Beyaz Perde'den dizi dünyasına transfer olan 11 büyük oyuncu

Beyaz Perde'den dizi dünyasına transfer olan 11 büyük oyuncu
Beyaz Perde'den dizi dünyasına transfer olan 11 büyük oyuncu
Türkiye'de dizi ve sinema dünyası iç içe bir yapıda. Bütün oyuncular dizilerde ve sinema filmlerinde boy gösterebiliyorlar, izleyici olarak buna alışığız. Ancak yurt dışında çok uzun yıllar boyunca dizi oyuncuları ve sinema oyuncuları arasında keskin çizgiler vardı. Son yıllarda gerek ekonomik, gerekse dizi projelerinin güçlenmesiyle sinemanın büyük isimlerini televizyon dizilerinde görmeye başladık. İşte size sinemadan televizyona adım atmış 11 büyük oyuncu!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Yurt dışındaki projelerde genelde dizilerde yıldızı parlayan oyuncular sinema dünyasına adım atıp bir daha dizi setlerine dönmezler. Ancak son yıllarda büyük bütçeli dizi projelerinin dünya çapında ün kazanmasıyla sinema dünyasının büyük isimleri, konuk oyunculuktan ziyade, dizilerin başrollerinde yer almaya başladılar. Aralarında şaşırtıcı isimlerin de bulunduğu bu listeye belki ileride "Asla olmaz" diyeceğimiz oyuncular da eklenebilir...


1. Clive Owen1987'de Rockliffle's Babies dizisiyle izleyici karşısına çıkan Clive Owen'ı Türkiye'de sinema filmleriyle tanıdık. Çok uzun süre kısa filmlerde ve tv projelerinde yer alan Owen'ı Türkiye'de özellikle "Kral Arthur" filmiyle daha yakından tanımaya başladık ve ondan sonra sürekli sinema filmleriyle karşımızda bulduk. Bir kaç konuk oyunculuk ve seslendirme katılımlarıyla tv'ye yeniden göz kırpmaya başlayan Owen, şu sıralarda yeni başlayan The Knick dizisiyle dizi sektörüne sağlam bir giriş, tabiri caizse dönüş yapmış bulunuyor.

2. Eva GreenSinemanın en güzel kadınlarından biri olan Eva Green, 2011 yapımı mini dizi Camelot dışında TV'de pek görülmeyen bir oyuncuydu. Kendisi 2014'te Penny Dreadful ile dizi dünyasına çok iddialı bir yapımla girdi.

3. Laurence FishburneO kimilerimiz için gönüllerde bir "Laurence başgan". Kimilerimiz onu gençlik halinde Apocalypse Now'da görüp tanıyamadık bile ama sinemanın en kadim oyuncularından biridir kendisi. 1970'li yıllarda televizyon dizileri ve filmleriyle başlayan oyunculuk hayatının ilerleyen yıllarında Elm Sokağı Kabusu, Othello, Ufuk Faciası, Hoodlum gibi büyük isim yapmış yapımlarda yer alsa da bizim için hep o Matrix'teki haliyle hatırlanır. Türkiye'de ismini herkese Matrix'le ezberleten Fishburne; 2011'de CSI ile göz kırptığı dizi dünyasına Hannibal ile sağlam bir adım attı.

4. Sean Bean


1984'te başlayan kariyerinde kısa tv filmleri ve dizilerde ufak rollerle ilerlemeye başlayan Bean; Patriot Games, Anna Karenina, Ronin gibi yapımlarda boy göstermiş olsa da Türkiye'de Yüzüklerin Efendisi serisinde canlandırdığı Boromir karakteriyle tanınmış ve o günden beri ilgiyle takip edilmektedir. 2008'de Crusoe ile adım attığı dizi dünyasına, 2011'de Taht Oyunları'nın ilk sezonuyla adını kazımıştır. Sean Bean bu dizide canlandırdığı Ned Stark karakteriyle hayran kitlesini ikiye katlamıştır diyebiliriz. Şu sıralar Legends dizisiyle tv ekranlarında yer almaya devam eden Sean Bean'in gelecek yapımları da merakla bekleniyor.

5. Lena Headey90'lı yılların başında Su Şehri filmindeki rolünün ardından küçük dizi rolleriyle kariyerine devam eden Lena Headey, Seks Dedikoduları filmiyle yavaş yavaş tanınmaya başlasa da Türkiye'de yüzünü 300 Spartalı filmindeki performansıyla ezberletmiştir. 2008'de Terminator: The Sarah Connor Chronicles ile dizi dünyasına sağlam bir giriş yapan Headey, 2011'de Taht Oyunları'ndaki Cercei rolüyle yıllardır dizi aleminin kraliçeliğini sürdürüyor.

6. Liev SchreiberTelevizyon ve sinema filmleriyle 1994'te başlayan kariyerinde yavaş ama emin adımlarla yükselen Liev Schreiber; Sphere, Jakob The Liar, Omen gibi filmlerde rol almasına karşın Türkiye'de yüzü 2007'de rol aldığı CSI dizisindeki Michael Keppler rolüyle tanınmıştır. Sonrasında Kolera Günlerinde Aşk ve X-Men:Wolverine filmleriyle şöhretini arttıran Schreiber, şu sıralar 2014 yapımı Ray Donovan dizisindeki başrolüyle tv ekranlarındaki yerini sağlamlaştırıyor.


