Bu hafta Ali Baba ve 7 Cüceler'i izlemek için 5 sebep

Bu hafta Ali Baba ve 7 Cüceler'i izlemek için 5 sebep
Bu hafta Ali Baba ve 7 Cüceler'i izlemek için 5 sebep
Türk sineması son yıllarda bir komedi sancısı çekiyor. Çok fazla komedi türünde film çekilmesine rağmen bunlar arasında nitelikli olanını yakalamak zor. Yapılan tüm işlerde verilen emeğe saygımızı korumakla birlikte iyi bir komedinin yemekten farksız olduğunu söylemek gerekiyor. Usta eller yapmadığı sürece tat vermiyor. İşte Ali Baba ve 7 Cüceler de, Cem Yılmaz'ın nasıl bir komedi ustası olduğunu ispatlayan yapımlardan...
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

2014 yılında ülkemizde 61 film çekildi, bunların 32 tanesi komedi türündeydi. 10'dan fazla film de korku ve gerilim türünde olduğu iddia edilse de çoğu korkutmaktan ziyade güldürdüğü için bu kapsamı genişletebiliriz. Komedi ülkemizde çok hızlı tüketiliyor ve rağbet görmesine karşın izleyici memnuniyeti giderek düşüyor. Komedi dalında yıllardır farklı yapımlarla istikrarı koruyan tek isim Cem Yılmaz gibi duruyor.

Cem Yılmaz'ı sinemada ilk olarak "Her Şey Çok Güzel Olcak" filmiyle izlediğimizde sene 1998'di. Cem Yılmaz filmin hem başrolü, hem de senaryo yazarlarından biriydi. Sonrasında 2001'de Vizontele'de Fikri karakteriyle izledik. 2004 yılında ise, vizyona girmesi uzun zaman alan GORA filmi ile Cem Yılmaz'ın Türk sinemasında neler yapabileceğine şahit olduk. GORA ile başlayan süreçte aradan geçen 11 yıl boyunca Cem Yılmaz çok farklı türlerde filmler üretti ve oyuncu olarak farklı projelerde yer aldı. Yaptığı tüm işlerde dikkat çeken şey ise hepsinin özenle yapılmış işler olmasıydı. Kaliteyi beraberinde getiren bu özen, Cem Yılmaz'ı Türk sinemasında farklı bir yere oturttuğunu söyleyebiliriz. Bu hafta size tavsiyemiz Ali Baba ve 7 Cüceler'i izleyin. Neden mi? İşte size 5 geçerli sebep!

1. Biraz dinlenmek lazım

Siyasettir, ekonomidir, savaştır haftalardır hatta aylardır çok yorulduk. Biraz kafamızı dağıtmaya biraz gülmeye, biraz başka bir dünyaya gözlerimizi çevirmeye ihtiyacımız var. Cem Yılmaz'ın son filmi tam da ihtiyacımız olan bu nefes almayı bize sağlamayı temenni ediyor.

2. Hareket berekettir

Ali Baba ve 7 Cüceler güldürü yönü ağır bastığı kadar hareketli de bir film. Dolu dizgin ilerleyen bir yapısı var. Tamam bir Mad Max değil elbette ama maksat aksiyonsa buyrun bu da böyle bir aksiyon.

3. Sofya güzel memleket

Ülkemiz sinemasının en büyük sıkıntılarından biri de sınırlarımızın dışına pek çıkamamamız. Hele son yıllarda yükselen "taşra komedisi" sayesinde kafamızı köylerden kasabalardan çıkartamaz olmuştuk. Başka ülkeleri Hollywood gözüyle görmekten bıktıysanız, yanı başımızdaki Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya bir de Cem Yılmaz'ın gözüyle bakın.

4. Fazla Cem Yılmaz göz çıkartmaz

Filmde Cem Yılmaz daha önce pek çok yapımda da tekrar ettiği gibi yine birden fazla karakteri canlandırıyor. Bu eğilim Cem Yılmaz'ın üzerine yapıştı desek yeridir ama fena mı oluyor? Asla, aynı aktörü birbirinden farklı karakterlerde görmek lezzetli bir deneyim hele ki bu kişi Cem Yılmaz'sa!

5. Konuk oyuncu bolluğu

Ali Baba ve 7 Cüceler iddialı bir kadroya sahip olmakla birlikte konuk oyuncularıyla da dikkat çekiyor. Resimdeki konuk oyuncu Ozan Güven.

Bonus: Altınmeşe Junior!

Filmde ünlü türkücü İzzet Altınmeşe'nin bir canlandırması yer alıyor ve bu rolü üstlenen kişi, Altınmeşe'nin öz oğlu Fırat'tan başkası değil!

Bonus 2: Boris Mançov!

Filmle ilgili çok fazla bilgi verip spoiler'ın gözüne vurmak istemiyoruz ama Ali Baba ve 7 Cüceler Barış Manço ile de ilgili ufak sürprizler içeriyor. Sürprizler bu kadarla da sınırlı değil ama gidin görün kendiniz deneyimleyin, keyifli dakikalar sizi bekliyor...