Banksy gizlice Gazze'ye girdi, 2 dakikalık belgeselle döndü

Banksy gizlice Gazze'ye girdi, 2 dakikalık belgeselle döndü
Banksy gizlice Gazze'ye girdi, 2 dakikalık belgeselle döndü
Dünyanın en gizemli sanatçılarından biri olan İngiliz sokak sanatçısı Banksy, gizlice Gazze kentine gitti ve 2 dakikalık bir mini belgesel çekti. Hiciv yüklü videoda, Banksy'nin Gazze'deki yıkık duvarlarda bıraktığı izleri de görmek mümkün.

RADİKAL - İngiliz olması dışında hakkında hiçbir şey bilinmeyen sokak sanatçısı Banksy, Filistin’in Gazze kentine bir “gezinti” yaptı. Yıllardır süren savaş ve abluka yüzünden mahvolan şehirde resimler çizen Banksy, bir de mini belgesel yayınladı.

Yaklaşık 2 dakika süren kısa filmde Banksy’nin gizli tünelleri kullanarak Gazze’ye girdiği görülüyor. Tünelden çıktığında ise önünde yıkık duvarları, mutsuz insanlarıyla koca bir şehir yükseliyor.

Banksy’nin hiciv yüklü videosu, bir turizm acentesinin reklam videosunu hatırlatıyor. Videonun başında yer alan “Bu yıl yeni yerler keşfettiğiniz bir yıl olsun” mesajını, başka ‘huzur dolu’ mesajlar takip ediyor. Ancak her bir mesajın altında, Gazze’deki hayatın aslında ne kadar kötü durumda olduğuna dair mesajlar da beliriyor.

Şehirde gezen Banksy, bulduğu sağlam durumdaki kapı ve duvarlara çizimler de yapmış. Bu fotoğrafta, tamamı yıkılmış bir evin kapısına yaptığı “Bomb Damage” (Bomba Hasarı) adlı bir resmi görüyoruz. Resimde Yunan mitolojisinde gururu yüzünden çocuklarını kaybettiği anlatılan Tanrıça Niobe’nin ağlarkenki hali tasvir edilmiş.

Küçük bir not: Banksy bu fotoğrafı resmi Instagram hesabı olan banksy.co.uk’de de paylaştı. Hesabın Banksy’ye ait olduğunu nereden mi biliyoruz? Çünkü Banksy'nin basınla ilişkilerini yürüten Jo Brooks, bu hesabın gerçekten Banksy’ye ait olduğunu Twitter’dan onayladı.
Belgeselde yer alan bir diğer görsel de, yıkık bir duvar üzerinde görülen kedi çizimi. Bir metal yumağıyla oynayan kedinin yüzünde pek de mutlu bir ifade olmadığı görülebiliyor.
İnternet sayfasında bu fotoğrafı paylaşan Banksy, “Orada yaşayan bir adam yanıma yaklaşarak ‘Lütfen… Bu resim ne anlama geliyor?’ diye sordu. Ona Gazze’deki yıkıma dikkat çekmek istediğimi, bu yüzden de bu fotoğrafları internet sitemde paylaşacağımı, ancak insanların yalnızca kedi yavrularının fotoğraflarına baktığını söyledim” notunu yazdı.

Belgeselde yer alan bir diğer duvar resminde ise, hapishanelerdeki bir gözetleme kulesinin lunaparktaki salıncaklar gibi kullanıldığı bir tasvir bulunuyor.

Banksy bu eseri hakkında internet sitesinde şöyle yazdı; “Gazze çoğu zaman ‘Dünyanın en büyük açık hava hapishanesi’ olarak tasvir ediliyor. Çünkü kimsenin şehre girmesine ve şehirden çıkmasına izin verilmiyor. Ancak böyle söylemek, hapishanelere haksızlık oluyor. Gazze’de elektrik yok ve içme suları da neredeyse her gün, her an kesilebiliyor.”

Bu Banksy’nin bölgeye yaptığı ilk ziyaret değil. 2005’te Batı Şeria Duvarı üzerinde resimler yaptığı tespit edilen sokak sanatçısı, gazetelere konu olmuştu. O yıl yaptığı “gezintisinde” 9 farklı çizim yapan Banksy, duvarın yarattığı içler acısı duruma işaret etmişti.

Kaynak: Mashable

Çeviri: Eda Utku / Radikal