7. Halle Berry90'lı yılların başında televizyon dizileriyle başlayan karşyerinde hızla yükselen Berry, 1994 yapımı Çakmaktaşlar filmindeki "Miss Stone" karakteriyle hem "Taş gibi kadın" sözünün hakkını vermiş, hem de dünya çapında yüzünü tanıtmıştır. Ancak genel izleyici açışından ona en büyük şöhreti X-Men filmindeki Storm karakteri getirmiştir. Takip eden yıllarda bir çok sinema yapımıyla ününü sürdüren Berry, şu sıralarda 2014 yapımı Extant dizisiyle tv ekranlarına sıkı bir dönüş yapmışa benziyor.

8. Hiroyuki Sanada1960 doğumlu olan Sanada, Japon tv ve sinemasının en tanındık yüzlerinin başında gelir. Çocukluk yaşlarında rol aldığı Japon dizileriyle kariyerine başlayan Sanada, Türkiye'de Alacakaranlık Samurayı ve Son Samuray filmleriyle yüzünü tanıtmıştır. Bu yapımlardan sonra sürekli olarak Hollywood yapımlarında rol alan Sanada, adeta Hollywood'un temsili Japon karakteri olmuştur. Bir filmde bir Japon olacaksa o isim Sanada'dır adeta... 2010 yılında Lost, 2011 yılında Revenge dizilerinde yine batı dünyasının Japon karakter ihtiyacını Sanada karşılamıştır. Usta oyuncu tv ekranlarındaki maceralarına 2014 yılında Helix ve Extant dizilerinde yine Japon karakterleri canlandırarak devam ediyor.

9. Zooey DeschanelHollywood'un aranan yüzlerinden olan Zooey Deschanel 1998'de Veronica's Closet dizisiyle başladığı oyunculuk kariyerine sinema filmleriyle devam etmiştir. Arada dizilerde ufak roller de alsa; Elf, Otostopçunun Galaksi Rehberi gibi filmlerle tanınmaya başlamıştır. Özellikle Bay Evet ve 500 Days Of Summer filmleriyle Türkiye'de geniş hayran kitlelerine ulaşan güzel oyuncu, 2009 yılından bu yana daha çok televizyon yapımlarında yer alıyor. Deschanel, 2011 yılında rol almaya başladığı "New Girl" dizisiyle tv ekranlarına kazık çakmış durumda.


10. Elijah WoodOnu hatırlamasak da 1989 yılında Geleceğe Dönüş 2'de görmüştük. Küçük bir rolle bu efsane film sayesinde oyunculuğa adım atan Elijah Wood, uzun yıllar bir çok filmde rol almış arada ufak dizi projelerinde de boy göstermitir. Türkiye'de ilk olarak "Derin Darbe" filmiyle yüzünü tanıtmış hemen ardınran gelen Fakülte ve Yüzüklerin Efendisi serisiyle sinemanın en çok tanınan yüzlerinden biri haline gelmiştir. Onu ölümsüzleştiren Frodo karakteriyle adeta özdeşleşen oyuncu, Günah Şehri'nde sürpriz bir rol ve takip eden yıllarda gelen Paris I Love You gibi yapımlarla beyazperdeye kazık çakacağı izlenimini yaratmıştır. Ancak son yıllarda yavaş yavaş tv ekranlarına yönelen Wood, 2012'de Tron ve 2011'de Willfred ie dizi sektörüne kendini adamış gibi gözükmekte...

11. Charlie Sheen


Oyunculuğun bir aile geleneği olduğu Sheen sülalesinin en tanınan fertlerinden olan Charlie Sheen, 1973'te başladığı kariyerine sayısız Hollywood filmi sığdırmış usta bir oyuncu. Çoğunlukla absürt komedi tarzında filmlerle karşımıza çıkan Sheen, Hot Shots, Loaded Weapon gibi yapımlarla Türkiye izleyicisini kahkahalara boğarak kendini tanıtmıştır. 2000'lerin barşında ufak denemelerden sonra Spin City ile dizi sektörüne sağlam bir giriş yapmıştır. Takip eden yıllarda yine sinema sektöründeki ulvi görevini yerine getiren Sheen, 2011'de yol almaya başladığı Two And A Half Man'in ardından 2012'den bu yana devam eden Anger Management ile tv ekranlarına kazık çakmış gibi görünüyor.

Bonus: Adrien BrodySon yıllarda popülaritesini yitirse de bir dönemin en çok aranan sinema yüzlerinden olan Oscar ödüllü Adrien Brody de aslında kariyerine diziyle başlayan aktörler arasında. 1988 yılında Annie McGuire dizisinde aldığı rolle oyunculuğa adım atan Bordy, uzun yıllar sinema filmlerinde rol aldı ve 2002 yapımı Piyanist filmiyle tüm dünyaya kendini tanıttı. Türkiye'de de Piyanist filmiyle akıllara kazınan Brody, dizi sektörüne girmemek için en çok direnen isimlerden biri olsa da 2014 yılında mini bir dizi olan Houdini'de Harry Houdini'yi canlandırdı. Ajandasında 6 sinema filmi daha olan Brody'nin dizi sektörüne tamamen teslim olacağı günler merakla bekleniyor...