Bu yaz Avrupa'da katılmanız gereken 10 festival

Bu yaz Avrupa'da katılmanız gereken 10 festival
Bu yaz Avrupa'da katılmanız gereken 10 festival
Ülkemiz Nisan yağmurlarıyla yıkanırken, pek çoğumuz da şimdiden yaz tatilini planlamaya başladı. Biz de bu yaz tatilinde bir çılgınlık yapmak isteyenlere, Avrupa sınırları içerisinde düzenlenecek 10 festivali bir araya getirdik. Belki planlarınızı yeniden gözden geçirmenizde faydası olur.
Haber: Oktay Volkan Alkaya - oktay.alkaya@radikal.com.tr / Arşivi

Şimdi diyeceksiniz "Daha yaz gelmedi bu haber niye?" Biletler tükeniyor biletler! Şimdi okusanız bu haberi organizasyonu anca yetiştirirsiniz. O yüzden baştan bu ufak uyarımızı da yapmış olalım.

Her yaz bir şekilde ama kısa ama uzun tatil haklarımızı kullanmaya çalışıyoruz. Şanslı olanlarımız yurt dışında da geçirebiliyorlar yaz tatillerini. Peki bu yaz yurt dışına gidecek olsak, hangi ülkeyi tercih etmeliyiz? Sıradan bir tatilden daha fazlasını isteyenler için Avrupa 'nın dört bir tarafından bu yaz düzenlenecek 10 farklı festivalden biri belki sizi o şehre gitmeye ikna edebilir.

1. Sonar (İspanya / Barcelona)

Tarih: 18-20 Haziran
Katılan Sanatçılar: The Chemical Brothers, Skrillex, Duran Duran, A$AP Rocky, FKA Twigs, Flying Lotus, Hot Chip, Laurent Garnier, The 2 Bears
Fiyat: 180 Euro

Barcelona'nın kent merkezinde düenlenen etkinlik, elektronik dansla kendinden geçmek isteyen herkesi bekliyor. Direkt Barcelona uçağına atlayıp şehre vardığınızda kolayca ulaşabileceğiniz etkinlik alanı, festivalin en önemli artısı.

2. Rock Werchter (Belçika / Leuven)

Tarih: 25-28 Haziran
Katılan Sanatçılar: Alabama Shakes, Death Cab For Cutie, FKA Twigs, Foo Fighters, Hozier, James Bay, Jungle, Kasabian, Muse, Sam Smith
Fiyat: 226 Euro

Merkezden biraz uzak olan Leuven'e trenle gidiş dönüş seferlerle ulaşmak mümkün. İlki 1974'te düzenlenen efsane bir etkinlik olan Werchter, 80.000 kişiden fazla seyircinin katıldığı bir festival. Etkinlik alanının görüntüsü ihtişamıyla dikkat çekiyor.

3. Roskilde (Danimarka / Roskilde)

Tarih: 27 Haziran - 4 Temmuz
Katılan Sanatçılar: Paul McCartney, Pharrell Williams, Muse, Florence & The Machine, Disclosure
Fiyat: 275 Euro

Konpenhag'dan trenle 30 dakikada ulaşılabilen etkinlik alanı 1970'lerden beri Danimarka'nın gözde hafta sonu eğlencelerine ev sahipliği yapıyor. Yüzlerce grubun 100.000 kadar seyircinin karşısına çıktığı sahnesiyle Avrupa'nın en büyük etkinliklerinden biri olarak Roskilde sıcak yaz günlerinde serinletici bir atmosfer sunuyor.


4. NOS Alive (Portekiz / Lizbon)

Tarih: 9-11 Temmuz
Katılan Sanatçılar: Muse, Disclosure, The Prodigy, Sam Smith, Mumford & Sons, Alt-J, Mogwai, Chromeo
Fiyat: 110 Euro

Lizbon'a ulaştıktan sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz etkinlik alanı, bu festivali cazip kılan en önemli unsur. Lizbon'un sıcak sahillerine de 15 dakikalık yürüyüş mesafesi etkinlik öncesi ve sonrasında okyanus sularına kendinizi bırakmanıza olanak sağlıyor. Eskiden Optimus Alive olarak anılan etkinlik kısa bir aradan sonra yeni adıyla yaz aylarına damga vurmaya hazırlanıyor.

