Bilimden acıyı sevenlere kötü haber: Sadist olabilirsiniz!

Bilimden acıyı sevenlere kötü haber: Sadist olabilirsiniz!
Bilimden acıyı sevenlere kötü haber: Sadist olabilirsiniz!
Sabahları koyu kahve mi yoksa tatlandırılmış kahve mi tercih ediyorsunuz? Salatada biberi görmeyince asabileşen biri misiniz? Çiğ köfteyi acısız sipariş eden arkadaşınıza sitem ediyor musunuz? Bu basit tercihlerin hayatınızda pek bir önemi olmayabilir ancak son yapılan araştırmalar sonucunda damak tadınızla kişiliğiniz arasında bir bağ olduğu ortaya çıktı.
Haber: Naz Melis Zengin / Arşivi

RADİKAL - Avusturya ’da bulunan Innsbruck Universitesi’nde  500 kadın ve erkek tarafından gerçekleştirilen araştırmayla insanların damak tatları ve karakterleri arasındaki ilişkiyi inceledi. Tuzlu, tatlı, acı ve ekşi olarak 4 gruba ayrılan damak tatları üzerinden katılımcılara 10 soru hazırlandı. Soruların cevapları 1 ve 5 puan arasında puanlandırıldı. 1 ve 5 sayıları arasında puanlandırılan cevapların toplamına göre kişilerin “sadistlik eğilimi” ölçüldü.

Araştırma sonucuna göre acıyı tercih eden insanların sadist davranışlarda bulunma eğilimi diğer tatları tercih edenlere göre daha yüksek çıktı. Buna göre koyu kahve, bitter kahve ve turp gibi yiyecekleri tercih insanlarda günlük olarak sadist davranışlarda bulunma eğiliminin daha olduğu kanısına varıldı.

Araştırmayı gerçekleştiren ekip diğer tatlarla davranışlar arasındaki ilişkiyi henüz tam olarak belirleyebilmiş değil. Tatların insanlardan insana değişebileceğini belirten araştırmacılar, doğru bilgiye ulaşabilmek için daha kapsamlı araştırmaların yapılması gerektiğini ifade ediyorlar.

Araştırmayı dışarıdan inceleyen uzmanlar ise araştırma sonucunun tam anlamıyla kabul edilebilir bulmuyor. Damak zevkinin anlık değişebilme özelliğine sahip olması nedeniyle kişinin karakteriyle belli bir bağının bulunamayacağını belirtiyorlar.


  ETİKETLER:

  Avusturya

  ,

  Kahve

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın