Beyaz perdenin en azılı 13 terörist lideri

Beyaz perdenin en azılı 13 terörist lideri
Beyaz perdenin en azılı 13 terörist lideri
IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi'nin adını sıklıkla duyduğumuz şu günlerde, terör örgütü liderlerinin dünyaya saldıkları korku ve kaos ortamının nasıl sonuçlara yol açtığına tanık oluyoruz. Peki daha önce buna benzer şekilde dünyayı açık bir şekilde tehdit eden örgüt liderleriyle hiç karşılaşmadık mı? Sinema salonlarında karşılaştık elbette. İşte size beyaz perdeden dünyayı tehdit eden en azılı 13 terörist lideri!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

1971 yılında doğan Ebu Bekir Bağdadi, şu an 43 yaşında ve dünyayı en açık şekilde tehdit eden örgüt liderlerinin başında geliyor. Bir zamanlar Osama Bin Ladin'in adının sıkça geçtiği bültenlerde artık onun ismi ön plana çıkıyor. Forbes'ın "Dünyanın En Güçlü İnsanları" listesine radikal bir giriş yapan Bağdadi, Irak ve Suriye'de geniş topraklara yayılan bir hakimiyet alanında binlerce silahlı adamıyla küresel bir tehdit konumunda. Öyle ki bir zamanlar küresel terör örgütü olarak görülen El Kaide bile, Bağdadi'ye muhalif bir duruş içerisinde. Bağdadi emrindeki birliklerin hakimiyet bölgelerinde yaşattıkları vahşet, şu an dünyanın en büyük sorunlarından biri olarak görülüyor. 29 Haziran 2014'te Halifeliğini ilan Dr. İbrahim lakaplı Bağdadi, 'İslami terör'le özdeşleşen bir isim oldu.Peki yaşadığımız dünyayı ve sistemi daha önce tehdit eden başka hangi örgüt liderleri oldu? Bildiğimiz kadarıyla henüz kimse televizyonların karşısında 'alayına isyan' şeklinde bir duruş sergileyip 'Yakarım bu gezegeni' demiş değil. Ancak bu tip karakterlerle sinema filmlerinde pek çok kez karşılaştık. Kimisi sempatik geldi bize, kimisine hak verdik, kimisine saygı duyduk ama masumların hayatını tehdit ettikleri için hepsinden nefret ettik. Bağdadi'nin sonu ne olur bilinmez ama sinemadan öğrendiğimiz bir şey varsa, bir baba yiğit çıkar ve zorlu bir mücadelenin ardından yılanın başını ezer. Sizler için beyaz perdeden dünyayı tehdit eden terörist liderleri bir araya topladık...

1. General Francis X. Hummel / The RockTerörist denince aklımıza hep radikal ve sistem dışından insanlar gelir ancak bazen en azılı teröristler, sistemin en büyük savunucuları arasından çıkar. Hummel da onlardan biridir. Komutası altındaki askerlerin gizli görevlerde ölerek, vatana verdikleri hizmetlerin örtbas edilmesi üzerine yeminini bozar Hummel başkan. Dünyanın en tehlikeli kimyasal silahlarından birini ele geçirdiği gibi meşhur Alcatraz Adası'nı zapteder. Hapishane duvarları arasında kendisine bir komuta merkezi kurar ve ABD hükümetine der ki; "Ordu giderlerinden 100 Milyon Doları bana vermezseniz San Francisco'yu haritadan silerim!" Bu dehşete düşüren tehdidin ardında idealist bir duruş vardır aslında. Ed Harris'in canlandırdığı General Francis Hummel, yani Frank Başkan'ın amacı alacağı fidyeyle komutası altında ölen askerlerin ailelerine yardım etmek istemektedir. Bir açıdan bakıldığında helal olsun adama dememek elde değil ancak masum insanların üstüne kimyasal bomba atmak yakışır mı delikanlı adama Frank Başkan? Nihayetinde kendisini terörist elebaşısı konumunda bulur Hummel, amacına ulaşabilir mi tabii ki hayır! Sean Connery ve Nicholas Cage'in içinde olduğu bir ekip gelir ümüğünü sıkar onun. Özünde iyi insandır aslında Hummel, yazık etmiştir kendine de madalyalarla dolu kariyerine de...

2. Mr. Bison / Street FighterÇok sevilen bir bilgisayar oyununun uyarlamasıdır Street Fighter, her ne kadar oyunun senaryosundan çok kopuk bir film olsa da alternatif bir bakış açısıyla anlatır hikayeyi. Kylie Minogue ve Jean-Claude Van Damme gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran filmin dikkatleri üstünde toplayan karakteri hiç şüphesiz filmin çekimlerinden kısa bir süre sonra ölen Raul Julia'nın canlandırdığı Mr. Bison'dur. Bison, Street Fighters oyununda da kötü anılan bir karakterdir ki, filmde de Güney Asya'da yer alan Shadaloo kentinde yükselen bir terörist lideri olarak karşımıza çıkar. Shadaloo aslında bir terör örgütüdür, örgüt o kadar güçlenir ki bir şehire, bir ülkeye dönüşür. Amacı dünyaya terör salmak ve tüm hakimiyeti ele geçirmektir. Kendi ordusu, devlet sistemi ve komutanları olan Shadoloo bir açıdan günümüzdeki IŞİD'i andırır. Mr. Bison'un mutlak hakimiyetindeki Shadoloo, Van Damme'ın canlandırdığı Guile'ın önderliğindeki Birleşmiş Milletler kuvvetlerinin düzenlediği operasyonla mağlup edilir edilmesine de, oyunun esas kahramanları Ryu ve Ken'in silik karakterleri akıllarda soru işaretleri bırakır. Ancak terörist liderliği konusunda Mr. Bison, eline su döktürtmeyen bir duruşla ve karizmatik üniformasıyla hafızalarımızda yer eder.

