Bu seneki Antalya tatilinizde mutlaka yemeniz gereken 9 şey

Bu seneki Antalya tatilinizde mutlaka yemeniz gereken 9 şey
Bu seneki Antalya tatilinizde mutlaka yemeniz gereken 9 şey
Patronlardan izinler alındıysa, biletler ayarlanalı çok olduysa, bikiniler, şortlar da hazırsa muhtemelen Antalya sizi çağırıyordur. Bu sene Akdeniz'in göz bebeğine doğru yola çıkacaksanız, deniz-güneş-kumsal üçlüsüne bu sefer şehrin muazzam lezzetlerini de ekleyin.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

Tatile şunun şurasında sayılı gün kaldıysa ve istikamet yine Antalya ise, bu kez şehrin geleneksel lezzetlerine tatmadan dönmeyin. Tamam biliyoruz, güneşe, denize, sahile hasret bir senenin ardından insanın canı şezlongdan kalkmak istemiyor ama Antalya’ya gidip bunları yemeden dönmenize de bizim içimiz razı olmuyor. İşte döndükten sonra ilk fırsatta size Antalya’ya bir bilet aldıracak 9 Antalya lezzeti.

1. Piyaz

Şu konuda bir anlaşalım; Antalya dışında yenen bütün piyazların adının fasülye salatası olarak değişmesi gerekli. Zira sirkesiz, yumurtasız, hele de tahinsiz piyaz olsa olsa salata olur. Fasülyeler tahinin içinde kaybolacak, haşlanmış yumurta üstüne ince ince kesilecek, maydanoz da domates ile birlikte onları süsleyecek ki o piyaz olsun.

2. Hibeş

 

Hibeşin adını bile duymayanlar olabilir. Fakat bu onun Türk mutfağındaki en güzel mezelerden biri olduğu gerçeğini değiştirmez. Tahinin ana maddesi olan hibeş, kimyon ve kırmızı biberden aldığı gücü sarımsak ve limonla birleştiriyor. Ortaya çıkan şeyi ekmeğin üstüne sür sür ye.

3. Pişi

Türkiye’nin neresine gitseniz pişi oraya özgü olur, adı değişir, bu gerçeği kabul edelim. Şimdi de konumuz Antalya olduğu için pişiyi Antalya’nın lezzeti olarak listelemekten hiç gocunmuyoruz. Lokma değil, bişi değil, gödek değil, PİŞİ. Hem de Antalya pişisi.

4. Tirmis

Tirmis bir tür Akdeniz çerezi. Aslında bir baklagil olan bu sarı, çok lezzetli şeyi yemeye bir başlayan kendini durduramaz. Genelde düğün, okul çıkışı gibi yerlerde amcalar tarafından el arabalarında satılır. Antalyalılar arasında bir yere olması gerekenden erken gitmek anlamına gelen, ‘Tirmisçi gibi gitmek/varmak’ diye bir tabire sebep olmuşluğu bile vardır. Üstüne bol tuz serperek yiyeceksiniz, yanlış olmasın.

5. Serpme Börek

Diğerlerini çok yerde bulursunuz ama bunu Börekçi Tevfik’te yemeniz lazım. Fanatik Fenerbahçeli Tevfik Amca eskiden dershane binası olan bir apartmanın girişinde az yavruyu doyurmadı. Vedat Milör’ün bile ziyaretine gidip hastası olduğu bu böreği yemeden şehirden ayrılmanız olsa olsa çok yazık olur.

6. Meşhur 18’in Bağaçaları

Yok yanlış yazmadık, hakikaten bağaca diye bilinen bu tatlılar Antalya’nın ilan edilmemiş lezzet ikonlarından. Saat Kulesi'nin karşısındaki minnacık dükkanda satılan bağaçalar, acıbademler onca senedir lezzetinden hiçbir şey kaybetmedi.

7. Kabak Tatlısı

Listede bunu arayan gözleriniz bayram edebilir; şimdi sahne kabak tatlısının. Tahmin edebileceğiniz gibi her şeyin üstüne tahin dökme potansiyeli olan Antalyalılar, kabak tatlısının üstüne de dökmüşler ama iyi ki dökmüşler. Siz tahine inanamazken söyleyin oradan cevizi uzatsın birisi, hayatınızda yiyeceğiniz en güzel tatlılardan birini yiyeceksiniz.

8. Yanık Dondurma

Madem tatlıya geçtik, durmayalım. Pastane dondurması hakkında ne düşünürsünüz bilemeyiz ama yanık dondurmanın mutlulukla bir ilgisi olduğuna eminiz. Dondurma yapılacak sütün pişirme esnasında özellikle hafifçe yakılmasıyla elde edilen bu tat canım ülkemizin başka bir yerinde bulunmayacak kadar da nadir.

9. Turunç Reçeli

Patlıcanın bile reçelini yapan insanlar olduğumuz için turunç reçelinin sizi şaşırtmasını beklemiyoruz ama lezzeti için aynı şeyi söyleyemeyiz. Antalyalı annelerin bahar girişinde kavanozlara dizdiği, yaz boyunca sofralardan eksik olmayan bu reçeli siz ne yapın edin, Antalya’da deneyin.