Bu fiziksel özelliklere sahipseniz dikkat edin

Bu fiziksel özelliklere sahipseniz dikkat edin
Bu fiziksel özelliklere sahipseniz dikkat edin
Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunca kan grubunuzun, burnunuzda çıkan uçuğun, göz renginizin ve boyunuzun ilerde karşınıza çıkacak bazı rahatsızlıklarla ilişkisi olduğunu ortaya koydu. Bu yazıyı bir kenarlara not edin ileride yaşayacağınız rahatsızlıklar için bir rehber olabilir.

RADİKAL - Yapılan hesaplamalara göre Dünya ’da çeşitli üniversiteler ve araştırma kuruluşları dakika başına 1 özel çalışmayı bilim dünyasına açıklıyor. Bu çalışmaların küçük bir kısmı da tıp alanında gerçekleşince ister istemez insanlar her gün bir yeni gerçekle yoluna devam etmeye çalışıyor. Aynada mavi gözlerini belirginleştirmeye çalışan bir kadının ileride anemi riskiyle karşı karşıya kalacağını söylesek mesela? Ya da okulun basket takımında rahatça yer bulan 1.95’lik liseli gencin ilerde beyin tümörü riski taşıyacağını? Bunlar elbette tam anlamıyla doğrulanabilir araştırmaların sonuçları değil ancak uzmanlar insanların fiziksel özelliklerinin karşılacakları hastalıklara referans olabileceklerini belirtiyor.

İşte çeşitli rahatsızlıklarla ilişkisi bulunan fiziksel özellikler:

1. Uzun boy - beyin tümörü ilişkisi

Amerika Kanser Topluluğu'nun yaptığı araştırmaya göre uzun boylu insanlarda beyin tümörü oluşma riski daha fazla. Araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları 22.000 kişiden ulaştıkları bilgiye göre bu kanıya vardıklarını ifade etseler de 2012'de gerçekleşen araştırma bilim çevreleri tarafından henüz doğrulanmış değil.

2. Uçuk - Alzheimer İlişkisi

Amerika Dermatoloji Akademisi'nin 3.500 kişi üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda yüz bölgesinde çıkarılan uçuklarda bulunan virüsün Alzheimer ile ilgisi olduğu ortaya çıkarıldı. Araştırmacıların teorisi ise uçuğun içinde yer alan Herpes virüsünün beyinin bağışıklık sistemiyle alakalı kısımlarını doğrudan etkileyebilmesi. Ancak bu teorileri hala kanıtlanabilmiş değil.

3. Büyük meme - meme kanseri ilişkisi

Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı ekibinin 90.000 kadın üzerinden topladığı araştırma sonucuna göre göğsü büyük kadınların meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara göre daha fazla. Araştırmacılar büyük göğüslü kadınların östrojen hormonunu fazla salgıladığı için bu riski taşıdıklarını ifade ediyor.

4. 0 kan grubu - kolera ilişkisi

Bangladeş'te kolera üzerine çalışmalar yapan Matlab Hastanesi'nin yaptığı araştırmalara göre ise 0 kan grubuna ait olan insanlarda kolera hastalığına yakalanma riski daha fazla. 

5. AB kan grubu - hafıza problemleri ilişkisi

 

Amerika Ulusal Sağlık Servisinin yayınladığı bir araştırma sonucuna göre AB kan grubuna ait kişilerde hafıza diğer insanlara göre zayıf çalışıyor. Kan gruplarının milletlerden milletlere de farklılık gösterebileceğini belirten araştırmacılar, AB kan grubuna sahip kişilerin %82'sinde hafıza problemlerinin yaşandığını ifade ediyor. Araştırmacılar kesin bir bilgiye sahip olabilmek için çalışmanın tüm dünya ülkelerinde yürütülmesi gerektiğini savunuyor.

6. Karın yağlanması - kalp rahatsızlıkları ilişkisi

 

14,941 kadın ve erkek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre karın bölgesinde yağlanma bulunan insanların kalp ve kalp rahatsızlıkları nedeniyle ölme riski diğer insanlara göre daha fazla. Amerika'da bulunan Minnesota Üniversitesi'nden Türk doktor Selcuk Adabağ'ın 13 yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçlarına göre kalp ve damar hastalıklarından ölen insanların yarısından fazlasında karın bölgesindeki yağlanmanın görüldüğü ifade ediliyor.

7. Aşırı zayıflık - bunama ilişkisi

London School of Hygiene & Tropical Medicine tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre kilosu ortalamanın altında olan insanlarda bunama riski diğer insanlardan daha fazla. Önceden yapılan araştırmalarda obezitenin bunamayı arttırdığı yönünde bulgulara varılıyordu ancak bu yeni araştırma ile obezitenin bunama için koruyucu bir faktör olabileceği ortaya çıktı. Ancak uzmanlar kilonun bunama ile ilişkisinde yaştan cinsiyete kadar birçok değişkenin bulunduğu da ifade ediyor. Bu nedenle de araştırma sonucunun herkes tarafından genellendirilemeyeceğini belirtiyorlar. 

8. Kabızlık - Parkinson İlişkisi

Parkinson rahatsızlığının belirtilerinden birinin de kabızlık olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar insanların belli dönemlerde geçirdiği kabızlığın Parkinson rahatsızlığı ile bir ilişkisi bulunabileceğini belirtiyor. 

9. İnce baldır - felç ilişkisi

Fransız araştırmacıların gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre baldırları ince olan insanların ilerleyen yaşlarda felç geçirme ihtimali daha fazla. Araştırmacılar kas ve kemik arasında yer alan damarların ince baldırlarda hareket esnasında sıkıntı yaşayabildiğini, bu nedenle de ani hareket ya da felçi gerektirecek diğer durumlarda damarların esnek hareket edemeyeceğini belirtiyor.