Bu kış koşa koşa sinema salonlarına gitmeniz için 17 sebep

Bu kış koşa koşa sinema salonlarına gitmeniz için 17 sebep
Bu kış koşa koşa sinema salonlarına gitmeniz için 17 sebep
Sinema sektörü bu kış birbirinden farklı türde yerli ve yabancı hatta karma yapımlarla bizi salonlara hapsedecek yapımlara sahne olacak. Sinema izleyicileri Aralık-Şubat sezonunda savaşlara, aşklara, büyük gizemlere ve dramlara şahit olacaklar. Sizler için önümüzdeki üç ay boyunca kaçırmamanız gereken 17 muhteşem yapımı bir araya topladık. İşte bu kış sizi sinema salonlarına koşturacak 17 film!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Bu kış Ridley Scott'un muhteşem dönüşü, Yüzüklerin Efendisi efsanesinin destansı finali ve Hasan Karacadağ'ın Hollywood'la harmanlanmış korku filmi sinema izleyicilere seyir zevki yüksek anlar yaşatacak. Sizler için önümüzdeki üç ay boyunca vizyona girecek filmlerden en dikkat çekici olanları seçtiğimiz bu listemizde, kronolojik bir sıralama hazırladık. İlki 5 Aralık'ta beyaz perdede gişesi açılacak olan bu filmlerin sonuncusun 27 Şubat'ta salon kapıları açılacak... Patlamış mısırlarınızı, ve her ihtimale karşı 3D gözlüklerinizi hazırlayın! Karlar altında geçmesini umduğumuz kış mevsiminde sıcacık sinema salonlarında sizi maceradan maceraya sürükleyecek filmler geliyor!

1.Horns - 5 Aralık 2014Daniel Radcliffe'in şimdiye kadar hayat verdiği en ilginç karakterlerden biri ilginç bir rolde izlediğimiz filmin yönetmeni Alexandre Aja. Daha önce Tepenin Gözleri ve Mirrors gibi yapımlarla gerilim sinemasındaki yeteneklerini izlediğimiz Aja, Horns'ta biraz daha çizgisinin dışına çıkmış gibi. Filmde kahramanımız kız arkadaşının katilini ararken kafasında bir çift boynuzun çıktığını fark etmesiyle kendisini gizemli ve gerilim dolu bir serüvenin içinde bulur. Radchliffe'e bu filmde Max Minghella ve Joe Anderson eşlik ediyor.

2.Horrible Bosses 2 - 5 Aralık 2014

 

İlki çok büyük ilgi gören Patrondan Kurtulma Sanatı'nın devamı niteliğinde olan film; Üç yakın arkadaş olan Nick, Dale ve Kurt'un yeni macerasını konu alıyor. Kendi işlerini kurmaya karar veren kafadarlar, yaşadıkları maddi sorunlarla beklemedikleri bir durum içinde kendilerini bulurlar. Kendilerini kandıran yatırımcılarını kaçırıp fidye istemek gibi çılgın bir fikirle yola çıkan kafadarların yeni macerasında. İlk filmdeki geniş kadroda yer alan Jennifer Aniston, Chris Pine, Christoph Waltz, Kevin Spacey ve Jamie Foxx yine karşımıza çıkıyor.

3.Kırımlı - 12 Aralık 2014Cengiz Dağcı’nın Korkunç Yıllar adlı romanından beyazperdeye aktarılan film, Türkiye'nin II. Dünya Savaşı konulu ender yapımlarından biri olma özelliğini taşıyor. Warner Bros ve TFT'nin ortak yapımı olan ciddi bir bütçeyle çekilen filmde; Alman esir kamplarında rehin alınan Tatarlı esirlerin yaşadıkları insanlık dramı ve çektikleri acılar anlatılıyor. Projesi Avni Özgürel’e ait olan yapımın senaryosu ise Atilla ve Nil Ünsal çiftine ait. Filmin yönetmen koltuğunda ise daha önce Türk Pasaport’u filmine imza atmış olan Burak Arlıel oturuyor. Filmin oyuncu kadrosundaysa Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu ve Burç Kümbetlioğlu isimleri yer alıyor. Nazi Almanyası'nın Kırım'da yaşattığı dehşeti gözler önüne seren filmde özellikle Murat Yıldırım'ın performansı yılın dikkate değer oyunculuklarından biri olacağa benziyor.

