Berbat olduğu alenen bilinmesine rağmen yine de gişede başarı gören 11 film

Berbat olduğu alenen bilinmesine rağmen yine de gişede başarı gören 11 film
Berbat olduğu alenen bilinmesine rağmen yine de gişede başarı gören 11 film
Hollywood'da bir Recep İvedik furyasıdır gidiyor. Bu berbat filmleri herkes izliyor, sonra da "Allah allah, neden bu kadar çok izlendi acaba?" diye şaşırıyor. / Yiğitcan Erdoğan

İlla ki siz de bir noktada bir film için demişsinizdir: “Yahu kim izliyor bunları?” diye… Bilen bilir, bir ara Türkiye ’de bu durum Recep İvedik için yaşanıyordu. Her gelen Recep İvedik filmi gelmiş geçmiş en çok izlenen film olma başarısını gösterirken, bir Allah’ın kulu bile “Evet, ben gittim parasıyla izledim bunu sinemada” demiyor, herkes kafasını kaşıyıp, “ulan nereden geliyor bu değirmenin suyu o zaman ?” diye harıl harıl düşünüyordu.

Biz dedik hazır malum bir film eleştirmenlerden de, izleyenlerden de “Bu ne lan?” gibi tepkiler almasına rağmen gişeyi alt üst ediyor, bunu geçmiş senelerde yapan filmlere de bir bakalım dedik. Olabildiğince objektif olmak adına da filmlerin kötülüklerini Metacritic puanlarıyla pekiştirdik. Yani bizim kendi görüşümüze göre zaten kötü olan filmlere bir de eleştirmenlerin görüşünü ekledik, olabildiğince objektif olalım dedik.

Buyurun, 2004 ile 2014 arasında çıkan ve resmen kötü olmasına rağmen yine de iyi gişe yapan 11 film!

 

1. 2004 – National Treasure

Metacritic: 39

Gişe: 347M$

Neden İzlendi: İnsanlar yeni bir Indiana Jones doğuyor sandılar.

Nesi Kötüydü: Filmde her şey çok abartıydı, buna Nicolas Cage’in oyunculuğu da dahil. Indiana Jones olmanın yanına bile yaklaşamadı, zaten seri azalarak bitti sonrasında.

 

2. 2005 – The Pacifier

Metacritic: 30

Gişe: 198M$

Neden İzlendi: Vin Diesel o zaman büyük yıldızdı, Disney de filmi iyi pazarladı.

Nesi Kötüydü: Yani anlatmaya gerek var mı? Bebek bakıcılığı yapan NAVY Seal konsepti herhalde dünyanın en 90’lar kokan, en ucuz konsepti olabilir. Komik değildi, eğlenceli bile olamadı.

 

3. 2006 – Scary Movie 4

Metacritic: 40

Gişe: 178M$

Neden İzlendi: Herhalde insanlar Scary Movie ismine güvendi. Scary Movie 3 bu kadar kötü değildi zira.

Nesi Kötüydü: Komik değildi, şakalar çok ucuzdu, resmen tuvalette yazılmış gibi bir havası vardı.

 

4. 2007 – Wild Hogs

Metacritic: 27

Gişe: 253M$

Neden İzlendi: Oyuncu kadrosu iyiydi, insanlar o yıldızları beraber görmek istediler.

Nesi Kötüydü: O kadronun hiçbir üyesi orada olmak istermiş gibi görünmüyordu. Şüphesiz hayatımda gördüğüm en çocukça senaryolardan birine sahip olması da cabası.

 

5. 2008 – Bedtime Stories

Metacritic: 33

Gişe: 212M$

Neden İzlendi: Konsepti ilginçti. Adam Sandler’ın da hep acayip bir gişe çekimi vardır zaten.

Nesi Kötüydü: Neresinden tutsak elimizde kalır. O ilginç konsept çarçur edilmişti. Hesapta çocuk filmiydi ama çocuklara göre falan değildi.

 

6. 2009 – Couples Retreat

Metacritic: 23

Gişe: 109M$

Neden İzlendi: Promosyonu bolca yapıldı, millet ortalama bir romantik komedi zannetti.

Nesi Kötüydü: Romantik komedinin halihazırda yerlerde sürünen standartlarına bile hakaretti. Çok sıkıcıydı.

 

7. 2010 – The Last Airbender

Metacritic: 20

Gişe: 319M$

Neden İzlendi: Avatar’ın hayran kitlesi, başka bir şey değil.

Nesi Kötüydü: Ne kaynak materyali anlayan, ne de nasıl film çekilir bilen kimsenin kamera arkasında olmadığı çok açıktı. Efektler berbat, senaryo acınası, oyunculuklar rezalet…

 

8. 2011 – Jack and Jill

Metacritic: 23

Gişe: 149M$

Neden İzlendi: Dedik ya, Adam Sandler’ın gişeyle arası iyi. Millet çerezlik güldürmece izlerim diye gitti.

Nesi Kötüydü: Eddie Murphy’nin en kötü filmlerini alın, ikiyle çarpın. Artık kadın kılığına giren adama da gülmeyelim bir zahmet yeter…

 

9. 2012 -The Devil Inside

Metacritic: 18

Gişe: 101M$

Neden İzlendi: Ya inanın bilmiyorum. Gerçekten. Promosyonu mu yapıldı bu filmin benden habersiz? Oyuncuları çok ünlü de ben mi bilmiyorum? 1 milyon dolara yapılmış bu film nasıl böyle bir gişe yapar?

Nesi Kötüydü: Size şöyle diyeyim, filmin resmen son kısmını çekmeye üşenmişler. Filmin sonu yok. Aniden bitiyor. Öylece. Bir anda. Evet. Kim izledi abi bu filmi?

 

10. 2013 – A Good Day to Die Hard

Metacritic: 28

Gişe: 304M$

Neden İzlendi: Çoğunlukla ilk Die Hard’ı seven abiler, dayılar, amcalar; küçüklerin elinden tutup yeni nesle John McClane’i tanıştırmaya gittiler.

Nesi Kötüydü: Karşımızda gördüğümüz her kimse John McClane değildi. Seri yaşını göstermeye iyiden iyiye başladığını belli etti.

 

11. 2014 – Transformers: Age of Extinction

Metacritic: 32

Gişe: 600M$

Neden İzlendi: İşte şu an geek dünyası olarak biz de kendi kendimize bu soruyu soruyoruz. Patlama görmeyi çok seviyoruz herhalde.

Nesi Kötüydü: Her Transformers gibi girerken kapıda IQ’nuzu bırakmanız, çok fazla şey sorgulamamanız gerekiyordu. Senaryosu gerçekten de aptalcaydı zira. Hey maşallah.