Bir hayat kurtarmak için 10.000 dolarlık rotadan sapan pilot

Bir hayat kurtarmak için 10.000 dolarlık rotadan sapan pilot
Bir hayat kurtarmak için 10.000 dolarlık rotadan sapan pilot
Pilotlar gerçekten sorumluluk almak konusunda dünyadaki pek çok insandan bir adım önde olabilirler. Uçağın içerisindeki onlarca yolcunun hayatını kurtarmak için daha önce olmadık manevralar yapan, çok ilginç noktalara iniş yapan pilotları görmüştük ama böylesine ancak şapka çıkartabiliriz...

RADİKAL - Air Canada adlı havayolu şirketine bağlı 85 sefer sayılı bir uçakta yaşananlar tam anlamıyla bir insanlık dersi niteliğindeydi. Tel Aviv'den Toronto'ya gitmekte olan uçağın yolcularından German Kontorovich'in yanında küçük dostu 7 yaşında bir bulldog olan Simba da vardı. Simba hayvanlar için ayrılan kargo bölümündeki kafesinin içindeydi. Uçağın izlediği rota sebebiyle pilotun, sıcaklık derecesi çok düşük olan yüksekliklere çıkması gerekiyordu. Sıcaklık düşüşleri yolcuların yer aldığı bölümde hissedilmiyor ancak kargo bölümü herhangi bir ısı yalıtımına sahip olmadığı için dışarıdaki sıcaklık değerleri olduğu gibi hissedilebiliyor. Tahmin edeceğiniz üzere donma sınırın altına inen sıcaklık da Simba için çok tehlikeliydi. Zavallı Simba'nın bu uçuştan sağ çıkma ihtimali neredeyse yoktu.

Köpeğinin dondurucu soğukluk sebebiyle ölebileceği kaygısını yaşan German Kontorovich'in endişesini haber alan uçağın pilotu, aldığı kararla herkesi şaşırttı. Uçak Kuzey Afrika üzerindeyken ani bir manevrayla rotasını Avrupa'ya çeviren pilot, Almanya'ya doğru yol aldı. Frankfurt hava limanından acil iniş isteyen pilot, Simba için onlarca yolcusuna 75 dakikalık bir rötar yaşattı. Ancak yolcular pilotun bunu neden yaptığını duyduklarında onu alkışlarla karşıladılar.

Pilotun yaptığı bir diğer alkışlanacak hareket ise adının açıklanmasını istememesi oldu, yaptığı bu iyilik karşılığı fenomen olabilecek olan pilotun şöhret olmak gibi bir kaygısı yoktu. O sadece Simba'nın hayatını kurtarmak istemişti. German ve küçük dostu Simba, Frankfurt'tan daha güvenli bir rotadan giden bir uçağa binerken, Air Canada sözcüsü Peter Fitzpatrick şu açıklamayı yaptı;

"Beklenmedik bu olay karşısında müşterilerimizden aldığımız dönüşler oldukça pozitifti. İnsanlar köpeğin hayatta olduğuna ve potansiyel bir tehlikeden kurtulduğuna sevindiler. Frankfurt'a inmek doğru tercihti. Bir yaşam söz konusuydu ve gereken yapıldı."

Uzmanların hespalamalarına göre pilotun aldığı kararın faturası 10.000 dolarlık yakıtı çöpe atmak demekti. Simba'nın sahibi German'ın (aşağıda) ise olayla ilgili yorumu şu oldu; "Simba benim çocuğum gibi o benim için her şey demek. Pilota minnettarım." (CNN)


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  CNN

  ,

  Afrika

  ,

  haber

  ,

  Avrupa

  ,

  Yaşam

  ,

  Hayvanlar

  ,

  Hava

  ,

  kuzey

  http://www.radikal.com.tr/143547214354722

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Reklamlari izlediniz - mehmet1999

  Vicik vicik reklam kokan bir haber. Icinde mutlaka Israil olur, hayvan sevgisi olur, kurtarma olur ve tabi reklami yapilack sirketin bir Anglo-Sakson kahramani vardir. Yerseniz. Oysa hayvanlarin nasil tasinacagi en ince ayrintisina kadar duzenlenmistir. Bilmeyenlerin bu tur reklami haber sanip "Vay be, elin oglu bak neler yapaiyor abi, bizde olsa..." diye baslayan kendini asagilama fasli baslamistir. 10 kusur yil once Israil'in deniz kenrarinda oldurdugu cocuklara karsi Filistinlilerin onlarin isgal bolgesindeki uc birliklerine saldirip bir askerini kacirmasi sonrasi, askerin hayatini, sevdiklerini, vb gunlerce okumus ama olen Filistinli cocuklarin ne adini ne de ne sevdiklerini, duslerini, vb okumustuk. Ah propaganda, sen nelere kadirsin.

  Paradoks - user1133130

  10.000 dolarlık yakıt peki çevreye ne kadar zarar veriyor ve dolayısıyla canlılar için tehlike arz ediyor? Biri beni aydınlatsın.