3. Dr. Evil / Austin PowersAvanak Ajan olarak bilinen Austin Powers'ta hem iyi hem de kötü karakteri canlandıran Mike Myers'ın hayat verdiği Dr. Evil, absürt komedi harmanı bir kötü adam olsa da onun da amacı dünyayı ele geçirmek ve kötülüğün egemen olduğu bir sistem kurmaktır. Serinin her filminde Austin Powers tarafından bu amacına ulaşmaktan alı koyulsa da Dr. Evil da sistemin en büyük düşmanları arasında hatrı sayılır bir yere sahiptir.

4. Salim Abu Aziz / True LiesSinemada İslami terör örgütü liderleri arasında en ünlülerin başında Salim Abu Aziz gelir. Arnold Schwarzenegger ile imtihan olan Aziz, her ne kadar beceriksiz adamlarıyla arasında geçen dialoglarla sempatik bir imaj çizse de, bütün dünyayı tehdit edecek noktada gözü kara bir cihatçıdır. Art Malik'in canlandırdığı Aziz, Schwarzenegger ile fantastiğe yakın çizgide bir mücadeleye giriştikten sonra akıllara durgunluk veren bir şekilde canından olur.

5. Bane / Dark Knight RisesDünyada pek az terörist lideri Tom Hardy'nin canlandırdığı Bane karakteri kadar sevilir sayılır. Batman'in mecazi değil gerçek anlamda belini kıran, ağzını burnunu dağıtan Bane, sisteme karşı en protest duruşlardan birini sergiler. Suçluların hakim olduğu bir dünyayı, kanunsuzlaşmış kanun adamlarının başına musallat eder. Bireysel gücünün yanı sıra operasyonel zekasıyla da tüyleri diken diken eden Bane'in karizmatik duruşu filmi izlerken insanı esir alır. Pek çok izleyiciye göre Batman, Bane'in yanında ateş olsa cürmü kadar yer yakmaz. Nihayetinde Bane de ölü olarak ele geçirilir ama, izleyicilerin gönlünde bir Bane ölür, bin Bane dirilir...

6. Ivan Korshunov / Air Force OneABD başkanının uçağını kaçıran Korshunov, gözü dönmüş bir teröristtir. Gary Oldman'ın canlandırdığı Korshunov, soğuk savaşın izlerini taşıyan bir dönemde ortaya çıkan bir kötü karakter. ABD başkanını canlandıran Harrison Ford'la, uçağın içinde bir kedi fare oyunu oynayan Korshunov, sinema tarihinin en çılgın fidye isteme girişimlerinden birine imza atışıyla listede ayrı bir yere sahip.

7. Howard Payne / SpeedDennis Hopper'ın canlandırdığı Howard Payne, bombaperver bir terörist. Her ne kadar, elinin altında bi düzine adamı olmasa da tek başına oturduğu yerden uzaktan kumandalı bombalarla bir belediye otobüsünü rehin alabilecek kadar çılgın bir zekaya sahip. Payne'in istediği hızda seyahat etmek zorunda kalan bir belediye otobüsünün dur durak bilmeden yol alışının yarattığı stresle yoğrulan filmde, bir polis memurunu canlandıran Keanu Reeves'in otobüsü ve içerisindeki masum insanları kurtarma çabası alkışı hak eden bir performans karşımıza çıkartıyor. Hopper da amacına ulaşamayan teröristler arasındaki yerini alırken, ortaya koyduğu şeytani planla hafızalardaki tazeliğini koruyor.

8. Hans Gruber / Die HardAlan Rickman'ın hayat verdiği unutulmaz terörist liderlerinden biri de şüphesiz, Hans Gruber. Daha sonrasında bir seriye dönüşen Zor Ölüm filminin hem sempatik hem de korkutucu kötü adamı olan Gruber ile onu durdurmaya çalışan Bruce Willis'ın canlandırdığı McClane karakteri arasındaki mücadele mini bir İkinci Dünya Savaşı tadında. Her ABD'linin gönlünde yatan Nazi nefretini farklı bir yorumlamayla modern çağa uyarlayan filmde Alman bir terörist lideri olarak karşımıza çıkan Gruber, özgün karakteriyle, terörist liderler arasında hatrı sayılır bir üne sahip.