4.Exodus - 12 Aralık 2014

 

Ünlü yönetmen Ridley Scott'ın muhteşem dönüşüne sahne olacak Exodus, yılın en çok konuşulacak eserlerinden biri olacağa benziyor. Hz. Musa'nın hayatının önemli dönüm noktalarını konu edildiği film Türkiye'de Tanrılar ve Krallar adıyla salonlarda yerini alacak. Tevrat'ın bazı bölümlerinden esinlenerek yazılan hikaye, Musa'nın doğumu ve Mısır kraliyet ailesi tarafından evlat edilişiyle başlıyor. Hz. Musa'nın Firavuna baş kaldırıp Mısır'da köle olarak çalıştırılan İbraniler'i serbest bırakılmasını sağlamasıyla başlayan ve ölümüne kadar geçen sürecin detaylı bir şekilde anlatıldığı filmin Senaryosunu Bill Collage, Adam Cooper ve Steven Zaillian'ın kaleme aldı. Başrollerde ise Christian Bale, Aaron Paul ve Ben Kingsley paylaşıyor. Christian Bale'nin geçtiğimiz haftalarda "Musa bir şizofrendi" gibi açıklamalarıyla şimdiden tartışma konusu haline gelen yapımın özellikle Yahudi çevreler tarafından nasıl karşılanacağı merak ediliyor.

5. Hobbit: The Battle of the Five Armies - 17 Aralık 2014Beş Ordunun Savaşı, The Hobbit üçlemesinin son bölümü niteliğinde bir eser. Yine Peter Jackson'un elinden çıkan yapımda Bilbo Baggins'in heyecan dolu macerasını noktalamasını ve eve dönüş yolunu buluşu anlatılıyor. İlk başta iki bölüm olarak tasarlanan Hobbit serisi, Yüzüklerin Efendisi serisinde açık bir nokta bırakmamak adına üçlemeye çevrilmişti. Martin Freeman ve Ian McKellen'ın yanı sıra serinin önceki filmlerinden görmeye alışkın olduğumuz yüzleri de yine karşımıza çıkartacak olan bu son Hobbit filmin, özellikle son bir saate damga vuracak savaş sahneleri merakla bekleniyor.

6.The Immigrant - 19 Aralık 2014Joaquin Phoenix olmadan film çekemediği artık ıspatlanmış olan yönetmen James Gray'in yeni filmi Immirgrant 1920'lerin Amerika'sında geçiyor. Ewa Cybulski karakterine hayat veren Marion Cotillard'ın dikkat çekici bir performansa imza attığı filmde, doğdukları ülke olan Polonya'yı terk ederek New York'un yolunu tutan iki kız kardeşin hikayesiyle konu açılıyor. Yılın önemli dram filmleri arasında gösterilen yapımda; verem olup karantinaya alınan kardeşinin ardından, kadın ticareti yapan Bruno'nun ağına düşen Ewa'nın seks işçiliğine uzanan serüveni anlatılıyor. Filmde başroller; Marion Cotillard, Joaquin Phoenix ve Jeremy Renner arasında paylaşılıyor.

7.The Water Diviner - 26 Aralık 2014

 

Türkiye'nin merakla beklediği yapımların başında gelen The Water Diviner bir yılı aşkın bir süredir yüksek sesle konuşulan bir film. Avusturalyalı bir adamın Çanakkale Savaşı'nın ardından haber alamadığı üç oğlunu bulmak amacıyla Türk topraklarının yolunu tutmasını konu alan yapım bir Russell Crowe filmi. Andrew Anastasios ve Andrew Knight ikilisinin yazdığı senaryoyu canlandıran geniş kadroda; Crowe'un yanı sıra Olga Kurylenko ,Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdogan da yer alıyor. Bazı sahneleri Türkiye'de çekilen The Water Diviner, yılbaşından hemen önce beyaz perdedeki yerini alacak.

