Aslında gayet güzel bir hayatınız olduğunu gösteren 20 şey

Aslında gayet güzel bir hayatınız olduğunu gösteren 20 şey
Aslında gayet güzel bir hayatınız olduğunu gösteren 20 şey
Hayata bazen Polyanna gibi yaklaşmakta fayda var. Hayatınızın boş tarafına değil de dolu taraflarına odaklanın ve geçmiş tecrübeleriniz sayesinde başardıklarınıza odaklanın.

İnsanlar bir şeylerden şikayet etmeyi çok seviyor. Elindekilerin farkına varmıyor, yaşamını idame ettirebildiği şeyleri görmezden geliyor. Hala eğlenebildiğinin, arabasına benzin alabildiğinin, kendisini tanımaya devam ettiğinin farkına varmıyor. İşte silkinmenize yardımcı olacak, kısacık hayatınızda ‘şımarıklık’ ettiğinizi yüzünüze vuracak, hayatınızdaki 20 güzel gösterge…

1. Bu ay da faturalarınızı ödeyebildiniz.

Sadece faturaları ödemekle kalmadınız, ihtiyacınız olmayan şeylere bile harcayacak paranız kaldı. Mühim olan ne olursa olsun elektriğin, suyun ya da doğal gazın kesilmemesini sağlayabilmiş olmanız.

2. Kendinizi sorgulayabiliyorsunuz.

Hayatınızı sorguluyorsunuz. Bazı günler berbat hissediyorsunuz. Fakat bu kötü bir şey değil. Aksine bu sizin hala büyüdüğünüzü gösteriyor. Objektif ve kendinizin farkında olduğunuzu gösteriyor. Düşünüp, ‘belki de yapacak başka bir şey yoktur’ kıvamına gelebildiğinizi fark ettiriyor.

3. Bir işiniz var.

Günlük ya da aldığınız maaşlarla yiyecek bir şeyler alabiliyor, uyuyacak bir yer, ev bulabiliyor ya da giyecek bir şeyler alabiliyorsunuz. Bunları yapabildiğiniz halde hala ‘bir şeylere param yetmiyor’ şımarıklığı yapmanın alemi yok. Kendinize gelin…

4. Sizi mutlu edecek şeyler için zaman bulabiliyorsunuz.

Bu kanepeye kurulup en sevdiğiniz dizileri izlemek de olsa, kafelerde oturup arkadaşlarınızla muhabbet etmek de olsa, sonuçta sizi mutlu edecek şeyleri yapmak için vaktiniz var. Facebook fotoğraflarınızı bir gözden geçirin isterseniz.

5. Bir sonraki öğününüzü nasıl ve nereden sağlayacağınız konusunda hiçbir endişeniz yok.

Bazı insanlar yiyecek yemek bulmakta zorlanırken, sizin türlü türlü yiyecekle dolu bir buzdolabınız var.

6. Yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda.

Yemek yemek, sizin için hayatta kalma aracı değil.

7. ‘Kanka’ diyebileceğiniz en az 1-2 kişi var.

Günlük yaşamda bir sürü insanla muhatap oluyorsunuz ve hangisinin samimi olduğuna, hangisinin arkanızdan iş çevirebilecek kadar sinsi olduğuna karar vermekte zorluk çekiyorsunuz. İnsan kendini açabileceği, onu anlayabilecek 1-2 insana ihtiyaç duyuyor. Bu da sizde mevcut… Şimdi iyi hissedebilirsiniz.

8. Toplu taşıma araçlarına binecek, kahve keyfi yapabilecek ya da benzin alacak paranız ‘hala’ var.

‘Dünyanın en pahalı benzini’ de olsa, arabanıza benzin alabiliyorsunuz. Marketteki fiyatının 3-4 katı fiyatına da olsa kahve keyfi yapabildiniz. Toplu taşıma kartınız yoksa bile, metroya 4 TL jeton parası verebildiniz. Ne diyelim, gün gelir şu an ödediklerinizin ücretini de paşa paşa ödersiniz. Sorun yok değil mi?

9. Bir yıl önceki kişi değilsiniz.

Öğreniyorsunuz, gelişiyorsunuz ve iyiyi, kötüyü ayırt edebiliyorsunuz. Kişilik gelişimiyle birlikte, saçınızı, başınızı, giyiminizi, kuşamınızı değiştiriyorsunuz ve her sene yeni bir ‘siz’le tanıştırıyorsunuz çevrenizi. Değişim iyidir.

10. (Üşengeç olmasanız) Her şeyi yapacak zamanınız var.

Son bir yıl içinde birçok konsere gittiniz. Canınız istedi, kitaplar aldınız, başka şehirlere düştü yolunuz. Hayata kalmak için sürekli çalışmaya ihtiyaç duymadınız. Kimine göre lüks olan şeyler size çerez gibi geldi.

