özellikle şarapçı, düşkün hatta hafif deli yaşlıları arıyormuşsun sokak sokak. Bak o amcaların, teyzelerin sağı solu belli olmaz, kafana yersin bastonu.

 

- Sokak kedisi: %14

 

 İnterneti ayakta tutan şeylerin başında kedi fotoğrafı geldiği için senin çok üzerine gitmeyeceğimizi sanıyorsan yanılıyorsun dostum. Bizi delirten sırf içinde kedi var diye bir fotoğrafın güzel olacağını düşünmen. Ver bıyığı, ver patiyi, hele bir de modelin sokak kedisi ise senden iyisi yok, değil mi? Sana kötü bir haberimiz var. Biz kedileri seviyoruz, kötü kedi fotoğraflarını değil. Belki bankacılar biraz. (Bir tüyo; evinizde beslediğiniz kedilerin fotoğraflarını instagram’da paylaşın basın #cat #kitty hashtaglerini, akıyor…)

 

Klişenin en dibi

 

- Sümüklü çocuk: %51

 

Helal olsun yurdum fotoğrafçılarına. Öyle bir bezdirdiler, öyle bir İllallah dedirttiler ki yıldık arkadaş yıldık! Daha da 10 yıl sokak çocuğu göresi kalmadı bu milletin!

Sokakta oynayan, sümüklü, üstü başı kirli, mümkünse renkli gözlü çocuk. Bildiğin çocuk bu yahu. Sen fotoğrafçılığın ekmeğini yiyeceksin, oradan manita yapacaksın, Instagram’da fenomen olacaksın diye sokakta oynama şansına sahip olmuş son birkaç mutlu çocuğu alet etmene izin vermeyeceğiz. Anti-klişe timini Sulukule, Tarlabaşı, Balat sokaklarına saldık, seni arıyorlar. Sağlam dayak var, aklın varsa kaç! Halk isyanda %51’i evinde zor tutuyoruz haberin yok!