Bu elbise beyaz-altın renkte mi, yoksa siyah-mavi mi?

Bu elbise beyaz-altın renkte mi, yoksa siyah-mavi mi?
Bu elbise beyaz-altın renkte mi, yoksa siyah-mavi mi?
Dün Tumblr'da paylaşılan bir elbise fotoğrafı, saatlerdir tüm dünyada gündem olmuş durumda. Bazıları beyaz-altın renkte olduğunu, bazıları ise mavi-siyah renkte olduğunu söylüyor, kalpler kırılıyor, sesler yükseliyor. Peki elbise gerçekte ne renk? Açıklıyoruz!

Tüm dünya dün akşamdan beri bu elbisenin rengini konuşuyor. Bazısı “kör müsünüz, beyaz işte” derken, bazıları ise “abi elbise baya baya mavi, nasıl beyaz dersiniz?” diye cevap veriyor.

Bütün dünyada bir nevi “tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan” tartışması başlatan bu görüntü, ilk olarak Swiked adlı bir tumblr hesabında paylaşıldı. “Arkadaşlar lütfen bana yardım edin… Bu elbise altın-beyaz mı, yoksa siyah-mavi mi? ben ve arkadaşlarım bir türlü karar veremiyoruz ve kafayı yemek üzereyiz” yazan kullanıcının fotoğrafı altında tam anlamıyla DEV bir tartışma başladı. Akabinde olay tüm internette viral oldu, konu hakkında Mashable, CNN International, USA Today, Business Insider başta olmak üzere, pek çok haber sitesinde yorumlar yapıldı.

Renkler hakkında bilmediğimiz 15 şey

Sosyal medyada son 24 saatte 3.5 milyon tweet atılırken, elbisenin rengiyle ilgili tartışmaya ünlüler de katıldı. Taylor Swift’ten oyuncu BJ Novak’a kadar pek çok kişi, elbise tartışmasında taraf oldu. 

 

 

 

Olayın Türkiye ’de yayılması ise, Ekşi Sözlük’te “renkleri anlaşılamayan elbise fotoğrafı” başlığının açılması sonrasında yaşandı. Bu sabah saat 9 itibariyle tam 9 sayfa entry girilen başlıkta en dikkat çeken açıklama ise, olayı “mavi hissizliği” denilen bir duruma bağlayan ‘corona borealis’ kullanıcısının yorumu. Entry’de şöyle deniliyor: “Özetle "mavi hissizliği" denen led / lcd ekranlarla hayatımıza girmiş bir göz zayıflığını ortaya çıkarmış fotoğraftır. Beyaz görenler tasarımla ve renklerle uğraşıyorlarsa, yazık. İnterneti sallayıp kavurmuş, çok kişinin beynini yakmış. Birbirinden ayrılan çiftlerin bile olduğu durumu yaratmıştır.”

Yine Ekşi Sözlük kullanıcısı ‘salt benlik’in açıklamasına göre ise, göz yanılsamasının sebebi şunlar:

“- buzdolabıyla çekilmiş fotoğraf kalitesi

- kişiden kişiye değişen renk ayrım ve algı farklılığı

- fazla pozdanmış fotoğrafa yapılan gözsel optik düzeltme (referansı gölge veya aydınlık olarak almak)

- led ekranlı çoğu alette, ekranda, vb. mavi ışığın çokça kullanılması ve mavi-körluğu/hissizliği yaratması”

26 gifle beynimizin oynamayı en çok sevdiği oyun : Perspektif!

Son olarak güne bu tartışmayla uyanan Türkler de konuyla ilgili fikirlerini belirtmekten geri kalmadılar.

 

 

 

Sonuç olarak, elbisenin rengine dair net bir sonuca ulaşılamadı ise de şu kadarı herkesin ortak fikri: Ortada bir göz yanılsaması, bir renk bozulması var. Fotoğrafın renklerini açtığınız zaman beyaz-altın, mevcut haliyle baktığınızda ise mavi-siyah görünüyor.

İyi hoş da, elbise ne renk?

Saatlerdir bu konuya kafa yoran Buzzfeed ekibi tartışmayı sonlandırdı. Roman originals markasının ürettiği elbiselerin 4 rengi var.

Ve hiçbirisi de beyaz-altın renkte değil.

SONUÇ: ELBİSE MAVİ-SİYAH RENKTE!