Avrupa'daki mültecilere yardım etmek için destekleyebileceğiniz 14 oluşum

Avrupa'daki mültecilere yardım etmek için destekleyebileceğiniz 14 oluşum
Avrupa'daki mültecilere yardım etmek için destekleyebileceğiniz 14 oluşum
Dünya bir insanlık dramına tanık oluyor. Ekranlarımızda gördüğümüz, o anki hissin ağırlığından, keskinliğinden başımızı öte yana çevirdiğimiz fotoğrafların gerçekliği maalesef uçucu değil; yüreğimizin en orta yerinde açılan, onulmayacak bir yaraya dönüyor hepsi. Daha farklı çözüm mekanizmalarının bir an önce devreye girip bu drama, mültecilerin yaşadıklarına bir son vermesini beklerken bizlerin de yapabileceği bazı şeyler var. İşte Avrupa'daki mültecilere yardım eden oluşumlardan 12 tanesi.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Birleşmiş Milletler tarafından 28 Ağustos 2015 günü yayınlanan rapora göre bu sene 2.500 mülteci Akdeniz’de hayatını kaybetti ya da kayıplara karıştı. Avrupa’daki ülkelerin göç konusundaki katı tavrı mültecilerin hayatlarına mal olmaya devam ediyor.

Her gün duyduğumuz haberlerden, gördüğümüz fotoğraflardan kahrolmak ve bunlar yüzünden duyduğumuz vicdan azabının altında ezilmenin bir çözümü yok elbet; insan olmanın ağır geldiği, kaldıramadığımız, adaletsizliğe ve talihsizliğe karşı elimizden başka bir şey gelmediğini hissediyoruz çoğu kez. Çaresizlik, geride kalanlar olanlar kalbimizi ezip bizi güçsüz hissettirdiğinde, Filistin’de mültecilerin evleri yıkılmasın diye bir dozerin altında ezilerek ölen Amerikalı Rachel Corrie’nin annesine yazdığı mektuptaki şu bölümü hatırlamamız gerekiyordur belki de, ‘Çünkü hesapta böyle bir dünyaya gelmek yoktu ve eğer burada olanlara göz yumarsam dünyanın böyle olmasında sorumluluğum var demektir.’

Göz yummamak, bir şeyler yapmak aslında sandığımız kadar zor değil. Bizlerin de yapabilecekleri var.

Şöyle ki,

Mülteciler için çalışan, onların hayatlarının kimseninkinden daha az kıymetli olmadığını bilen ve yaşamak zorunda kaldıkları süreci hafifletebilmek, onlara bir yaşam kurmları için bir fırsat yaratmak için canla başla çalışan bazı kurumlar var. Bireysel desteklerimiz bu kurumların mültecilerin içinden geçmek zorunda kaldıkları bu felaketleri belki bir anda ve tek seferde bitirmez, fakat bunun için büyük bir adım olabileceği konusunda herkes hemfikir. Siz de bugün bu kurumlardan bir tanesini destekleyerek, desteklenmesine katkıda bulunarak, varlıklarından çevrenizdeki insanları haberdar ederek bu insanlık dramının bir an önce durmasına, bir daha tekrarlanmaması için gereken önlemlerin alınmasına katkıda bulunabilirsiniz.

1. MOAS

Merkezi Malta’da bulunan MOAS, Akdeniz’deki mülteci arama kurtarma çalışmalarının bütçesi kesilince, kendi imkanlarıyla bir gemi alıp bu yola çıkan bir oluşum. Şu an Akdeniz'deki mültecilere en aktif şekilde yardım eden kuruluş olarak biliniyor.

2. Small Projects İstanbul

İstanbul merkezli Small Projects İstanbul Suriyeli göçmenler için yardım topluyor. Oluşumun yarın (4 Eylül 2015) tarihinde düzenlediği etkinliğin geliri de onlar için harcanacak.

3. Hayata Destek

Hayata Destek doğal afetlerden etkilenen aileler ve çocuklar için yardım toplayan bir kuruluş. Şu an devam eden bir projeleri kapsamında eski fotoğraf makinelerinize talipler. Bunları göçmen ve mülteci çocukların kullanımına hazırlamak istiyorlar.

4. International Rescue Committee

Uluslararası Kurtarma Komitesi ihtiyaç sahiplerine barınmadan hukuki danışmanlığa kadar çok çeşitli konularda yardım sağlıyor.

