Bu kış sizi sinema salonlarına zımbalayacak 17 film

Bu kış sizi sinema salonlarına zımbalayacak 17 film
Bu kış sizi sinema salonlarına zımbalayacak 17 film
Yazın kliması için tercih ettiğimiz, ilkbahar aylarında terk ettiğimiz, sonbaharda gidilecek film bulamadığımız sinema salonları bu kış kelimenin tam anlamıyla bizi esir alacak gibi. O kadar bomba yapımlar art arda patlayacak ki hangisini sizler için seçsek bilemedik ancak sayıyı 17'ye indirebildik!
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Ne statlar, ne konser alanları ne de kayak pistleri! Bu kış herkes sinema salonlarında toplanacak! Öyle bir vizyon sezonu bekliyor ki bizi, önümüzdeki üç ayı sinemaya gitmeden geçirebilmeniz imkansız. Herkes için bir film, her kesime hitap eden bir yapım illa vizyonda olacak ve sinema dünyasının en büyük isimleri aynı projelerde toplanacak. Gerçekten seçmekte zorlandığımız 17 filmi sizler için vizyon tarihleriyle bir araya getirmeye çalıştık, siz bir de seçmediklerimizi hesaba katın ve kış aylarını bilet kuyruğunda geçirmeye hazırlanın!


1. 4 Aralık - Düğün Dernek 2:Sünnet

İlki vizyona girdiğinde salonlarda bomba etkisi yapmıştı. Nasıl yapmasın Murat Cemcir, Ahmet Kural, Rasim Öztekin bir araya gelmiş. Bir de bunların üstüne İşler Güçler ve Kardeş Payı gibi dizilerde görmeye alıştığımız kadronun dev isimleri bir araya toplanmış... Mizah üst seviyede, yerellikse sonuna kadar. Gel de izleme! selçuk Aydemir yönetmen koltuğundaysa gözün kapalı izleyeceksin zaten. Sinema salonlarını sallayan Düğün Dernek devam filmiyle ve genişleyen kadrosuyla yeniden dönüyor. Çok fazla yorum yapmaya gerek yok, vizyon tarihini not edin bir yerlere yeter...


2. 4 Aralık - Macbeth

William Shakespeare'in muhtemelen en kısa ve en meşhur eseri olarak adlandırabileceğimiz Macbeth, İskoç Kralı Mac Bethad'ın hayatına dair bir trajedi. Güç düşkünlüğü ve dostlar arası ihanet hakkında bir anlatıma sahip olan Macbeth ilk defa sinamaya bu kadar büyük bir yapımla geliyor. Daha önce benzer denemeleri yapılan Macbeth'in 2015 versiyonunda başrolde Michael Fassbender'ı izliyoruz. Filmin yönetmeni Justin Kurzel, hollywood'un en başarılı çaylaklarından ve 2016'da yine Fassbender ile birlikle Assasin's Creed efsanesini beyazperdeye taşıyacaklar.

3. 11 Aralık - Pan

Daha önce gösterim tarihi ertelenen yapımlardan biri Pan ve adından da anlaşılacağı üzere Peter Pan'ı anlatan alternatif bir sinema projesi. Şimdiye kadar çekilmiş en pahalı Peter Pan filmi olmakla birlikte, Hugh Jackman'ı alışıldık çizgisinin çok dışında göreceğimiz bir film olacak. Dram türünün yetenekli yönetmenlerinden Joe Wright'ın yönetmenliğinde çekilen film, etkileyici sahneler vaat etse de, Wright'ın görsel efektler konusunda tecrübesiz bir yönetmen olması ufak bir soru işareti bırakmıyor değil.

4. 17 Aralık - Star Wars: Güç Uyanıyor

Sinema dünyasının efsane serisi Star Wars'ın 7. filmi olarak Aralık ayını sarsması beklenen Güç Uyanıyor, serinin eski karakterleri ile yeni oyuncularını harmanlayan bir kadro sunuyor. 2 saat 16 dakika olarak planlanan şölen niteliğindeki yapımın kaptan köşkünde J.J. Abrams oturuyor ki sinema ve dizi dünyasının son 10 yılına adeta damga vuran Abrams genelde hayal kırıklığı yaratmayan bir isim.

5. 25 Aralık - Ertuğrul 1890

Uzun zamandır yerli yapımlardan çok daha büyük işler bekliyoruz beklemekte de haklıyız. %100 yerli olmasa da bize çok yakın ortak bir yapım Aralık ayında vizyona girecek. Ertuğrul 1890, Osmanlı'nın çöküş döneminde Japonya-Türkiye dostluğunun temellerini atan olaylar silsilesini konu alıyor. Etkileyici deniz sahneleriyle dikkat çeken filmin yönetmen koltuğunda Japonya'da büyük işlere imza atan Mitsutoshi Tanaka oturuyor. Kenan Ece gibi Türk oyuncuların da rol aldığı film gişede sürpriz yapması beklenen yapımlardan.

6. 25 Aralık - The Lobster

Colin Farrel ve Rachel Weisz her daim gönlümüzde torpili olan oyuncular ancak ilk defa bu kadar kendilerine yakışan bir filmde bir araya geliyorlar diyebiliriz. Black Mirror dizisinin hayranlarının bayılacağı bir yapım The Lobster, ilginç bir distopya sunuyor ve yalnızlık sıkıntısı çeken insanlara çözüm sunan bir enstitüde yaşananları gösteriyor. Sezonun en başarılı alternatif filmi olmaya aday.

