Avustralyalı berber evsizlerin saçını ücretsiz kesiyor

Avustralyalı berber evsizlerin saçını ücretsiz kesiyor
Avustralyalı berber evsizlerin saçını ücretsiz kesiyor
Dünyanın dört bir yanından iç karartıcı, felaket niteliğinde haberler gelirken, Melbourne, Avustralya'da yaşayan bu berberin yaptığı şey eminiz size de iyi gelecek.

İsmi Nasir Sobhani. 26 yaşında. Haftanın bir gününü evsizlerin saçların kesmek için ayırıyor. Bunu yapmasının sebebi ise kendisinin yakın zamanda uyuşturucuyu bırakmış olması. 9news.com.au'nun haberine göre, ‘Bu benim kötü alışkanlıklarımdan kurtulup, tekrar sağlığıma kavuştuğum için şükretme yöntemim. Gördüğüm iyiliği topluma geri yansıtıyorum’ Diyor. Karşılaştığı kişilerle konuşurken onları da alışkanlıklarından kurtulmak için ikna etmeye çalıştığını da ekliyor.

Haftanın altı günü Melbourne’de bir berber dükkanında çalışan Sobhani, tek tatil gününde sokaklarda kaykayıyla gezip karşılaştığı evsizlere sohbet edip, onların saçların kesiyor.

Bir YouTube belgeselinde yaptığı şeyden bahseden Sobhani, bazen saçlarını kestiği kişilerin fotoğraflarını ve hikayelerini Instagram hesabından da paylaşıyor. Bunlardan bazıları öyle dokunaklı ki, Nasir Sobhani’nin gönüllü olarak yaptığı bu şeyin ne kadar kıymetli olduğunu gözler önüne seriyor.

 Belgesel ile birlikte adı sosyal medyada duyulan Sobhani’nin yaklaşık 47 bin takipçisi olmuş bile.

Saçını kestiği evsizlerden bir tanesi olan Mark'ın hikayesini şöyle anlatmış Sobhani; 'Bu Mark. 28 yaşında. Ailesiyle neredeyse 10 senedir görüşmemiş. Mark'ı uzun zamandır tanıyorum ve onu ne zaman görsem ona hep sevgiyle yaklaştım, o da bana hep neşeyle karşılık verdi. Onun tek istediği şeyin sohbet edebileceği birileri olduğunu söyleyebilirsiniz. Bugün onunla karşılaşınca saç tıraşı isteyip istemedğini sordum. 3 senedir sokakta yaşayan Mark, 'Evet, 8-9 aydır kestiremedim saçımı.' dedi. Sokakta yaşamasını uyuşturucudan ziyade sosyal sebeplere bağlıyor Mark. 3 sene önce kaldığı yerden atılmış ve sonrasında bir daha ne ev ne iş sahibi olabilmiş. Aynı zamanda depresyonda olan Mark, çok yalnız ve yalnızca sevilmek istiyor. Özellikle Noel ve yeni yılda ailesini aramayı düşündüğünü söyleyen Mark'ı dinlerken çok üzüldüm. Üstünde doğru dürüst kıyafetler bile yoktu, gidip ona giyecek ve temizlik ürünleri aldım. Saçlarını kestik,  o da üstünü değiştirdikten sonra ona şöyle bir baktım, ve çok iyi görünüyorsun! dedim. O da, 'Biliyorum! Çünkü harika hissediyorum!' dedi.'