Bu Güzel Çocuklar da olmasa...

Bu Güzel Çocuklar da olmasa...
Bu Güzel Çocuklar da olmasa...
Bilirsiniz, bunca gerginliğin, kötü haberin ortasında kalmışken iyi bir haber duymak, güzel bir şeye şahit olmak insana ilaç gibi geliyor. Bir de bunlar çocuklardan gelince, insanın yüzüne oturan o gülümseme geleceğe dair bir umuda dönüşüyor. En çok ihtiyacımız olan şeyin o küçücük yüreklerden çıkması, aslında olduğundan çok daha büyük şeyler ifade ediyor. Güzel Çocuk isimli bir Facebook sayfasının üyeleri de çocukların bu iyiliğini karşılıksız bırakmamaya çalışıp, güzelliklerini ödüllendirerek onları iyiliklerini baki kılmaya teşvik ediyor.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL -Geçtiğimiz aylarda sosyal medyanın gücüyle hayatımıza giren Ömer Faruk’un yaralanmış sokak köpeğini tedavi için devlet hastanesine götürmesi hepimizin çoktandır unuttuğu o saf iyiliği görmemize vesile olmuştu. Hatırlamak için bile fazlaca çaba sarf etmemiz gereken bu tür bir iyiliği telefon ya da bilgisayar ekranından izlemek bile çok iyi gelmişti herkese. Ömer Faruk özlediğimiz çok şeyin temsiliydi bizim için.

O köpeği kucağına alıp hastaneye giderken bu yaptığı şeyin ne kadar anlamlı olabileceğini fark etmemişti muhtemelen; bu güzelliğinin bir şekilde mükâfatlandıracağından da haberdar değildi. Ömer Faruk’u izledikten sonra onun için bir şeyler yapmak isteyen Talha Demircan isimli genç adam kolları sıvadı ve Ömer Faruk’a hep hatırlayacağı bir an ve bir bilgisayar hediye edilmesine vesile oldu. Güzel Çocuk isimli bir Facebook sayfasında Ömer Faruk’a ulaşıp bir hediye verme fikrini ortaya atan Demircan, sayfa üyelerinin de desteği ile dileğini gerçekleştirdi. Şimdi o ve Güzel Çocuk'un destekçileri dün defalarca kez izlenen, deney yapmak isterken anneannesinden tatlı bir azar yiyen miniğe bir deney seti göndermek istiyor.

Güzel Çocuk’u sayfanın kurucusu olan Talha Demircan konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Güzel Çocuk nasıl ortaya çıktı?

Ömer Faruk'un videosunu ilk izlediğimde sokak hayvanlarıyla oldukça haşır neşir olduğumdan da dolayı çok duygulandım. Onun bu hareketinin ne kadar doğru olduğunu ona hissettirmeliydik. Facebook'ta bir etkinlik açarak arkadaş listemi davet ettim ve Ömer Faruk'a bir bilgisayar hediye etmek istediğimi paylaştım. 10-20 TL gibi ufak meblağlar toplamak zor olmaz diye düşündüm. Bu isteğim karşısında gördüğüm ilgi gerçekten beklediğimden fazla oldu. Konu arkadaş listemin dışına çıkıp oldukça büyüdü. Toplam 67 kişiden 1.500 TL civarı para toplayıp kampanyayı sonlandırdık. Daha sonra bir arkadaşım "bu tek seferlik birşey olmasın, böyle çocuklara rastladıkça ödüllendirelim" teklifinde bulundu ve Güzel Çocuk isimli sayfayı oluşturarak devam etme kararı aldım. Bizim asıl yaptığımız ihtiyacı olan çocuklara yardım etmek değil de hakeden çocukları ödüllendirmek. Saf duygularıyla yaptıkları iyi şeylerin değerini gösterip, bu yolda devam etmelerini sağlamak.

Ömer Faruk’a nasıl ulaştınız, sonrasında neler oldu?

Haberin kaynağı olarak bulduğum İhlas Haber Ajansı'na mail attım ve kısa sürede Ömer Faruk'un iletişim bilgilerini gönderdiler. Önce annesiyle telefonda konuştum ve hem kendilerini tebrik ettim hem de Ömer Faruk'a bu güzel davranışından dolayı bilgisayar hediye almak istediğimizi ilettim. Ömer Faruk Yozgat'ta olduğu için oraya giderek hediyeyi verme şansımız yoktu. Yine kampanyaya katılan bir arkadaşımın Yozgat'ta yaşayan tanıdığı vasıtasıyla Ömer Faruk'a hediyesini okulunda ulaştırdık. Daha sonra okul müdürüyle, annesiyle ve Ömer Faruk'la telefonda konuştuk. Yaptığımız tek şey Facebook'ta organize olup küçük meblağlar vermekti ve kilometrelerce uzakta bir çocuğu, ailesini, öğretmenlerini, müdürünü çok çok mutlu ettik. Gerçekten güzel bir duygu.

