Bir mültecinin kaleminden: 'Rana, beni unutma...'

Bir mültecinin kaleminden: 'Rana, beni unutma...'
Bir mültecinin kaleminden: 'Rana, beni unutma...'
Ünlü fotoğraf gazetecisi Lynsey Addario'nun geçtiğimiz günlerde Instagram hesabından paylaştığı, Suriyeli bir mültecinin yazdığı düşünülen bu mektubun fotoğrafı sosyal medyada defalarca kez paylaşıldı.

RADİKAL - Lynsey Addario, insan hakları ve geleneksel toplumlarda kadının yeri konularında çalışan bir fotoğraf gazetecisi. New York Times’da çalışan Addario, Instagram hesabında hem geçmiş seyahatlerinde çektiği fotoğrafları hem de şu an üzerinde çalıştığı konular için bulunduğu yerlerde çektiği fotoğrafları paylaşıyor.

 

 

A photographer’s Life of Love and War isimli bir kitabı da olan Addario’nun geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir fotoğraf, tüm dünyanın şahit olduğu mülteci akının yürek burkan bir başka yanını ortaya koydu. Addario, Sicilya’da bir grup mülteci gemiden indikten sonra kaldırımda bulduğunu söylediği aşk mektubunda yazanları, ‘Mülteciler terörist değil; onlar evlerindeki vahşetten kaçıyorlar’ notuyla paylaştı.

 

 

 'Bu fotoğrafı bir gemi dolusu göçmen ve mülteciyi Sicilya'da gemiden inerken fotoğrafladıktan sonra çektim. Mısır diyalektiyle çevirisi aşağı yukarı şöyle; 'Rana, seninle olmak isterdim. Beni unutma. Seni çok seviyorum. Dileğim senin beni unutmaman. İyi ol sevgilim. Seni seviyorum.'