Avustralya'daki G20 Zirvesi'nden 8 ilginç yasak

Avustralya'daki G20 Zirvesi'nden 8 ilginç yasak
Avustralya'daki G20 Zirvesi'nden 8 ilginç yasak
Bu haftasonu düzenlenecek G20 Zirvesi civarına sörf tahtasıyla gitmeyi düşünenler, bir daha düşünmek zorunda. Zira zirvenin düzenleneceği Queensland bölgesinde, akıl fikir zorlayıcı güvenlik önlemleri alınıyor.

G20 Zirvesi, 15-16 Kasım tarihlerinde dönem başkanı Avustralya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. Bu kadar devlet başkanı bir araya gelince Avustralya da bazı güvenlik önlemleri almak zorunda kaldı tabii. Bunlar arasında bazıları ise, gülmekten karnınıza ağrılar sokabilecek absürtlükte...

Geçmişte yaşananlara bakılınca, Avusturalya’da düzenlenen küresel boyuttaki zirvelerde güvenliğin biraz zayıf kaldığını söylemek mümkün. Özellikle bir zirvede yaşananlar, geri kalan tüm zirvelerdeki iyi görüntüyü mahvetti.

Belki hatırlamıyor olabilirsiniz. 2007’de düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Liderler Zirvesi’nde büyük bir skandal yaşanmıştı. Avusturalya’da hiciv türünde komedi şovları yapan The Chaser grubunun bir üyesi Usame bin Ladin kıyafeti giyinerek, George Bush’un otelinin dışına varana kadar tüm güvenlik noktalarını geçmeyi başarmıştı. Güvenlik ekibinde olmayanlar için, Avusturalya televizyonlarında yayınlanmış olan en eğlenceli şeydi. Ancak o dönemde güvenlik ekibinde olanlar ise büyük ihtimalle bu yıl aynı göreve devam etmiyordur.
G20 liderleri zirvesi bu haftasonu, Avusturalya’nın Brisbane şehrinde, dünyanın en güçlü 26 liderinin katılımıyla gerçekleşecek. Başbakan Tony Abbott bu zirve için “Avusturalya’da gerçekleşen gelmiş geçmiş en önemli toplantı” diyor.

Tüm bu sebeplerden, zirve için alınan güvenlik önlemleri oldukça sıkılaştırıldı. En azından bu önlemler sayesinde komedi gruplarının önü kesilebilecek. Ya da en azından, Bush’dan sonra Vladimir Putin’e de gücünü göstermek isteyebilecek, The Chaser adlı grubun önü kesiliyor.

Bu yüzden sörf tahtalarınızı evde bırakın, Süpermen kostümlerinizi çıkarın. Çünkü her ikisi de güvenlik listesinde yasaklı olanlar arasında bulunuyor.

İşte Mashable’dan Jenni Ryall’ın derlediği, G20 Güvenlik Zirvesi’nin yapıldığı Queensland’deki güvenli bölgede bulundurulması yasak olan şeylerin bir kısmı…

1. Sürüngenler

Avusturalyalılar bu haftasonu evcil pitonlarını parkta gezdiremeyecek ne yazık ki. Zira bölgeye “insanlara yakın mesafede serbest bırakıldığı takdirde zarar verebilecek sürüngen, böcek veya başka bir hayvan” yaklaştırılmayacak. Bunu yapanlar ise çıplak aramaya maruz kalacak.

2. Cam kavanozlar ve şişeler

Bu yasak özellikle ‘hipster’ları yakından ilgilendiriyor! Cam şişeden pipetle içilen meyve suları, güvenlik bölgesinin yakınlarına bile yaklaşamayacak. Ayrıca Avustralyalılar, temsilcilerle kutlama yapmak için kendi hazırladığı şarapları getirmeye falan da kalkmamalı. Çünkü cam şişe getirmek de en az cam kavanozlar kadar yasak.

3. Kırbaç ve kelepçe

Avustralyalılar müstehcen yönlerini G20 liderleri önünde ifşa edemeyecek. Ki bu da akıllıca bir güvenlik önlemi olmuş...

4. İdrar ve gübre

Köpeğini güvenli bölge sınırları dahilinde yürüyüşe çıkartan Avustralyalıların vay haline… Zira bu haftasonu güvenli bölge dahilinde ‘idrar’ bulundurmak kati suretle yasaklandı. Aksi takdirde bu onları suçlu duruma düşürebilir. Eğer bir köpekleri yoksa ama yine de hayvan gübresi taşıyorlarsa, onu da hemen çok uzağa götürmeleri gerekiyor.

5. Fırlatabilecek herhangi bir şey

Geldik aralarında en mantıklı olan maddeye... Avusturalyalıların liderlerine, özellikle de hiç umurlarında olmayan liderlerine, salamlı sandviç ve deri ayakkabı atma gibi eğilimleri var. Bu yüzden silah sayılmayan ama yine de herhangi birine zarar verebilecek maddeler de yasaklılar listesinde. Bölgeye gelenlerin “boya bombası” ve “un dolu kağıt torba” getirmemesi gerektiğine de özellikle vurgu yapılmış. Ortamda yemek savaşı çıksın istemiyorlarsa demek…

Ayrıca bkz: Avustralyalıların bir önceki Başbakanlarına fırlattığı, şans eseri isabet etmeyen sandviç

6. Kostümler

Her ne kadar Avustralyalılar kostüm giymeyi sevseler de, bu hafta ilginç kıyafetlerini dolaplarına kaldırmaları gerekecek. Kimliklerini gizleyecek herhangi bir şeyi şehir merkezinde giymeleri yasak çünkü. Allahtan buna dini giyim-kuşam dahil değil…

7. Elle yönetilen sörf tahtası, kayak, bot veya kano

Bu maddenin listede olmasının bariz bir sebebi var. Avustralya Başbakanı Tony Abbott yüzmeyi ve sörf yapmayı çok seviyor. Bu yüzden G20 Zirvesi sırasında maazallah soyunup sörf tahtasına atlayabilir ve denize doğru koşabilir diye düşünmüş olabilirler.

8. Aslında hemen hemen silah olabilecek (ya da olan) her şey

Hepimiz Rusya devlet başkanının avlanmayı çok sevdiğinin farkındayız. Kendisi kırlarda üstsüz koşarak avlanmayı, bu sırada da fotoğraflarının çekilmesini pek seviyor. Ancak Avusturalyalılar, Başkan Putin’in bu yeteneklerini kendi topraklarında sergilemesini istemiyorlar. Ki bu yasak da çok yerinde olmuş, çünkü Putin Avustralya’ya 4 adet savaş gemisiyle hareket etti. Korkarız ki güvenlik kuralları konusunda Putin baştan koktu…

Putin G20'ye dört savaş gemisiyle gidiyor

Güvenlik listesinin tamamına şuradan ulaşılabilir