Az kalsın çöpe gidecek olan fotoğraftaki duygulandıran detay!

Az kalsın çöpe gidecek olan fotoğraftaki duygulandıran detay!
Az kalsın çöpe gidecek olan fotoğraftaki duygulandıran detay!
Biyologlar, tesadüfen karşılaştıkları bu fotoğraftaki ayrıntıya çok şaşırdı. Çünkü bu köpekbalığı ilk defa doğum yaparken görüntülenmişti.

RADİKAL - Jaws’dan beri kafalarımızdaki köpekbalığı imajı iflah olmak bilmedi. Belki de pek çoğumuzun rahat rahat denizde yüzememesinde büyük payı olan o köpekbalığı imajı yüzünden, şu anda köpekbalıklarının hunharca katledilmesine pek de sesimizi çıkarmıyoruz. Halbuki insan görünce hızla yönünü değiştiren, deliler gibi aç olmadıkça bir insana saldırmayan bir canlıdan bahsediyoruz. 1 yılda tüm dünyada köpekbalığı saldırısı yüzünden ölen insan sayısı, sivrisinek sokması yüzünden ölenlerden ise çok daha az.

Bu bilgilere sahip olan ve köpekbalıklarına majestik yaratıklar gözüyle bakan biyologlar, aşağıdaki görsel yüzünden büyük bir heyecan içinde. Çünkü viral hale gelen bu görselde bir köpekbalığı türü, ilk kez (ve yanlışlıkla) doğum esnasında görüntülendi.

Sapanbalığı adlı köpekbalığı türüne ait bu fotoğraf , 23 Ağustos 2014 tarihinde çekilmişti. Avustralya ’da yaşayan Attila Bicskos Kaszo adlı fotoğrafçı, Filipinler’de dalış yaptığı esnada bu köpekbalığını görüntülemişti. Fotoğrafın kullanıldığı araştırma sonuçları ise 23 Aralık 2014 tarihinde internette yayınlandı ve büyük ses getirdi.

Fotoğrafta dikkatinizi ilk olarak kocaman köpekbalığı çekiyor olabilir, ancak biraz daha dikkatli baktığınızda minik bir kafanın dünyayla ilk kez temas ettiğini de görebilirsiniz.

Bu fotoğrafın neden önemli olduğunu ilk bakışta anlayamadığını söyleyen Bicskos Kaszo, başta fotoğrafı beğenmemiş ve çöp kutusuna göndermiş. Huffington Post’a gönderdiği bir mailde Bickos, “Fotoğrafı sildim, çünkü görüntüde anlam veremediğim bir şişlik vardı. Ben de bu şişliğin kadraja giren bir denizanası olduğunu düşünüp, fotoğrafı sildim. Ancak daha sonra elimde başka profilden çekilmiş güzel fotoğrafı olmadığını fark ettim ve bu görseli yine de yayınlamaya karar verdim” diye konuştu.

Çeviri: Eda Utku / Radikal


  http://www.radikal.com.tr/127328912732895

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  gurur - user742477

  burada yorum yapan arkadaşlar beni sevindirdi doğrusu çünkü köpekbalıklarının memeli olmadığı için fotoğrafın sahte olduğunu söyleyen arkadaş dahil tüm yorumlar çok mantıklı ve zekice

  gayet mumkun - keryil

  evet, kopekbaliklari yumurtlarlar, ama cogu kopekbaligi turunun dollenmis yumurtasi bedenlerinin icinde olgunlasir. yavrular annenin bedeninden olgunlasmis bir sekilde cikar, bu da memeli dogumu gibi bir goruntu yaratir.

  Mümkün - yukbil

  Doğuran köpekbalıkları vardır. Memelilerden tek fark, rahme bir kordonla bağlanmamış olmalarıdır. Yumurta dışarıda anne karnında açılır ve yavru orada gelişimini devam ettirir. Hatta annesinin karnında, yumurtadan henüz çıkmamış diğer yavruları yiyen yavru köpekbalığına ilişkin bir görüntü bile vardır bir belgeselde.

  Biraz araştırma lütfen - user392343

  Köpekbalıklarının üremesi, çiftleşme sonucunda iç döllenme ile gerçekleşir. Döl yatağında yumurtalardan çıkan yavrular gelişimlerini buradan tamamlar ve canlı olarak doğarlar. Bazıları ise yumurtlayarak ürer. Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/381591-kopek-baliklari-nasil-cogalir.html#ixzz3Oyg3r33m

  Mümkün değil - user555855

  Bu haberin doğru olması mümkün değil. Köpek balıkları yunus ve balinalar gibi memeli hayvanlar değil. Onlar "balık" türevi ve yumurtlayarak çoğalıyorlar. Bu konuda pek çok belgesel de var. Bu fotoğraf Photoshop, ya da bir çeşit şaka olmalı.