'Başka bir Onur Yürüyüşü mümkün' dedirten 19 fotoğraf

'Başka bir Onur Yürüyüşü mümkün' dedirten 19 fotoğraf
'Başka bir Onur Yürüyüşü mümkün' dedirten 19 fotoğraf
Her sene Haziran ayının son haftasında kutlanan, LGBTİ bireylerin haklarını ve özgürlüklerini savunmak için düzenlenen Onur Yürüyüşü'nün İstanbul'daki ayağına biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiler gölge düşürmüşken, Haziran ayı boyunca dünyanın dört bir yanında düzenlenen yürüyüşlerde objektiflere takılan görüntüler saygının, anlayışın, hoşgörünün ve renklerin en güzel temsillerini ortaya koydu.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

Düzenlenmesi 28 Haziran 1969’da Amerika’da gerçekleşen Stonewall Ayaklanmalarına dayanan Onur Yürüyüşü dünyadaki en renkli yürüyüşlerden, bir nevi kutlamalardan bir tanesi. Geçtiğimiz hafta içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde eşcinsel evliliğin 50 eyalette de yasalarla mümkün kılınmasının rüzgârını da ardına alan bu seneki yürüyüş İstanbul ’da engellere takıldı.

Önce Ramazan ayı sebebiyle toplum hassasiyetini, ardından da valilikten yürüyüş için izin alınmadığını gerekçe gösteren yetkililerin bu açıklamaları katılımcılarda ve örgütlerde karşılık bulmadı. Geçtiğimiz hafta düzenlenen ve herhangi bir engele takılmayan trans yürüyüşünün üstünden geçen bir haftada neyin değiştiğini soran destekçiler ve LGBTİ bireylerden oluşan kalabalık cevabı maalesef biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su olarak aldı.

Bu arada yürüyüş 28 Haziran günü yalnızca İstanbul’da değil, ay boyunca dünyanın dört bir yanında düzenlendi. Farklı şehirlerdeki yürüyüşlerden ekranlara yansıyan bazı görüntüler sosyal medyada defalarca paylaşıldı ve yorumlandı. Hoşgörünün, saygının, sevginin ve pek tabii ki renklerin hakim olduğu Onur Yürüyüşü fotoğrafları, gazsız, plastik mermisiz ve tomasız bir yürüyüşün de mümkün olduğunun kanıtı niteliğinde. İşte o fotoğraflardan bazıları;

1. Londra

2. San Francisco

3. Chicago

4. Varşova

5. New York

6. Ljubljana

7. New York

8. Londra

9. Londra

10. Toronto

11. Tokyo

12. Viyana

13. Seoul

14. Paris

15. Lima

16. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da New York'taki yürüyüşe katıldı

17. Çenay, Hindistan

18. New York

19. Ünlü oyuncu Ian McKellen da New York'taki Onur Yürüyüşü'ne katıldı