5. Exit (Sırbistan / Novi Sad)

Tarih: 9-12 Temmuz
Katılan Sanatçılar: Faithless, The Prodigy, Clean Bandit, Fear Factory, Napalm Death
Fiyat: 133 Dolar

Budapeşte ve Belgrad üzerinden rahatlıkla ulaşım araçları bulabileceğiniz festival alanı, tarihi bir kale üstünde yer alıyor. Danube şehri manzarasına karşı yüksek ses tutkunlarına kucak açan etkinlik, bazı Balkan turları dahilinde ziyaret edilebilecek bir nokta konumunda.

6. Sziget (Macaristan / Budapeşte Obuda Adası)

Tarih: 10-17 Ağustos
Katılan Sanatçılar: Robbie Williams, Florence & The Machine, Alt-J, The Ting Tings
Fiyat: 230 Euro

Budapeşte'ye uçakla sağlayacağınız bir ulaşım sayesinde etkinlik alanına ulaşabiliyorsunuz. Glastonbury festivalinin bir alternatifi olan Sziget, etkinlik alanının çevresindeki barlarıyla da oldukça cazip bir atmosfer sunuyor.

7. Oya (Norveç / Oslo)

Tarih: 11-15 Ağustos
Katılan Sanatçılar: Beck, Mastodon, The War on Drugs, Ride, Future Islands, Sunn O, Years & Years
Fiyat: 110 Dolar

Kent merkezine yürüme mesafesindeki festival adıyla da sanki bir Türk kızı için düzenleniyormuş havası vermiyor gibi değil. Adınız Oya ise ya da sevgilinizin adı Oya ise, bu festivale katılmak ayrı bir tat olabilir. Oslo şehrinin fiyortlarla ve ormanlarla çevrili atmosferinde size bir piknik havası yaşatacak Oya festivali yakınlarında bulunan opera salonu ve müzeyle de bir kültür gezisine dönüşebilir.

8. Electric Picnic (İrlanda / Stradbally Hall)

Tarih: 4-6 Eylül
Katılan Sanatçılar: Florence & The Machine, Underworld, Manic Street Preachers, Hot Chip, Ride, My Morning Jacket
Fiyat: 195 Euro

Dublin'e ulaştıktan sonra güneye doğru giden otobüslerden herhangi biriyle etkinlik alanına ulaşabiliyorsunuz. 2004'ten beri düzenlenen festival, ilginç kalıntıların olduğu bir alan üstüne kurulu. Yarısı toprağa gömülü bir piyano, yere dik şekilde gömülmüş bir araba festival alanında görebileceğiniz gariplikler arasında. Genelde yağmur yağdığı için bu festivale bir yağmurlukla katılmak mantıklı olabilir. Yerler çamur içinde olduğundan, bu festivale katılırken bot giymek de ayrı bir gelenek ve gösteriş meselesi. Bir not: Festivale çılgın İngiliz kızları özellikle rağbet gösteriyor.

9. Outlook (Hırvatistan / Pula)

Tarih: 2-6 Eylül
Katılan Sanatçılar: Jurassic 5, Roni Size Reprazent, Trojan Sound System, Run The Jewels, Madlib, Wiley, Goldie
Fiyat: 140 Pound

Pula, Zagreb ve hatta Venedik'ten rahatlıkla konser alanına ulaşmak mümkün. Hırvatistan sahillerinin en güzel köşesine kurulu festival alanıyla göz dolduran Outlook, denize girmek isteyenler için bir nevi yaza veda etkinliği konumunda.


10. Paleo (İsviçre / Nyon)

Tarih: 20-26 Temmuz
Katılan Sanatçılar: Village du Monde ve İsviçre yerel müzik grupları
Fiyat: 191 Pound

Yaklaşık 6 gün boyunca süren İsviçre'nin en büyük açık hava etkinliği olan bu festivalde 230.000 kişilik seyirci kapasitesi bulunuyor. Yaklaşık 170 farklı sanatçı ve grubun sahneye çıktığı etkinlikte 200'den fazla yiyecek firması stand açıyor. Avrupa'nın en büyük festivallerinden biri olan Paleo, az bilinen bir festival olmasına karşın 2000 yılından beri en çılgın eğlencelerin merkezi konumunda.