Birazcık tasarruf yapabilmek için 13 basit tavsiye

Birazcık tasarruf yapabilmek için 13 basit tavsiye
Birazcık tasarruf yapabilmek için 13 basit tavsiye
"E hiçbir şey harcamadım, param neden bitti?" şaşkınlığını yaşamamak için, basit bazı yollara başvurabilirsiniz.
Haber: EDA UTKU - eutku@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Bağımsız yaşamaya çalışan, aile geçindiren, kısaca başının üstünde bir çatısı olan herkes bazen ayın sonunu getirmekte zorlanabilir. “Hiçbir şey de almadım halbuki” diye düşünseniz de, aslında basit bir matematik hesabı yaptığınızda ne kadar çok şeye para harcadığınızı görebilirsiniz. Evin giderleri, yiyecek alışverişi, en yakın arkadaşın doğum günü derken bir de bakıvermişsiniz ayın ortası olmuş ve siz 2 haneli sayılara düşmüşsünüz bile.

İşte gereksiz harcamalarınızı kısmak ve ay sonunda bile paranızın kalmasını sağlamak için basit birkaç tavsiye:

1. Ajanda tutun

Yaptığınız harcamaları telefonunuzdaki ajandaya ya da bir deftere ufak notlar halinde kaydedebilirsiniz. Böylece nereye ne harcadığınızı hatırlamanız daha kolay olur.

2. Karttan harcamak yerine nakit kullanın

Kredi kartı ya da banka kartından harcama yaparken, ipin ucu kolaylıkla kaçabiliyor. Çünkü yaptığınız harcamayı unutmanız daha kolay oluyor. Fakat cüzdanınızdaki paralara dokunarak harcama yaptığınızda, nereye ne kadar harcadığınızı hatırlamanız ve günün geri kalanındaki alışverişlerinizi düzenlemeniz daha kolay olur.

3. Faturalarınızı kısmaya çalışın

Bu aydan itibaren, eve gelen faturaları elinize alıp inceleyin. Hangileri yüksek ve bunları nasıl kısabilirsiniz? Örneğin evden çıkarken ve yatarken, buzdolabı dışındaki her şeyi fişten çekerek elektrikten bir hayli tasarruf edebilirsiniz. Ya da bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinası kullanmayı tercih edin. Çamaşır makinesini çalıştırırken de mümkün olduğunca kısa programları kullanın.

4. Dışarda yemek yerine evde yemeyi tercih edin

Arkadaşlarınızla dışarıda buluşacaksanız, evde yiyip öyle dışarı çıkın.

5. Mümkün olduğunca toplu taşımayı kullanın

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan ülke olduğumuzu hatırlatmaya gerek var mı? Arabanızı evde bırakarak toplu taşımanın nimetlerinden yararlanın. Hem hayat ne güzel, vapurlar filan… Püfür püfür yolculuk eder, trafik stresinden de kurtulmuş olursunuz böylece.

6. Uzun zamandır kullanmadığınız bazı eşyaları satın

Bir kenarda içi boş duran raflarınız mı var? Ya da en son ne zaman kullandığınızı hatırlamadığınız, ama vitrinde durmasını çok sevdiğiniz bir tabak-çanak takımı? Ya da belki gereksiz miktarda çok vazonuz vardır. Bunlardan bazılarını örneğin internetteki sitelerden satarak ay sonunda elinizde para kalmasını sağlayabilirsiniz.

7. “İçkim yok kumarım yok, şu mağazadaki ayakkabıyı alsam ne olur ki…” mantığını terk edin

Biliyoruz, bazen alışveriş yaparak kendinizi şımartmak istiyorsunuz. Ancak bu oldukça yapay bir mutluluk hissi. Şimdi bu alışverişi yaparak yaşadığınız rahatlamaya odaklanmak yerine, ayın sonunda yaşayacağınız paniği ve pişmanlığı düşünmeye çalışın.

8. Keyfi alışveriş yapacaksınız bile, ayın ilk günlerinde yapmayın

 

Ayın ilk günlerinde herkes kendini krallar gibi zengin zanneder. Bu yüzden ayın ilk günlerinde çok beğendiğiniz bir ayakkabıyı, ya da yeni çıkan bir oyunu almasanız daha iyi olur. Keyfi alışverişler yapmak için ayın ortalarını, yani bütün faturaların ödendiği, taksitlerin çekildiği, gerçekte ne kadar paranızın kaldığını görebileceğiniz günleri bekleyin.

9. Müzelerde halk günlerini takip edin

Demiyoruz ki kös kös evde oturun, hiç dışarıya çıkmayın, hiç para harcamayın… Tabii ki gezip tozun, arkadaşlarınızla görüşün. Örneğin arkadaşlarınızla müze gezileri yapabilir, halk günlerinde sergileri indirimli ya da bedava olarak ziyaret edebilirsiniz.

10. İndirimde bile olsa, gereksiz harcamalardan kaçının

Sırf bir ay öncesine göre ucuzladı diye, gardırobunuza yeni bir ayakkabı eklemenize gerek var mı? O ayakkabının muhtemelen 1 haftalık yiyecek giderinize eşit olduğunu hatırlayın ve ayakkabıyı yavaş yavaş raftaki yerine bırakın.

11. “3 alana 2 bedava” vb kampanyalara kanmayın 

1 şeye ihtiyacınız varsa, sadece 1 şey alın. Diğer türlü üçüncüyü bedavaya getireyim derken, 1 yerine 2 tanesine para vermiş olacaksınız. Durduk yerde 2 katı para ödemeye lüzum yok.

12. Kendinize günlük harcama limiti koyun

Elinize geçen paraya göre, kendinize günlük harcama limiti koyun ve bunun üzerine çıkmayın. Ulaşımı, yiyeceğiniz yemeği, ev için almanız gereken şeylerin hepsini hesaplayarak, bu limite göre hareket edin.

13. Kredi kartınızı evde bırakın

Kendinize koyduğunuz harcama limitinin üzerine çıkmamak ve şeytana uymamak için, kredi kartınızı evde bırakın. “Ya başıma bir şey gelirse ve paraya ihtiyacım olursa?” diye düşünüyorsanız, cep telefonunuzdan banka şubesine girerek kendinize para gönderebileceğinizi de hatırlatalım.