8.Big Hero 6 - 9 Ocak 2015Yeni yılın ilk dikkat çekici yapımlarından biri bir animasyon filmi olan Big Hero 6 olacak. Daha önce Disney'in pek çok işine imza atan Don Hall ve Chris Williams'ın elinden çıkan filmde, kötü adamlara karşı şehri savunanan sempatik bir robotu izleyeceğiz. Ailecek izlenebilecek bir film olan Big Hero 6, özgüven konusunda verdiği mesajlarla dikkat çekiyor.

9.Fatih'in Fedaisi Kara Murat - 16 Ocak 2015

 

Yerli yapımlar arasında bir diğer merakla beklenen film ise Fatih'in Fedaisi Kara Murat. Fragmanıyla Spartacus dizisini ve 300 Spartalı filmini anımsatan yapım, Cüneyt Arkın'sız ilk Kara Murat filmi olma özelliğini taşıyacak. Es Yapım tarafından hayata geçirilen filmin yönetmenliğini Aytekin Birkon üstlenirken, senaryo da yönetmenle birlikte Fatih Usta'ya ait. Filmin oyuncu kadrosunda ise Fatih Usta'nın yanı sıra Bahadır Sarı, Nezih Işitan, Ceyda Tepeliler, Ömer Faruk Hakeri, Kaan Erkam, Cem Bazaşükran, Çağman Şen, Doğan Öksüz ve Nefise Karatay yer alıyor. Dönem dizileri ve filmlerinin ilgiyle takip edildiği bir dönemde hayata geçirilen proje 16 Ocak'ta gişelerini açacak.

10.Blackhat - 16 Ocak 2015

 

Insider, Public Enemies ve Heat gibi yapımlara imza atan Michael Mann'ın yeni filmi olan Blackchat, yönetmenin 1992'deki Son Mohikan eserinden bu yana yaşadığı dönüşümü net bir şekilde görebileceğimiz bir film. Thor karakteriyle özdeşleşen Chris Hemsworth'un başrolünde oynadığı yapımda; yakın gelecekte iki süper güç olan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'in yüksek oranda siber suç işlenmesi nedeniyle, güvenliklerini sağlayabilmek adına işbirliği yapmak zorunda kalışını konu alıyor. Tüm dünyayı tehdit eden siber teröristlerle bu alandaki Bu en iyi saha ajanlarının mücadelesini anlatan film karanlık atmosferiyle dikkat çekiyor.

11.The Seventh Son - 23 Ocak 2015

 

Rus sinemasının ses getiren yönetmenlerinden Sergey Bodrov'un yeni çalışması olan Yedinci Oğul 18. yüzyılda geçen fantastik macera türünde bir film. Daha önce Cengiz Han filmiyle karşımıza çıkan Bodrov, Hollywood'a göz kırpan bu yapımında kötü ruhlarla savaşan genç bir çalışmayı konu alıyor. Efektleriyle dikkat çekmesi beklenen filmin başrollerini Ben Barnes, Julianne Moore ve Jeff Bridges paylaşıyor.

12.Sponge Out of Water - 6 Şubat 2015Şubat ayı da yine bir animasyon filmle izleyicileri karşılayacak. Sevilen çizgi-dizi Süngerbob Karepantolon'un beyazperde uyarlaması olan yapıtta Süngerbob Karepantolon'un kıyıya çıkıp yaşayacağı hayatını izleyeceğiz. Filmin orijinal seslendirme kadrosunda Antonio Banderas, Tom Kenny, Clancy Brown ve Rodger Bumpass gibi isimler yer aldı. Sünger Bob serisine imza atan Paul Tibbitt'in elinden çıkan animasyon film tüm yaş gruplarından izleyicileri salonlara çekecek gibi gözüküyor.

