Avustralya hükümeti eşcinsel evliliği onaylarsa boşanacaklar

Avustralya hükümeti eşcinsel evliliği onaylarsa boşanacaklar
Avustralya hükümeti eşcinsel evliliği onaylarsa boşanacaklar
Eşcinsel evlilik daha fazla ülkenin gündemine alındıkça konu ile ilgili fikir ayrılıkları ve tepkiler de çeşitleniyor. Geçtiğimiz aylarda İrlanda'nın eşcinsel evliliğe geçiş veren yasayı onamasıyla birlikte tekrar gündeme gelen konuda sosyal medyada kendine yer bulan bir tepki Avusturalya'dan geldi: Avustralyalı bu çift, eğer ülkelerinde eşcinsel evliliğin yolu açılırsa boşanacaklarını açıkladı.

RADİKAL - Nick Jensen ve eşi Sarah, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada en çok konuşulan insanlardandı. Bunun sebebi de Avustralya hükümeti olur da eşcinsel evliliğe yasalarla izin verirse kendi evliliklerini bitirecek olduklarını açıklamaları. Çünkü çiftin inancına göre evlilik Tanrı’nın huzurunda yalnızca bir kadın ve erkek arasında gerçekleşmesi gereken bir oluşum.

10 seneyi aşkındır evli olan çiftin bu evlilikten çocukları da var. Avustralya hükümeti eşcinsel evliliğin önünü açacak bir yasaya onay verirse, kendi inançlarına göre onların evliliğinin geçersiz kılınacağını iddia eden çift, bu yasanın çıkması halinde birbirlerini çok sevmelerine ve mutlu olmalarına rağmen boşanmakta kararlı.

Buzfeed News’e yaptığı açıklamada, “Biz evlenirken devletle biz sözleşme imzaladık. Bu sözleşmeyi kapsayan evlilik tanımında, ömür boyunca kadın ve erkek arasında, çocuklar için yazıyordu. Eğer bu değiştirilecek olursa, o zaman bizim imzalamış olduğumuz sözleşmede geçersiz olur.’ Dedi Nick Jensen.

Bu açıklama sosyal medyada yayıldıktan sonra çift, onların homofobik olduklarını iddia eden pek çok yoruma maruz kaldı. Fakat bunların hiçbiri Nick Jensen ve eşini aldıkları karardan döndürmedi. Daha sonra yaptığı bir başka açıklamada Jensen, “Bazıları için bu çok nefret dolu gelebilir fakat evlilik çok önemli. Tanrı’nın emri olan, kutsal bir kurum. Bu tanımı değiştirmek için atılan hiçbir yasal adımın bir parçası olmayacağız.’ Dedi.

Boşandıktan sonra eski hayatlarına devam edeceklerini de sözlerine ekleyen Jensen çifti, birbirlerini karı ve koca olarak görmeye devam edeceklerini de söylediler. Yalnızca yasal olarak evliliklerini sonlandıracak olmalarının sebebini de, “Evlilik insan icadı değil, Tanrı’nın isteğidir.’ Diyerek özetlediler.

Avustralya başbakanı Tony Abott’ın eşcinsel evliliği desteklemediği bilinirken, Avustralya halkının %64 gibi büyük bir çoğunluğu ise eş cinsel çiftlerin de evlenebilmesi gerektiği görüşünde.


  http://www.radikal.com.tr/137955913795596

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Oldu canım - user747617

  Evlilik kuralını insanlar koymuş. O yüzden buna yine insanlar karar verebilir. Her insanın hakkı vardır eşcinsel veya hetero hiç farketmez.

  Evlilik - user959857

  Evlilik sadece bir imzadır. Sosyal bir kurumdan ibarettir. Çiftlerin birlikteliklerinin yasalar önünde tanınması ve kişisel hakların korunması için bir araçtır. Bazı kişiler hala evliliğin dinle ilişkisinden bahsediyor. Modern dünyada evlilik din ile değil yasalarla tanımlanmış bir kurumdur artık. Devletlerin eşcinselleri birey olarak değerli kabul etmesi ve onlarında birbirilerine karşı sorumluluklarının olduğunu yasalarla güvence altına alması tabii bir olay. Kimse kibirlenmesin eşcinselleri eleştirenlerin çocukları da eşcinselliği tercih edebilir ve büyük konuşan bunu yaşar. İnsanların özel hayatına saygılı olun.

  Eger - user753519

  Evlilik tek cinsle olabilseydi Allah diger cinsi yaratmazdi.

  Göz Boyama - user1111310

  Bence boşanıp daha önce evlenemedikleri eşcinsel partnerleriyle evlenecekler :)

  Yaşam - user552282

  Kadın ve erkek neden var? Evliliğin amacı ne? İlk önce bunların cevabını verin sonra eşcinsel evliliği tartışın.

  Yobazlik! - user967928

  Yobazlik her yerde var! Sana evlilik inancina gore hak'ta, baskasina neden hak olmasin? O da Tanrinin sevgili kulu degil mi? Mutluluk sadece sizlere mi hak?