Bir güzel temenni: Ensenize buz koyanınız çok olsun

Bir güzel temenni: Ensenize buz koyanınız çok olsun
Bir güzel temenni: Ensenize buz koyanınız çok olsun
Asya'nın alternatif tıp çözümleri meşhurdur. Özellikle Japonya ve Çin merkezli sağlık akımlarının yıllardır farklı isimlerle sosyal hayatımıza ve sağlığımıza yön veren yaklaşımları oldukça popüler. İnanırsınız inanmazsınız ancak bu ilginç metotlardan birini sizler için denedik ve ne yalan söyleyelim ilk defa uzak doğunun faydasını gördük...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Feng Fu, Feng Shui gibi ama değil. Öyle odanıza yatağınızı şöyle serin, sırtınızı bayıra, ağzınızı hayra açın gibi tavsiyeler olduğunu düşünmeyin. Gayet uygulanabilir, "Lokman Hekim" tadında bir deneyim. Sosyal medyada bir hayli popüler olduktan sonra sizler için deneyelim dedik ve gerçekten de ilginç faydalarını gördük. Her ne kadar Feng Fu gördüğümüz faydadan daha fazlasını vaat etse de henüz oralara gelemedik, gelen olursa diye sizlerle paylaşmayı uygun gördük. Radikalist ekibi olarak şimdiye kadar sizin için nefes alma tekniğiyle uyumaktan tutun, ruh çağırma metotlarına kadar pek çok deneyimden geçtik, ne yala söyleyelim ilk defa bize faydası dokunan bir deneyim yaşadık.

Şimdi öncelikle soğuktan pek hoşlanmıyorsanız bu Feng Fu sevdasından vazgeçin. Çünkü kara kışın habercisi konumundaki şu buz gibi günlerde, buzla tebelleş olmak istemeyebilirsiniz. Feng Fu yöntemi, ensenizi buzla imtihan etmek gibi bir şey. Uygulaması öyle hemen "yaptım oldu" şeklinde değil. 3 gün boyunca aynı işlemi tekrarlamanız gerekiyor. Her sabah kalktığınızda ve her gece yatmadan önce aç karnına ensenize buz koyup 20 dakika boyunca bekliyorsunuz. Buz torbası falan denemeye kalkmayın. Buzun direkt ensenize temas etmesi gerekiyor. Buzun içme suyundan kendi imkanlarınızla dondurulmuş olmasına dikkat edin. Ne olduğunu bilmediğiniz buzları ensenize sürmeyin.

Yöntemi öğrendiğimiz kaynakta, ensenize bir bez bağlamak suretiyle ayakta da uygulayabileceğimiz yazıyordu. Tavsiye etmiyoruz çünkü buz eridikçe suyu aşağı doğru akıyor ve tam anlamıyla bir Bizans işkencesine dönüyor mevzu. En sağlıklısı bir yerlere uzanıp en ensenize buzu koymanız. Sular sağdan soldan akıp gidecektir, kuyruk sokumunuza kadar ıslanmak zorunda kalmazsınız.

Peki ne oluyor ensemize buz koyunca? Öncelikle kendi deneyimlerimizle doğruladığımız etkilerini anlatalım:

 1. Daha verimli bir uyku sağlıyor. Öyle uyandığınızda "Alarmı biraz daha erteleyeyim." demiyorsunuz.
 2. Zindelik sağlıyor. Buzun verdiği üşüme hissinden midir nedir, işe daha zinde gitmenizi sağlıyor.
 3. Nefes almada gözle görülür bir performans sağlıyor. Açıkçası kaynakta okuduğumuzda pek de inanmamıştık ama 3. günün sonunda metrobüsün o havasız atmosferinde bile oksijen alabiliyorduk, siz düşünün ne kadar etkili!
 4. Baş ağrısına iyi geldiği kesin, gürültüden ötürü arada bir başını koparıp atası gelen denekler buzla imtihan olduktan sonra faydasını gördü.
 5. Nezleye iyi geliyor... Burası biraz şaibeli ancak bu tedavinin nezleyi önlediği yönünde bir inanış var. Henüz nezle olmadığımız için doğrudur diyebiliriz ancak çok da emin konuşamıyoruz.

