Bu sıcaklarda bize en iyi gelecek koalisyon hangisi?

Bu sıcaklarda bize en iyi gelecek koalisyon hangisi?
Bu sıcaklarda bize en iyi gelecek koalisyon hangisi?
Esmiyor... Hava sıcaklığı termometreleri zorluyor. Yaz mevsiminin "sıcak değil de nem fena" dedirttiği döneminden geçiyoruz. Tabiat yetmezmiş gibi 7 Haziran sonrası açık kalan TBMM'nin kapısından da öyle bir sıcak hava dalgası yayılıyor ki sormayın. Koalisyon kimler arasında, ne zaman kurulacak diye haftalardır nefesimizi tuttuk. Dananın kuyruğu bugün, yarın kopacak. Peki bu sıcaklarda bize en iyi gelecek koalisyon sizce hangisi?

Sıcak her yandan bizi sardı, bırakmıyor. Ülke olarak duygusal durumumuz “Çekip gideceğim de şimdi çok sıcak, akşam serinliğinde giderim” şeklinde özetlenebilir. Tüm bunların üzerine bir de “Erken seçim mi, seçim için erken mi?” sorusundan bunalmış haldeyiz. İşte tam da bu ateş çemberi içerisinde; gündem yorgunlarına, sıcak mağdurlarına poltio.com bir güzellik yapıyor. İşte kavurucu yaz sıcaklarında tercih edeceğimiz alternatif koalisyon önerileri:

Günde 3 öğün yenir: Karpuz-Peynir

Lokum gibi beyaz peynir, kan kırmızı, suyu bol, çekirdeği az bir karpuz… Okurken ağzınızı sulandıran bu ikilinin iktidarı kimseyi üzmez. Serinletir, şişkinlik yapmaz, mideyi yormaz, kilo aldırmaz. Gelir ayrımı yapmaz. O kadar uyumlu çalışırlar ki değme tek parti iktidarları yerlerine geçemez.

3 Ayların (Haziran-Temmuz-Ağustos) Kralı: Deniz-Güneş-Kum

Nispeten sorunlu bir koalisyon. Birlikte süper uyumlu çalışsalar da ara ara seçmenlerini üzerler. Onlara ulaşmak her zaman kolay olmaz. Herkesin eşit olmadığı bir yönetim şekilleri vardır. Arada kendi içlerinde de anlaşmazlığa düşerler. Kum çok ısınır, güneş fena yakar, deniz bozulur, çalkantılar yaşar. Yine de seçim zamanı geldiğinde oyunu bu koalisyondan yana kullanamayan kişi azdır.

Bedava ve Ekstra Bir Gıda, Evet!: Dondurma-Sos-Fıstık

Dondurmaya sos-fıstık ister misiniz? Poltio’da sorduk, yüzde 82 istediğini söyledi. Demek ki dondurma-sos-fıstık koalisyonu iktidara yüzde 82’nin desteğini alarak geldi. Kalan yüzde 18’in de dondurmayı tek başına iktidara taşımak istediklerini ancak güçlerinin yetmediğini tahmin ediyoruz. ABD ’de olsa yaz-kış iktidarda kalacak bu koalisyonun bizde yaz aylarına hapsedilmesini ise bir demokrasi ayıbı olarak niteliyoruz.

Ezilenlerin sesi: Atlet-Balkon

O tam bir alternatif parti koalisyonu. Sessiz kitlelerin sesi. Tatile gidememiş, denize, yeşile, her türlü serinlik kaynağına uzak beton bir şehrin havada asılı kalmış sıcağı altında ezilenlerin iktidarı. Hiçbir zaman uzun vadeli olmayacak, zor zamanların enkaz devralan hükümeti…

 

Adayları tanıdığımıza göre şimdi seçim zamanı: