"Ben olsam böyle yapardım" dediler dövdüler

"Ben olsam böyle yapardım" dediler dövdüler
"Ben olsam böyle yapardım" dediler dövdüler
TRT 1 ekranlarının "ibretlik" örnekler sunduğu programı Sen Olsan Ne Yapardın'da bu hafta rol icabı kimsesiz iki çocuğun bir kafede oturmasına kızıp onları dışarı çıkarmaya çalışan oyuncu az kalsın feci bir dayak yiyordu.

RADİKAL - TRT 1 ekranlarında yayınlanan programda rol icabı garson kılığına giren oyuncu, kurgulanan senaryo gereği iki kimsesiz çocuğu kafeye alıyor. Çocuklardan biri masanın üzerindeki bir cam eşyayı yanlışlıkla yere düşürüyor. Bunun üzerine yine ekipten işletmeci kılığına girmiş olan Tunca Soysal, çocukların mekana neden alındığını sorguluyor ve garsona çocukları mekandan çıkarmasını söylüyor. Ve deyim yerindeyse o anda film kopuyor!

Bir oyunun parçası olduklarından habersiz oturan iki erkek müşteri, Tunca Soysal'ın rol gereği sergilediği tutum karşısında kendilerini tutamayarak oyunculara saldırıyor! Hızını alamayan şahıslar oyunculardan birine tekme sallarken, "Bu bir kamera şakası" denmesine rağmen ellerindeki peçeteliği de oyunculara fırlatıyor.

Bunun üzerine gizlendiği yerden dışarı çıkan programın sunucusu ünlü oyuncu Altan Erkekli, oyunculara saldıran gençleri sakinleştirerek masaya oturtturarak, yaptıklarının yanlış olduğunu aktarıyor. Saldırıdan zor kurtulan Soysal'ın içinde kaldığı duruma oldukça şaşırmış gözüken Altan Erkekli'yi karşılarında gören şahıslar da zor sakinleşiyor. Açıkçası biz ne diyeceğimizi tam olarak bilemedik. "İnsanlık ölmemiş" diyemiyoruz, "Böyle insanlık olmaz olsun" da... Programın adı "Sen olsan ne yapardın?" olunca, görüntülerdeki şahısların bu soruya yanıtların da oldukça net gözüküyor; "Ben olsam böyle yapardım!" Yorum sizlerin, işte o görüntüler;

 

Haberimizin ardından iletişime geçtiğimiz, programın yapımcısı Mahmut Avcı, haberin ilk yayıldığı anda bir yanlış anlaşılma üzerine Tunca Soysal yerine, programın bir diğer oyuncusu Altan Erkekli'nin oğlu olarak bilinen Efe Erkekli'nin darp edildiği yönündeki bilgi kirliliğini giderdi ve şu açıklamayı yaptı;

"ABD de yayın yapan ABC TV de yayınlanan What Would you do? isimli formatın Türkiye versiyonunu  Sen Olsan Ne Yapardın adı ile hazırlamaktayız. Format Walt Disney ürünüdür. Saygın Usta oyuncu Altan Erkekli'nin demokrat/hümanist kimliği şemsiyesinde sosyal deneylerle toplumun fotoğrafını çekmeye çalışıyoruz. Eski programlarımızda da görüleceği gibi biz topluma kötü örneklik teşkil edecek görüntüleri vermekten kaçınmakla beraber, humanist/insanscıl kuşatıcı ve ayrımcılığa karşı bir tavır içindeyiz. Eski programlardan birinde göreceğiniz üzere ırkçılık dahi işlenmiş bir konu başlığımızdır. Bu istikamet yakın tarihte kapitalist bir gıda işletmesinde sokak çocuklarına uygulanan şiddeti haberlerde izledik.

Biz de yeni bir deney olarak haberinize konu olan vtr ile yine benzer bir mekanda hikaye olarak olguyu kurguladık. Vtr olarak bir kısmı internete düşen görüntüde görüldüğü gibi, Kendisi daha önce sokakta yaşayan bir vatandaş (ki sokak hayatının sonunda 10 yıl hapis yattığınıbelirtmiş) hikaye gereği kötü garsonu oynayan oyuncumuz Tunca Soysal'a olması gerekenden sert tepki göstermiş olmakla şiddet sergilemiştir.

Bu görüntüyü paylaşmış olmamız şiddeti teşvik etmek olmadığı gibi doğru ve yanlış davranış biçi örneği olarak haddini aşan bir davranış olarak toplumda rastladığımız istenmeyen duruma örnektir. Altan beyin hikayeye dahil olan saldırgan vatandaşlara yaptığı konuşma da bunu teyit eden ifadelerdir. Amacımız, ırk, sınıf, cinsiyet ve birlikte yaşamaya engel olan her türlü durumu evrensel insan değeri içinde dönüştürmek ve birlikte yaşama olgusunu güzel insanların hikayeleri ile kalıcı kılmaktır.

Başarılı olmak her zaman mümkün olmayabileceği gibi gayretimiz bu yöndedir."