Şimdi deney yapmak isterken anneannesi tarafından fırçalanan çocuğa ulaşmaya çalışıyorsunuz, orada bir yardım etme durumu olmamasına rağmen hem de...

Evet o videoyu da dün izledim ve "Evet" dedim "yeni güzel çocuğumuzu bulduk". Burada belki bir kediye, köpeğe, insana yardım etme çabası yok ama kendi imkanlarıyla bir deney yapmaya çalışırken anneanne faktöründen dolayı deneyi yarım kalan bir çocuk var; ve anneannesine tepkisinin naifliği olsun, videosu sadece 30 izlenmeye ulaştıktan sonra çektiği teşekkür videosundaki açıklamaları olsun çok hoşumuza gitti. Bu hevesi kırılmasın diye kendisine 1-2 çeşit deney seti alalım, daha profesyonel aletlerle bu deneylerine devam etsin diye düşündük. Belli mi olur bakarsınız ilerde gerçekten topluma yararlı bir bilim insanı yetişmesine ufaktan da katkı sağlamış oluruz.Youtube üzerinden ulaşmaya çalışıyorum kendisine. Ayrıca videoyu haberleştiren internet sitelerine de soruyorum. Umarım kısa sürede ulaşabileceğiz kendisine.

Karşılaştığınız hikayelerden mi yola çıkıyorsunuz yoksa üyeler de bu çocuğa da bir hediye yollayalım önerisinde bulunuyor mu?

Şu an aslında hepimizin karşılaştığı, sosyal medyada yayılan hikayelerle başladık. Üyeler de tavsiyelerde bulunuyorlar fakat bu çocuklara ulaşma şansımız olmuyor her zaman ne yazık ki. Mesela geçenlerde bir marketten, sokakta satmak için kağıt mendil alırken kasadaki bağış kutusuna para atan bir çocuğa ve kendisine verilen pizzayı sokak köpeğiyle paylaşan bir sokak çocuğuna ulaşmak istedik fakat ulaşamadık ne yazık ki. Bu yazıyı okuyanlardan asıl ricam bunlar gibi güzel çocuklara ulaşmamıza yardımcı olmaları. Bağışçımız oldukça fazla fakat oluşumumuza uygun çocuk bulmakta zorlanıyoruz biraz. Yardıma ihtiyacı olan çocuk değil de, saf çocuksu duygularıyla birşeyler yapmaya çalışıp bu konuda engellerle karşılaşmış veya bu çabasında başarılı olup ödüllendirilmesi gerektiğini düşündüğünüz her çocuk için mesaj atabilirsiniz.

İnsanların tepkileri nasıl oldu Güzel Çocuk için? Arkadaşlarınız dışında sayfayı beğenenler oldu mu? Şu an devam etmekte olan başka projeler de var mı?

İnsanların tepkileri çok çok güzel oldu. Şunu farkettim, çevremdeki insanlar bu tip şeylerde destek olmak için çok hevesli fakat bu konuda eyleme geçemeyecek kadar da yoğunlar. Ben onları organize edip, bir öğün yemek paralarıyla bir çocuğu sevindirmelerine ön ayak oluyorum sadece. Arkadaşlarım dışında çok sayıda insandan da çok motive edici mesaj ve yorum aldım. Sayfayı da takip etmeye başladılar. Şu an sayfayı biraz daha kurumsallaştırıyoruz. Bir websitesi de açacağız. Ama hedefimiz çok çok büyüyüp ulusal bir topluluk olmak değil. Çünkü Güzel Çocuk'ta insanları çeken verdikleri paranın nereye gittiğini ve kampanyanın nasıl sonuçlandığını çok yakından görebilmeleri. Biz aslında aralarında para toplayıp, Güzel Çocuk'lara hediye aldığımız bir arkadaş grubuyuz. Maddi manevi destek olan herkes bu arkadaş grubuna da katılıyor. Bu vesileyle tanışıp arkadaş olduğum insanlar da oldu zaten.

Bildiğim kadarıyla siz sokak kedileri için de çalışmalar yürütüyorsunuz, onlar için de bir oluşumunuz var mı? Yoksa bireysel mi?

Evet kedilerle ve artık köpeklerle de ilgili çabalarım oluyor. Elimizden geldiğince ihtiyacı olan sokak hayvanları için de bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yarı barınak şeklindeki evimde bol bol kedi ve köpek mevcut. Bu konuda da, benden daha çok çaba içinde olan bir arkadaşımla daha ciddi bir oluşuma girip bireysellikten çıkma düşüncemiz var. O konuda da yakın zamanda ilerleme kaydetmeyi umud ediyoruz, zira sokak hayvanlarına yardım çabalarımız maddi olarak oldukça zorluyor bizleri.