5. Derviş Baba Kahvehanesi

Derviş Baba Kahvehanesi’nde bugüne kadar 120 Suriyeli çocuğa Türkçe öğretildi. Oluşumun destekçilerden ricası herhangi bir ziyaretten önce kendileriyle iletişime geçilmesi.

6. Gündem Çocuk Derneği

Gündem Çocuk Derneği Ankara merkezli, çocuk hakları alanında odaklanmış bir yardım derneği. Türkiye ’deki mülteci kamplarında kalan çocuklara destek amaçlı psikolojik danışmanlık veren projeleri var.

7. Göçmen Dayanışma

Bu listedeki kurumları maddi olarak destekleyemiyorsanız, Göçmen Dayanışma’nın web sitesinde yer alan Türkiye’de İltica Sistemi el broşürlerinden bastırıp dağıtarak mültecilerin haklarından haberdar olmalarına katkıda bulunabilirsiniz.

8. Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği

Gaziantep’teki Suriyeli çocuklar için destek merkezi açmaktan Askıdaki Yaşamlar İçin Diyalog isimli, göçmenlerin ve mültecilerin haklarına erişebilmeleri için düzenledikleri projeye kadar pek çok değişik çalışma yürüten Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’ne de katkıda bulunabilirsiniz.

9. Halkların Köprüsü

Halkların Köprüsü Derneği amaçlarını, ‘Türkiye toplumunu oluşturan halklar arasında barış ve eşitliği oluşturmak’ olarak açıklıyor. İzmir’deki Suriyeli göçmenlerle ilgili çalışmalar yapıyorlar.

10. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği bu alanda destekleyebileceğiniz en bilinen kurumlardan bir tanesi. Web sitelerinde konuyla ve çalışma alanlarıyla ilgili oldukça detaylı bilgi mevcut.

11. Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

2014 senesinde Suriyeli kadın ve çocuklar için çeşitli atölyeler düzenleyen Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çalışmalarını 2015 senesinde de devam ettiriyor. Mavi Kalem’e maddi destekte bulunabileceğiniz gibi, gönüllü olarak ekiplerine de katılabilirsiniz.

12. Refugees Welcome

Avusturya veya Almanya’da yaşıyorsanız, boşta bir eviniz ya da evinizde kullanmadığınız bir odanız varsa bunu bir mülteciyle ya da göçmenle paylaşabilmenizi mümkün kılan bir web sitesi Refugees Welcome.

13. SosyalBen

SosyalBen Derneği'nin amacı ekonimik açıdan dezavantajlı olan çocukların sosyal becerilerini geliştirmek için projeler düzenlemek. Özellikle 7-13 yaş arası gençlerle çalışan SosyalBen'in Türkiye'nin 27 şehrinde devam etmekte olan çalışmaları var. Geçtiğimiz Mart ayında Hatay-Suriye sınırında 400 öğrenci ile projeler düzenlediler. Her haftasonu 250 kişilik gruplarda çocuklarla aktiviteler düzenleyerek mülteci çocukların sosyal benliklerini kuvvetlendirip, bir yıl sonu gösterisi hazırlamayı planlayan SosyalBen'e bu projelerini gerçekleştirmek için bağışta bulunabilirsiniz.

14. Alan Hattı

Alan Hattı kendisini, 'Türkiye'de yaşanan sığınmacı trajedisine yönelik yardım- destek - dayanışma ağı' olarak tanımlıyor. Geçtiğimiz haftalarda Süleymaniye'de yaşayan mülteciler için bir alan çalışması düzenleyen ekibe Facebook üzerinden ulaşıp detaylı bilgi alabilir, alan çalışmalarına katılabilir, dilerseniz mülteciler için bir yardım paketi hazırlayarak katkıda bulunabilirsiniz.

 

Bu kurumları ve dernekleri desteklemek dışında aşağıdaki iki şeye göz atabilirsiniz;

Anadolu Kültür – Bekleme Odasından Oturma Odasına

Zümray Kutlu tarafından derlenmiş, Suriyeli mültecilere yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarına dair detaylı bir kaynak. Dilerseniz bu listede olmayan STK’lara da ulaşıp, alanda yaptıkları çalışmaları inceleyerek onlarla iletişime geçebilir, destekçileri olabilirsiniz.

Bu bu imza kampanyasına katılabilirsiniz

İnternette başlatılan imza kampanyalarının başarıya ulaştığına daha sık şahit olduğumuz bu günlerde, Neslihan Özgüneş tarafından başlatılmış, Change.org üzerindeki Avrupa Sınırlarındaki Mülteci Krizini Durdurun başlıklı imza kampanyasına katılabilirsiniz.