11. Gardrobunuzdaki küçük ordunun komutanısınız.

Kar yağdığında koşarak dışarı çıkıp kartopu savaşı yapabiliyorsunuz. Eldiveniniz, şapkanız, sizi soğuktan koruyabilecek her türlü eşyanız var. Yaz geldiğinde hafif bir rüzgarın bile sana ‘püfür püfür gelmesini sağlayan kıyafetleriniz bazanın altında, mevsimin gelmesini bekliyor. Bir yakınınız evlense, düğünde giyeceğiniz kıyafetleriniz dolap askısının en sağında asılı. Bir de bunlara sahip olmayanlar var…

12. Hayatınızda yolunda gitmeyen şeyleri hissedebiliyorsunuz.

İlk ve en önemli adım, diğerlerinden farklı olmaktır. Çoğu zaman kendinize dönüp, onunla sohbet edebildiğinizde, ‘bir şey yolunda gitmiyor, beni daha iyi hissettirecek şeyin ne olduğu konusunda emin değilim.’ diyebildiğinizde, birilerinden kendinizi ayıracak kıvamdasınız demektir.

13. ‘Yaptım, ettim, oldu’ diyebiliyorsunuz.

Geçmişte yaşanılan travmaları şimdiki zamanınıza taşıyorsanız ve ‘ben acaba geçmişteki travmalarımın ceremesini mi çekiyorum?’ soru işaretlerinin içinde kayboluyorsanız yapacağınız en iyi şey, içinizdeki çocuğu dinlemek. Yaptıklarınızın arkasında duracak, sizi geçmişin, geçmiş olduğuna ikna edecek bir ses var ise içinizde her şey olumlu yönde ilerliyor demektir. Aranızda böylelerini görüyoruz…

14. Kendinize ait alanınız var.

İlla müstakil bir eviniz ya da apartman daireniz olmasına gerek yok. Bir oda, köşe, yaratabileceğiniz bir alan, dinlenebileceğiniz bir yer kısacası ‘benim dünyam’ tabirini kullanabileceğiniz herhangi bir yeriniz olması bu ihtiyacınızı karşılıyor. Bir alanınızın oluşu, bir şekilde düzen içinde işleyen Dünya’da kontrol edebildiğiniz nadir konulardan biri.

15. Bazı ilişkileriniz sona erdi.

Geçmişinizde sırf var olduğu için bile şükredeceğiniz ilişkiler olması bir tarafa, bu ilişkilerin sona ermesi bile size bir şeyler öğretti. Bunun ne kadar önemli bir hayat dersi olduğunu hatırlayın.

16. İlginizi çeken şeylerle ilgileniyorsunuz.

Bir takım zorunlulukları dışında ilginizi çeken konularla ilgilenebiliyorsunuz. İlişkiler, kitap okumak veya film izlemek, seks ya da toplum ya da Dünya’nın ekseni hakkındaki bilinmeyenler… Keşfedebileceğiniz, sizi çeken konularınız var.

17. Kendinizi tanıyorsunuz.

Bir sonraki gün kendinizi iyi hissetmek için kaç saatlik uykuya ihtiyacınız olduğunu, dertli olduğunuzda kime sığınacağınızı, neler yapmanın sizi eğlendirdiğini, kendinizi iyi hissetmediğinizde sizi çekip çıkaracak şeylerin ne olduğunu biliyorsunuz. Evet, evet… Siz biliyorsunuz.

18. Hayata dair bir hedefiniz var.

Ulaşması zor olsa bile koşmaya devam ediyorsunuz. Ulaşamadığınızda da içinizdeki çekmecelerden birine kilitliyorsunuz, daha mümkün, daha erişebilir…

19. Ancak geleceğe dair hedeflerinize ulaşmak adına, her şeyi sorgusuz sualsiz kabul ediyor değilsiniz.

Dünyadaki en mutlu insanlar, başlarına gelen olayları kendi lehlerine çevirebilenlerden çıkıyor. Bu kişiler aynı zamanda yaşadıkları ana odaklanıyorlar, her aşamayı dikkate alarak plan yapıyorlar ve enerjilerini tek bir hedefe ulaşmak için adıyorlar.

20. Bir sürü kötü şey atlattınız.

Yakın zamanda mücadele etmek zorunda kaldığınız konuları bir düşünün. Şimdi de daha önce başınıza gelen ve asla üstesinden gelemeyeceğinizi düşündüğünüz durumları hatırlayın. Daha önce yaşadığınız zorlukları nasıl geride bıraktıysanız, bunu da öyle bırakacaksınız. Hayat kolaylaşmadı, siz daha da akıllandınız.

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal

Kaynak: Thought Catalog


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  Benzin

  ,

  Dünya

  ,

  hayat

  ,

  kitap

  ,

  Sohbet

  ,

  Yemek

  ,

  Kahve

  ,

  Seks

  ,

  Lüks

  ,

  toplum

  ,

  film

  ,

  ,

  zaman

  ,

  kar

  ,

  kaynak

  ,

  dolu