 

Şimdi bir de gelelim tedavinin vaat ettiği ancak henüz bizim doğrulayamadığımız faydalarına:

 1. Moral motivasyon: Tedaviyi uyguladığımızda ruh halimizin çok pozitif olduğu söyleniyordu ancak ülkenin ve dünyanın durumundan mıdır nedir henüz böyle bir etkisini göremedik, hayat pahalı biz ne yapalım, buz ne yapsın?
 2. Selülit meselesi: Tedavinin selülitlere iyi geldiği söyleniyordu ancak deneklerimizin böyle bir sorunu olmadığı için ne kadar doğru bilemiyoruz ama buzdan mütevellit enselerde bir sıkılaşma söz konusu.
 3. Astıma çözüm: Astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor ancak deneklerimizde astım sorunu olmadığı için bunu da doğrulayamadık.
 4. Eklem ağrıları: Eklem ağrılarına iyi geldiği konusu ise tam bir fiyasko. Servisle Mecidiyeköy'e git, Metrobüs'e bin, Beylerbeyi'nde in oradan otobüse bin eve git... Eklem mi kalıyor insanda, belki de enzemize buz dağı koysak anca faydası olur!
 5. Sindirim sistemi: Sindirim sistemine iyi gelip gelmediği ise şüpheli, gerçi önümüze geleni yemekten midemiz Mamak çöplüğünü aratmıyor, ufacık bir buz parçasının bu sorunu çözmesini ummak hayal olur. Daha bir insan evladı gibi yemek yiyen deneklerde olumlu sonuç verebilir.


  http://www.radikal.com.tr/147481714748172

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yazanın kalemine sağlık - kcakar3

  Yazan arkadaşın adını göremedim ama ağzına kalemine sağlık. Mesele zaten ensede buz eritmekken, niye Isvicreli bilim adamlarına baglıyor herkes bilemem. Bak boyle ne guzel tatlı tatlı erittik ensede buzları. Çok keyifle okudum, güldüm eğlendim.

  2 öneri daha... - 90turk

  Benimde yıllar önce kendi tecrübelerimle bulduğum iki yöntem var. Başkasında olur mu bilmem bende çok etkili: (1)Karnım ağrıdığında karnımı 2 avuç serin çeşme suyu ile yıkıyorum ve havlu sarıyorum 2 saat sonra ağrı falan kalmıyor. (2) Ayıptır söylemesi bir ara bağırsaklarıma ince kıl kurtları musallata olmuştu. 3 yıl falan böyle devam etti. ilaç kullandım defalarca ama fayda etmedi. ilacı aldıktan sonra bir süre yok oluyorlardı ama tekrar çıkıyorlardı. Bu dönemde birde şu dikkatimi çekmişti; Et, süt, yumurta, peynir, gibi hayvansal gıdalar yedikten sonra daha çok oluyordu. Kendime bir perhiz icat ettim, her türü hayvansal ürünü çıkardım menüden, hazır kek gibi bazı gıdalarda hayvansal gıdalar olur düşüncesiyle çoğu şeyi yasakladım kendime ve biraz rahatlama oldu. Sonra bir ara diyeti bozdum ama yine başladı. Bu sefer radikal bir karar aldım ve sadece makarna yemeye başladım, günde 3 öğün hemde. Az ayçiçek yağlı makarnanın yanında ise sadece sebze meyve veya zeytin vardı. Bu 3-4 ay kadar etti sonunda tamamen kurtuldum. Daha sonra normal gıdalar yemeye başladım. Son 10 yıldır da çok rahatım bu konuda :)