9. Killian ve Mandarin / Iron Man 3Alt metninde yatan sistem eleştirisiyle, bir süper kahraman filmi olmanın dışında çok radikal mesajlar veren Iron Man 3'te hem Guy Pearce'in canlandırdığı Aldrich Killian, hem de Ben Kingsley'in canlandırdığı Mandarin karakterleri karşımıza öyle bir tablo çıkartıyor ki, günümüzdeki IŞİD tehdidine bakış açımız değişiyor. Demir Adam'ın yüzleştiği bu amansız düşmanların ardında yatan "kukla oyunu" günümüzdeki terörist liderlerin gerçek yüzlerine önemli göndermelerde bulunuyor. Killian ve Mandarin modern çağların terörist portresini çizebilmek için önemli birer figür.

10. Kobra / G.I. JoeŞüphesiz terörist liderlerin kadrosunun Pele'si, Maradona'sı Kobra Komutan'dır. Joseph Gordon-Levitt'in canlandırdığı efsanevi terörist lideri, eski bir doktordur. Geçirdiği rahatsızlık sonrası, bir maskeye mahkum olan Kobra Komutan, emri altındaki Zartan, Destro ve Storm Shadow gibi teröristlerle dünya üzerinde hakimiyet kurmak için kendi ordusunu kuran, yüksek teknolojiyle donanmış silahlarla dünyaya korku salan bir kötü karakterdir. Daha önceleri oyuncakları ve çizgi filmleri yapılan GI Joe serisinin unutulmaz karakteri olan Kobra Komutan'ın tek amacı dünyayı yönetmektir.

11. Gabriel Shear / SwordfishFilmin son sahnesinde İstanbul'da da bir patlama gerçekleştirerek bizi can evimizden vuran Gabriel Shear, siber ortama hakim bir terörist imajıyla karşımıza çıkıyor. ABD'nin derin devletinde yaşanan bir iç hesaplaşmadan yüklü miktarda para koparmak isteyen, bunun için senatörleri tehdit eden ve hackerlarla bankacılık sistemleri üzerinden cebini dolduran Shear, gelmiş geçmiş en zeki terörist liderlerin başında geliyor. Şeytana pabucu ters giydiren planları ve 11 Eylül saldırıları üstünde şüphe bırakan eylemleriyle dikkat çeken Shear, John Travolta'nın hayat verdiği bir karakterdi. Son sahnede İstanbul'daki eylemi gerçekleştirmese gönlümüzde daha da ayrı bir yere sahip olabilirdi ancak sisteme karşı duruşuyla takdiri kazanan kötü adamlardan biri olarak sinema tarihinde yer aldı.

12. Silva / James BondJames Bond serilerinde pek çok kez karşımıza terörist grup liderleri çıkmıştır ancak aralarında en dikkat çekeni serinin son filminde Javier Bardem'in canlandırdığı Silva karakteridir. Eski bir ajan olan Silva, öldü zannedildiği bir operasyondan canlı çıkmış ve kendisine ihanet edildiğini düşünerek kötü bir insana dönüşmüştür. Sahip olduğu güçle İngiliz Gizli Servisini hedef alan Silva'nın eylemleri uluslar arası düzeyde bir terör hareketine dönüşür. Hem siber, hem de fiziki saldırılarla dünyayı tehdit eden Silva'yı elbette James Bond alt etmiştir ancak, zalımlığıyla Silva ağızlarda patlamış mısırdan ziyade tatlar bırakmıştır.

13. Hendricks / Mission ImpossibleMichael Nyqvist'in canlandırdığı Hendricks, dünyayı kıyamete sürüklemek için gizli servislerle hükümetleri karşı karşıya getiren, güzelim Kremlin Sarayı'nı yerle yeksan eylemekten geri kalmayan bir kötü adam olarak karşımıza çıkıyor. Mission Impossible serilerinde her daim bir kötü adam olur ancak Hendricks serinin son filmi olan Ghost Protocol'de "Dünyanın sonundan sonra ne olacak merak ediyorum..." diyerek, dünyayı ele geçirmekten ziyade yok etmeye meyilli oluşunu gösteren ülkeler arası nükleer bir savaş başlatmayı kafasına takmış bir psikopat olarak listede yer almayı her haliyle hak ediyor.

Bonus: Joker / The Dark KnightBatman'ın ezelden beri düşmanı olan Joker, özellikle Christopher Nolan'ın elinden çıkan Dark Knight filminde organize bir terör örgütü lideri konumunda karşımıza çıkmıştı. Filmin çekimlerinden hemen sonra ölen Heath Ledger'ın canlandırdığı Joker, banka soygunundan hastane saldırısına kadar pek çok hayranlık uyandıran eyleme imza atmıştı. İşini son derece profesyonelce yapan Joker özellikle bir yığın parayı benzin döküp yakışıyla etkileyici bir portre çiziyordu. Psikopat bir ruh haline sahip olan Joker'ın sonu da diğer kötü adamlar gibi kendisi için pek hayırlı olmasa da, ardında bıraktığı iz ve yaşattığı terörle kötü adamlığın zirvesine bayrak diktiği söylenebilir.