13.Jupiter Ascending - 6 Şubat 2015Wachowski kardeşlerin Matrix'ten bu yana en iddialı yapımı olarak lanse edilen Jupiter Yükseliyor, Bulut Atlası gibi sıradışı bilim-kurgu filmleri arasında yerini alacak gibi görünüyor. İnsanlığın köklerinin uzak bir galaksiden gelmiş olabileceği üzerine kurulu bir alt metinle, dünyaya hakim olmak isteyen kötü niyetli galaktik güçlere karşı verilen bir mücadelin anlatıldığı filmin başrollerinde; Mila Kunis, Channing Tatum ve Sean Bean yer alıyor.

14.Fifty Shades of Grey - 13 Şubat 2015Yeni nesil kadın yönetmenlerden olan Sam Taylor-Johnson'un elinden çıkan Grinin 50 Tonu, Bir edebiyat öğrencisi olan güzel Anastasia Steele'nin seks ve cinsellikle örülü bir sırrın peşinden sürüklenmesini konu alıyor. Çekici bir iş adamı olan Christian Grey ile gerçekleştirdiği bir röportajın ardından, Grey'in cinsel sıralarına sahip olan Steele'nin şehvetin bilmediği yollarına sapışını izleyeceğimiz film E.L. James'in çok satanlar listesinden inmeyen aynı adlı romanından uyarlandı. Başrolleri Jamie Dornan ve Dakota Johnson paylaşıyor.

15.The Imitation Game - 20 Şubat 2015

 

2014 Sonbahar sezonunda gelmesi beklenen ancak ertelenen gösterim tarihi sebebiyle Şubat'a kadar beklememiz gereken "Yapay Oyunlar" , Norveçli yönetmen Morten Tyldum'un elinden çıktı. Tyldum'un ilk büyük çalışması olan yapım özellikle oyunculuk performanslarıyla şimdiden Oscar'a aday bir proje. Benedict Cumberbatch 'ın 2. Dünya Savaşı sırasında Enigma kodunu kıran Alan Turing'i canlandırdığı filmde, Matthew Goode, Charles Dance, Keira Knightley ve Mark Strong'dan oluşan geniş ve güçlü bir kadro karşımıza çıkıyor. Kasım ayında; kod çözme, casusluk, ve vatana ihanet konularını irdeleyecek olan Imitation Game, kuru gürültü 2. Dünya Savaşı filmlerinin uzağında elit bir yapım görünümünde.

16.Into the Woods - 20 Şubat 2015Chicago, Karayip Korsanları ve Geisha gibi farklı türlerde filmlere imza atan Rob Marshall'ın elinden çıkan Sihirli Orman'da klasik çocuk masallarına göndermelerle dolu bir hikaye konu alınıyor. Kırmızı Başlıklı Kız, Sindrella, Rapunzel gibi klasikleşmiş pek çok çocuk masalının farklı kahramanlarının bir cadı tarafından eğitildiği, Grimm karakterlerine yeni bir yorum getiren filmin başrollerde; Meryl Streep, Johnny Depp, Chris Pine, Emily Blunt ve Anna Kendrick gibi isimler yer alıyor.

17.Magi - 27 Şubat 2015

 

Şubat ayı sinema severler için beklenmedik bir projeyle kapanacak. Dabbe gibi kült bir korku filmine imza atan Hasan Karacadağ'ın son çalışması olan Magi, hem oyuncu kadrosu hem de konusuyla Karacadağ'ın şimdiye kadar gerçekleştirdiği en dikkat çekici proje olacağa benziyor. Film, Amerikalı gazeteci Olivia Watkins, Türkiye'de yaşayan kız kardeşi Marla tarafından acil olarak İstanbul'a çağırılmasıyla başlıyor. Esrarengiz bir cinayete kurban giden Olivia'nın ardından gerilim dolu bir serüven başlıyor. Karacadağ'ın korku filmlerine bakışında radikal bir adım olması beklenen Magi'nin kadrosunda Kenan Ece'nin yanı sıra yabancı oyuncular Michael Madsen ve Stephen Baldwin yer alıyor.