7. 1 Ocak - Denizin Ortasında

Oyunculuktan yönetmenliğe geçen başarılı yönetmen Ron Howard'ın elinden çıkan Denizin Ortasında kesinlikle izlemeye değer. Neden mi dersiniz çünkü Howard; Apollo 13, Akıl Oyunları, Melekler ve Şeytanlar, Rush gibi eşsiz filmlere imza atmış çok önemli bir yönetmen. Sinemaya her zaman yenilikler kazandıran Howard bu filmde Chris Hemsworth, Benjamin Walker ve Cillian Murphy'nin başını çektiği bol figüranlı dev bir kadronun başında Nathaniel Philbrick'in aynı isimli romanını beyazperdeye taşıyor. Moby Dick efsanesine farklı bir bakış niteliğindeki film sizi koltuklarınıza zımbalayabilir.

8. 8 Ocak - Büyük Açık

2005'te patlayan büyük ekonomik krizi mercek altına alan filmde dev bir oyuncu kadrosu bir araya geliyor. Brad Pitt, Christian Bale ve Ryan Gosling'i ilk defa bir araya getirecek filmin yönetmen koltuğunda benzer yapımların ve durum komedilerinin önemli isimlerinden Adam McKay bulunuyor. Kesinlikle keyifli bir zaman geçireceğinizi garanti eden yapıma kadrosu için bile şans vermek fena olmaz.

9. 8 Ocak - Creed: Efsanenin Doğuşu

Daha tanıtım filmini izlediğimiz anda tüylerimizi diken diken eden bir yapım 8 Ocak'ta ortalığı kasıp kavuracak. Sinema dünyasının efsane serilerinden Rocky, yeni bir yapımla beyazperdeye dönüyor. Serinin dördüncü filminde Ivan Drago tarafından ringde öldürülen Apollo'nun oğlunun yeni bir boks efsanesi olarak ringlerde yükselişini konu alan filmde Michael B. Jordan, Sylvester Stallone ve Wood Harris rol alıyor. Stallone'nin yine Rocky rolüyle karşımızda olacağı yapımın yönetmen koltuğunda Ryan Coogler yer alıyor. Creed, Genç siyah yönetmenin Michael B. Jordan ile birlikte çektiği ikinci büyük prodüksyon olacak.

10. 8 Ocak - The Hateful Eight

8 Ocak'ta bir başka dev kadroyu Quentin Tarantino huzurlarımıza sunacak. Bir vahşi batı hikayesi olan filmde Samuel L. Jackson'dan tutun Kurt Russell'a kadar oldukça geniş bir kadro ihanet, hile ve kan dolu bir kurmaca ile karşımızda olacak.

11. 15 Ocak - Direne Direne!

Dev kadrolar sadece erkeklerden oluşmuyor, bir başka yıldızlar karması da kadınlardan ve sapına kadar bir kadın hikayesiyle karşımıza çıkacak. Tarihin ilk feminist hareketlerinden birini mercek altına alan filmin kadrosunda Carey Mulligan, Helena Bonham Carter ve Meryl Streep gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda genç kadınn yönetmenlerden Sarah Gavron bulunuyor.

12. 22 Ocak - Diriliş

Ocak ayı belli ediyor ki bizi sinema salonlarından çıkartmayacak, bu sefer de Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy'i bir araya getiren bir edebiyat uyarlaması var karşımızda! ve muhtemelen senenin en iddialı yapımlarından biri olacak gibi. Di Caprio'nun Oscar kazanma mücadelesinde son hamlesi olarak görülen 2 saat 31 dakikalık şölen, ABD'nin ilk yıllarını konu alıyor. Paramparça Aşklar ve Köpekler'in yapımcısı Alejandro González Iñárritu'nun elinden çıkan Diriliş'in çok bomba bir film olacağına dair inancımız tam.

13. 2 Şubat - Deadpool

Marvel Stüdyoları olmadan olur mu olmaz elbet. 2 Şubat'ta daha önce X Men Origins: Wolverine filminde hakkının yenildiği düşünülen Deadpool karakteri yeni bir yapımla ancak yine Ryan Reynolds ile sinemaya dönüyor. X Men için alternatif bir spin-off niteliğindeki filmin aksiyon ve güldürü türünün güzel bir harmanı olacağı kesin.

14. 5 Şubat - Kötü Kedi Şerafettin

Türk karikatürünün en meşhur ve edepsiz karakterlerinden Kötü Kedi Şerafettin yıllarca süren bekleyişin ardından beyazperdede yerini alıyor. Hakkında yorum yapmak şimdiden zor izleyip görülecek bir yapım olacak ancak şimdiye kadar Türkiye'de yapılan animasyon filmler arasında en büyük hasılatı elde edecek olması muhtemel...

15. 19 Şubat Yüce Sezar

Nicedir sinema salonlarında müzikallere hasret kalmıştık ki George Clooney, Josh Brolin ve Tilda Swinton gibi isimlerle kurulu kadrosuyla Yüce Sezar imdadımıza yetişti. Hollywood dünyasına mizahi bir açıdan bakan Yüce Sezar, bir Coen kardeşler yapımı.

16. 26 Şubat - Ben Hur

Yeniden yapımlardan de kadar hoşlanıyoruz? Güzel yapılırsa neden olmasın? Eski kuşak sinema izleyicilerinin adını duyunca bile "Yok artık" diyecekleri bir yapım olan Ben-Hur yaklaşık 60 sene sonra
Jack Huston, Morgan Freeman ve Toby Kebbell'li bir kadroyla geri geliyor.

17. 26 Şubat - Mısır'ın Tanrıları

Bu konuyu çok detaylı bir şekilde mercek altına almıştık, sizi o linkimize alalım:

Yunan mitolojisinden bıkanlara: Mısır'ın Tanrıları