Birbirleriyle aynılar ama değil ikiz, kardeş bile değiller!

Birbirleriyle aynılar ama değil ikiz, kardeş bile değiller!
Birbirleriyle aynılar ama değil ikiz, kardeş bile değiller!
Sosyal medyada bir süredir karşımıza çıkıp duran 'doppelgaenger' aslında Almanca bir kelime. Çift anlamına gelen doppel ile giden/yürüyen için kullanılan gaenger kelimesinin birleşmesinden oluşan doppelgaenger, bugün sosyal medyada birbirlerine fiziksel olarak tek yumurta ikizleri kadar benzeyen fakat aralarında hiçbir kan bağı bulunmayan insanları tanımlamak için kullanılıyor.

Aslında karmaşık değil. Twin Strangers (İkiz Yabancılar) isimli web sitesi Nisan ayından beri dünyanın dört bir yanından kullanıcılar tarafından aktif olarak takip ediliyor. Üye olanların amacı ise kendilerine fiziksel olarak çok benzeyen, o hiç tanımadıkları ikizlerini bulmak.

Siteyi kullanarak kendi ‘doppelgaenger’ ını bulan ilk kişiyse aslında sitenin kurucusu olan Niamh Geaney. Siteyi açtıktıktan yalnızca 28 gün sonra kendisine ikizi kadar benzeyen Karen Branigan ile tanışan Geaney’nin, kendinden yalnızca bir saat uzaklıkta oturan benzeriyle çektirdiği bu fotoğraf Mayıs ayında internette en çok konuşulan şeylerden biri olmuştu.

Bu kadarı bile kulağa oldukça inanılmaz gelirken, geçtiğimiz günlerde Niamh Geaney’den beklenmedik bir başka haber geldi. İrlanda’da yaşayan benzeri Karen Branigan’dan sonra, ikinci bir benzerini de bulduğunu duyuran Geaney, o kişiyle tanışmak için bu kez biraz daha uzağa seyahat etmeye karar verdi.

Kendisiyle hemen hemen aynı yaşlarda olan Luisa Guizzardi, Niamh Geaney’e Twin Strangers isimli web sitesinden ulaştıktan sonra yola koyulan Geaney, Guizzardi ile tanışınca aynı şoku bir kez daha yaşadı; zira Guizzardi de Geaney’e ikizi kadar benziyordu.

Bu fotoğraflar aslında sitenin diğer kullanıcılarına da ümit veriyor. Kendi tanımadıkları ikizlerini bulmak için siteye üye olanların sayısı da gün geçtikte artıyor.

Facebook sayesinde benzerini bulan çift yaratılmış 20 kişi


  ETİKETLER:

  Facebook

  ,

  haber

  ,

  Fotoğraf

  ,

  seyahat